Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Hindistan’da Bulunan Antik Taş Aletler Afrika Dışına Göçü Yeniden Sorgulatıyor

Bu keşif insan evriminin hikayesi olarak yeniden yazılabilir...

0 3.786

Bu keşif insan evriminin hikayesi olarak yeniden yazılabilir…

Yaklaşık 385.000 yıl önceki bir dizi taş araçların keşfi için teknoloji ve insanlık üzerine düşünen uzmanlar vardır. Ya eski Hindistan’da yaşayan insanlar gelişmiş teknolojiyi kendi kendilerine geliştirmişlerdi ya da modern insan inanılanın aksine daha önceden Afrika’dan ayrılmışlardı.

Hindistan’ın güneydoğusundaki Attirampakkam’da keşfedilen gizemli aletler tarihte daha önce var olmamış ileri teknolojinin kanıtıdır.

Bilim insanlarına göre, gelişmiş bıçaklar yaklaşık 125.000 yıl önce Hindistan’da kuartların oyulması ile oluşuyordu.

Fakat yeni bir dizi aletin 385.000 yıl öncesine ait olduğu görüldü.

Sitemizde Bulunan Evrim Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Peki bilim insanları taşların tarihini nasıl belirlediler? Belirlemediler.

Bilim insanları kızılötesi ışın yöntemini kullanarak tortu taneciklerinin ışığa maruz kaldığını belirttiler. Bu yolla araştırmacılar ince kum ve taneciklerin 385.000 yıl öncesine dayandığına karar verdiler.

7200’den fazla alet Levallois tekniği ile yapılmıştı ve bu teknik modern insanın Hindistan’a ulaşmasından daha önce de vardı.

Bu keşif Hindistanda’ki Levallois teknolojisinin başlıca kanıtıdır ve zaman çizelgesinin 250.000 yıl gerisine gider.

İlgili Yazılar

Kalıtım Eğitim Merkezi grubunun lideri olan arkeolog Shanti Pappu bu keşfe rağmen bu araçları kimin yaptığı söylenemez.

Pappu ; ‘’Attirampakkam aletlerini kimin yaptığı konusunda emin değiliz çünkü Hindistan’da bu süre zarfındaki fosillerden yoksunuz.’’ diye açıklama yaptı.

Öbür taraftan ‘İnsan Tarihi’ konusunda araştırma yapan Max Planck Enstitüsü’nde arkeolog olan Dr.Michael Petraglia, Afrikalıların düşünülenden daha erken Afrika dışına gittiklerini söylemek için bu aletlerin yeterli bir kanıt olmadığını söyler.

Dr. Petraglia; ‘’Ben bunu sadece yaparım, almam.’’ diye bir söz kullanmıştır. Ve Güneydoğu Asya’da yaşayan insanların aletler için yabancı nüfusun etkisinde kalmadan kendi tarzlarını geliştirdiğini söyleyen Profesör Pappu ile hemfikirdir.

Sitemizde Bulunan Antropoloji Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yeni keşif Hindistan’da yaşayan eski insanların teknolojiyi bağımsız olarak geliştirdiklerinin muhtemel olduğunu vurgulamaktadır.

Ancak daha tartışmalı bir teori de modern insanın arkeolojik ve paleontolojik kanıtlardan daha da önce Afrika’dan göç ettiğidir.

Çeviri: Cansu Kaplan

En Güncel Bilim Haberleri İçin Tıklayınız


Kaynak Ancient-Code

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More