Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Genetik Gerçeklerle ‘Adem ve Havva’: Tüm İnsanlar Bir Erkek ve Bir Kadının Soyundan Geliyor Olabilir

Bilim insanları, çiftleşmek bir yana,  bu antik Adem ve Havva’nın muhtemelen birbirlerine yakın bir yerde yaşamadıklarını söylüyorlar.

0 4.582

İbrahimi dinlerdeki yaratılış efsanesine göre, Adem yaratılan ilk erkek, Havva ise ilk kadındır, ikisi aynı zamanda tüm insanların ortak ve ilk atalarıdır da. Kimileri tanrının insanları cennet bahçelerinde yarattığı inanışını reddetse de yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar bügün yaşayan tüm insanların 100.000 seneden daha önce, aynı zamanda yaşamış olma ihtimali olan, bir kadın ve bir erkekten türediğini gösteriyor.

1987’de yapılan mitokondrial DNA çalışmaları, annesel/ meternal soyun izini sürmek, tüm insanların 200.000 yıl önce Afrika’da yaşamış olabilen tek kadından geldiğini iddia ediyordu. Benzer bir çalışma, babasal soyun izini sürmek için, dünyanın farklı yerlerindeki erkeklerin Y- kromozomu üzerine de yapıldı; ama araştırmanın sonuçları/tahminleri çok daha geniş bir zaman süreci veriyordu- 60.000 ile 580.000 sene öncesi. Fakat, 2013’te Journal Science’ de yayımlanan bir araştırma, bugün yaşayan nerdeyse her erkeğin kendi soyunu tahminen 135.000 sene önce yaşamış olan tek bir erkeğe dayandırabileceğini ve de bu antik erkeğin, “tüm kadınların annesi” olarak bilinen kadınla aynı zamanlarda yaşamış olduğunu söylüyordu- tarih öncesi Adem’i ve Havva’sına kanıt sunar gibi, Y-kromozomal Adem ve Mitokondrial Havva.

### Tükürük Geni İlk İnsana Dair Kanıtları Ortaya Sunuyor

Adem ve Havva. Peter Paul Rubens tarafından, 1628

ERKEKLİK CİNSİYETİ ÜZERİNE YAPILAN EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Araştıma ekibi ellerindeki sonuçlara, erkek cinsiyet kromozomu üzerinden yapılan en kapsamlı araştırmayla vardı. Araştırma, küresel olarak 7 farklı popülasyondan gelen 69 erkeğin Y kromozomunun tüm genom dizilimini içeriyordu. Arkeolojik olaylar, göç gibi, ile ilgili bir mutasyon oranı tahmini yaparak, araştırma ekibi, küresel bazda tüm erkeklerin, kabaca 99.000- 108.000 sene öncesindeki Afrikalı tek bir erkekten geldiği sonucuna vardı.

MİTOKONDRİAL HAVVA

Benzer bir analiz tüm kadınların ortak atası olarak billinen Mitokondrial Havva’nın izini sürmek için de yapıldı. Buna göre, hücrelerin enerji merkezi olan mitokondriden alınan DNA bir kadın yumurtasına taşınır- yalnızca kadınlar onu çocuklarına aktarabilir. Böylece, mitokondrinin içinde tutunan DNA, 99.000- 148.000 sene önce Afrika’da yaşadığına inanılan antik Havva’ya olan meternal/annesel soy bağını gösterebilir. Neredeyse, Y- kromozom Adem’in yaşadığı zaman.

### Kötü Kadın “Lilith” İyi Kadın “Havva” Yazı Dizimizi Mutlaka İncelemelisiniz

### Dişi Şeytan ve Seks Tanrıçası “Lilith” Hakkında Bilinmeyenler

Kırılmamış soyları hala devam eden tek kişiler olan Y- kromozomal Adem ve mitokondrial Havva, kendi zamanlarında yaşayan binlerce insandan ikisidir. Örnek şablon mitokondrial DNA’nın evrimini gösteriyor
İlgili Yazılar

ADEM VE HAVVA ÇİFTLEŞMEDİLER

Daha çok heyecana kapılmadan önce, araştırma ekibi genetik Adem ve Havva’nın, kutsal kitaplardaki aynı ‘Adem’ ve ‘Havva’ olmadıkları gerçeğini vurgulamak için hevesliydiler.

“ Onlar yeryüzündeki ilk modern insanlar değillerdi; ama bunun yerine, o zamanda yaşayan binlerce insandan yalnızca ikisinin kırılmamış kadın ve erkek soyları hala devam ediyor”

diye yazıyor Live Science.

Bilim insanları, çiftleşmek bir yana,  bu antik Adem ve Havva’nın muhtemelen birbirlerine yakın bir yerde yaşamadıklarını söylüyorlar. Hem kadın hem de erkek tarafıyla ilgili verilen tarihlen yalnızca tahminler. Farklı DNA örnekleri, ortak atalarımızın gerçekten kaç yaşında olduklarına dair faklı varsıyımlarda bulunmamıza sebep oluyor, ve yanlızca daha fazla araştırma/analiz daha açık bir tarih aralığı belirlememize yardımcı olacak. Sonuçlardaki farklılıklar, gen araştırmalarının insanlık tarihini tam resmini gösteremeyecek olan DNA örneklerine dayalı yapılmasından kaynaklanıyor.

Araştırmacılar, şu an, daha çeşitli popülasyonları biraraya getiren araştırmalar üzerinde çalışıyorlar, ve zaman aralığını kısaltmaya/kestirmeye çalışıyorlar.

İNCELEME: ANADOLU’NUN İLK İNSANLARI VE MAĞARADAN ÇIKIŞLARI
İLK İNSANLAR KUZEY AMERİKA’YA ASLINDA DÜŞÜNÜLENDEN 10.000 YIL ÖNCE ULAŞMIŞLAR
İLK İNSAN TÜRÜ AFRİKA DA DEĞİL AVRUPA DA ORTAYA ÇIKMIŞ OLABİLİR
NEANDERTALLER VE MODERN İNSANLARIN ÇİFTLEŞMEYE ERKEN ZAMANLARDA BAŞLADIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Çeviri: Mansur Elçin

Kaynak: ancient-origins “Genetic ‘Adam and Eve’: All Humans are Descendants of One Man and Woman Who Lived Over 100,000 Years Ago

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More