Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Pompei’de Yaşayan İnsanlar İçme Suyundan Zehirlenmiş

Antik Romalılar gelişmiş su tedarik sistemleri ile ünlüydüler. Ama Pompei’deki su borularına yapılan analizlere göre bu borulardaki içme suyu muhtemelen günlük hayatta kusmaya, ishale ve Akciğer/böbrek hasarlarına yol açacak düzeyde zehirliydi.

0 4.744

Antik Romalılar gelişmiş su tedarik sistemleri ile ünlüydüler. Ama Pompei’deki su borularına yapılan analizlere göre bu borulardaki içme suyu muhtemelen günlük hayatta kusmaya, ishale ve Akciğer/böbrek hasarlarına yol açacak düzeyde zehirliydi.

Antik Romalılar için borulardaki yoğunlaşmalar yüksek ve kesinlikle problematikti. İçme suyu büyük ihtimalle sağlık açısından tehlike arz ediyordu.

Bunu, Güney Danimarka Üniversitesi’den kimyager,  arkeolojik kimya uzmanı, Kaare Lund Rasmussen söylüyor. Analizini yaptığı bir parça Pompei su borusu hem onu hem de çalışma arkadaşlarını şaşırtan sonuçlar verdi.  Buna göre, borular yüksek oranda zehirli kimyasal olan antimuan içeriyordu.

ROMALILAR KENDİ KENDİLERİNİ ZEHİRLEDİ

Uzun seneler boyunca arkeologlar Roma su borularının söz konusu toplum sağlığı olunca problematik olduğuna inanıyorlardı. Ne de olsa, borular kurşundan yapılmaydı -insan vücudunda birikip kendini organlarda ve sinir sisteminde hasar olarak gösteren ağır bir metal- Kurşun aynı zamanda çocuklar için de çok tehlikeli bir madde.  Bundan dolayı, Romalıların  kendilerini kendi içme suları ile zehirlediği tezi uzunca bir süredir vardı.

-Yine de bu tezin muhafazası her zaman mümkün değil.  Kurşun bir bakıma  hızlıca kireç tutar, ki bu,  kurşunun içme suyuna karışmasını engeller. Başka bir deyişle,  su kısa bir zaman için kurşun tarafından zehre maruz kalır. Örnek olarak: borular döşendiğinde veya tamir edildiğinde suyun içinde, hep söylendiği gibi,  kireç vardır,  diyor K. L. Rasmussen.

Bunun yerine,  ona göre Romalıların içme sularına kurşunda karışık olarak bulunan antimuan tarafından zehir bulaştırılmış olabilir.

### Pompei Restorasyonu ile Hayranlık Uyandırıyor

### Pompei’de Sevgililer Günü Öpücüğü Ziyarete Açıldı

GÜNEY DANİMARKA ÜNİVERSİTESİ’DEKİ GELİŞMİŞ EKİPMAN

Kurşunun aksine, antimuan şiddetli bir zehirdir.  Yani ona maruz kaldığınızda daha hızlı tepki verirsiniz. Element özellikle bağırsaklar için rahatsız edicidir ve başlıca reaksiyonlar dehidrasyona sebebiyet verebilecek olan aşırı kusma ve ishaldir. Daha ciddi durumlarda, bu ciğerleri ve böbrekleri de etkileyebilir. En kötü senaryoda ise ani kalp durmasına neden olabilir.

Antimuan elementinin alarm seviyesindeki yüksek yoğunlaşmasına dair bu yeni bilgi Pompei’de bulunan bir su borusu parçasından elde edildi.

Ya da, daha doğrusu, Max Fourestier Hastanesinden arkadaşım Profesör Philippe Charlier’in bana verdiği 40 mg’lik küçük bir metal parçasıydı bu. Profesör benden bu metali inceleyip inceleyemeyeceğimi sormuştu. Doğrusu, biz, GDÜ’de, bazı gelişmiş ekipmalara sahibiz. Bunlar sayesinde bir örnekteki kimyasalları saptayabiliyoruz. En önemlisi, yüksek yoğunlaşmanın nerede meydana geldiğini ölçüp bulabiliyoruz.

İlgili Yazılar

YANARDAĞ DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRDİ

Kaare Lund Rasmussen, yalnızca bu küçük su borusu parçasını incelediğinin altını çiziyor. Romalıların sağlığının ne derecede etkilendiğinin daha kesin bir resmini elde edebilmemiz için daha fazla analiz yapmamız gerekecek.

Fakat, Pompei’deki suların alarm derecesinde antimuan yoğunlaşması içerdiğine ve bunun imparatorluğun diğer herhangi bir bölgesinde olandan daha yüksek olduğuna şüphe yok. Bunun sebebi,  Pompei’nin volkanik Vezüv dağına olan yakınlığı. Antimuan aynı zamanda volkanlara yakın yer sularında da doğal olarak oluşur.

### Dünyada Büyük Yıkıma Yol Açan Volkanik Patlamalar Listemizi Mutlaka İncelemelisiniz

ARAŞTIRMACILAR NE YAPTI?

Ölçümler bir 820 -indüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometrisi üzerinden yapıldı.

Metal parçası örneği yoğunlaştırlmış nitrik asit içerisinde çözeltildi. Bu çözeltinin 2 mg’si bir lupa trasfer edilip ve plazma tarafından 6000 derece C’de ısıtılmış olan argan gaz akışına sıvı dağılımı olarak enjekte edildi.

Metal parçasındanki tüm elementler iyonize edilip kütle spektrometresine iyon ışını olarak trasfer edildi. Bilinen standart ölçümler bu ölçümlerin karşılaştırılmasıyla her bir elementin yoğunlaşması belirlendi.

LİMONİ NOT: ESKİ ROMA’DA TURUNÇGİLLER SADECE ZENGİNLER İÇİNDİ
POMPEİİ’NİN SIRRI TOMOGRAFİYLE ÇÖZÜLECEK
ANTİK ROMA’DAKİ YAŞAM HAKKINDA 10 MİDE BULANDIRICI GERÇEK

Çeviri: Mansur Eliçin

Kaynak: eurekalert

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More