Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

En Çok Ziyaretçi Çeken Yeraltı Şehri ve Mağara Yerleşimleri

İnsanların hayat boyunca ilk öncelikleri her zaman güvenlikleri olmuştur. İşte size tüm dünyadan gizemli ve gizli yerleşimlere birkaç örnek.

0 3.057

Mesa Verde Cliff Palace – Amerika Birleşik Devletleri

Montezuma County, Colorado’da bulunan Mesa Verde, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Birleşik Devletlerin en büyük arkeolojik doğal koruma alanıdır. MS 600 ile 1300 yılları arasında Mesa Verde bölgesinde ikamet eden Anasazi halkının 15. yüzyıldan önce bölgeyi terk ettiklerine dair kanıtlar bulunmaktadır. 1190’ların sonlarına doğru Mesa Verde’de kayalıkların kenarında ünlü Cliff Palace yerleşimini kurmaya başlamışlardır.

Antik Mısır’ın Sıradan İnsanları Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

Ellora Mağaraları – Hindistan

Ellora, Hindistan’ın Maharashtra eyaletine bağlı Aurangabad şehrinin yakınlarında bulunan Rashtrakuta hanedanlığına ait törenlerin yapıldığı bir ören yeridir. 34 mağara aslında, Charanandri tepelerinin dik yamaçlarına kazınmış yapılardır. Budist, Hindu ve Jainkaya tapınakları, vihara ve mathaları 5. ile 10. yüzyıllar arasında yapılmıştır ve dünyadaki en gösterişli kaya mimari örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Dünyaca Ünlü 10 Turistik Yapının Az Bilinen Benzerleri

Guyaju- Çin

Guyaju, Zhanshanying şehrine tepeden bakan Yanqing eyaletine bağlı Pekin’in 92 kilometre uzağında bulunan bir mağara şehridir. Guyaju şehrinin gizemi bugün bile çözülememiştir ancak kapıları, taştan yatakları ve rafları, pencerelerive yemek pişirme alanları bu yerleşimde insanların ikamet ettiğini işaret etmektedir.

Eski Mısır’a Ait Son Zamanlarda Açığa Çıkarılmış En İyi 10 Keşif – 1. Bölüm

Maijishan Grotto- Çin

Tianshui, Çin’de bulunanMaijishanGrotto,Majishan tepesinin bir yüzünde bulunan 194 mağaradan oluşmaktadır. Bu mağaralar, 7. 200’ün üzerinde Budist heykeli ve 1.000 kilometre kare civarında duvar resmiyle kaplıdır. Mağaranın yapımına Qin hanedanlığının son dönemlerinde başlanmıştır (MS 384- 417).

Antikçağlardan Günümüze Sapkın Seks Tarihinden 10 Kesit – 1. Bölüm

Derinkuyu- Türkiye

Derinkuyu yeraltı şehri Nevşehir, Türkiye’de bulunan çok katmanlı antik bir ören yeridir. Derinliği yaklaşık 60 metreyi bulan şehir, hayvanları ve yiyecek deposuyla birlikte 20.000 civarında insana sığınak sağlayacak kadar büyüktür.

Türkiye’de gün yüzüne çıkarılmış en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu, Kapadokya civarında bulunan birkaç yeraltı yerleşimlerinden birisidir. Derinkuyu’daki şehir Bizans döneminde kurulmuştur. Bu dönemde şehir, Arap- Bizans savaşlarında (MS 780- 1180) Müslüman Araplarından korunmak için sığınak olarak kullanılmıştır.

Devlerin Yaşamış Olduğunu Gösteren 6 Muhteşem Kanıt Parçası

Bandiagara Kayalıkları- Mali

İlgili Yazılar

Bandiagara Kayalıkları, Mali’nin Dogon eyaletinde yer almaktadır ve kayalığın yüzeyine inşa edilmiş yapılardan ve mağaralardan oluşmaktadır.

Dogon’dan önce kayalıklarda Tellem ve Toloy halkı yaşıyordu. Bu halk bir süre sonra bölgeden kovulmuştur ve Tellem mirasına, halkın ölülerini gömmek ve kalıntılarını bölgede sık görülen sellerden korumak için kayalıkları oyarak oluşturdukları mağaralarda rastlanır.

Fahişeliğin Ve Fuhuşun Tarihsel Gelişiminde 10 Kilit Olay – Bölüm 1

Göreme- Türkiye

Kapadokya, Türkiye’de bulunan Göreme, “Peri bacası” adı verilen kaya oluşumlarının arasında yer alır. Bölgede ilk yerleşim Hristiyanlığın egemenlik sürdüğü Roma döneminde başlamıştır. Bu da kayadan pek çok kilise yapımına ve daha yumuşak kayalıkların olduğu bölgede de yerleşimlerin kurulmasına neden olmuştur.

Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Antik Yerleşim

Ajanta Mağaraları- Hindistan

Maharashtra eyaletinin Aurangabad şehrinde bulunan Ajanta Mağaralarının geçmişi MÖ 2. Yüzyıldan MS 480 ya da 650 yıllarına dayanır.

Kayadan oyulmuş bu 30 Budist mağarada resimler ve heykeller bulunur. Hükümetin yürütmüş olduğu Hindistan Arkeoloji Anketinde “Hint sanatının, özellikle de resim sanatının günümüze kadar ulaşan en iyi örnekleri” olarak nitelenen bu eserlerde Buda ve Jataka masalları tasvir edilmiştir.

Hz. İsa’nın Doğumu Hakkında Yanlış Bilinen 10 Gerçek

Chislehurst Mağaraları- Birleşik Krallık

Londra, İngiltere’deki Chislehurst bölgesinin yaklaşık 30 metre altında bulunan bu mağaralar, 35 kilometre uzunluğundaki tünellerden oluşur.

Mağara olarak adlandırılsalar da tamamen insan eliyle yapılmıştır ve çakmaktaşı ve kalker madeni olarak kullanılmıştır. Madenlerin ilk olarak 1250 yılı civarında açıldığı ve 1830’lara kadar işletildiği düşünülmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Londra Eylül 1940’da havadan bombalanmaya başlandığında mağaralar hava saldırısından korunmak için sığınak olarak kullanılmıştır. Daha sonra da içinde 15.000 insanı barındıran, elektriği, suyu, kilisesi, hastanesi ve havalandırma sistemi olan bir yer altı şehrine dönüşmüştür.

2017 Yılının En Şaşırtıcı 10 Arkeolojik Keşfi

Otuzco Mağaraları- Peru

Otuzco Mağaraları, diğer adıyla “Otuzco’nun Pencereleri”, Cajamarca şehrinin 8 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Baños del Inca bölgesinde yer alan arkeolojik ören yeridir.

Volkanik kayaların oyulması sonucu oluşan bu ören yerinde 8- 10 metre derinliğinde, 50- 60 cm yüksekliğinde ve üçgen ver dörtgen şeklinde 337 oda bulunmaktadır. MÖ 1400’lerden kalma seramik çömleklerin bulunduğu mağaraların yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor.

2017 Yılının Drone İle Çekilmiş En Güzel Fotoğrafları

Çeviri: Sinem Ayan


Kaynak HeritageDaily

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More