Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Pompeii Sevgililer Günü İçin Roma Öpücüğünü Ziyaretçilere Açıyor

0 797

Lav 2,000 yıldır sıcaklığını kaybetmiş olabilir, fakat Pompeii muazzam bir şekilde korunan Âşıklar Evi’nin özel açılışı ile bu Sevgililer Günü’nde tercih edilen bir istikamet noktası.

Bahçeler, ahırlar, değirmenler ve nazik bir öpücüğün muhteşem resmiyle tamamlanan zengin fırıncı yeri, bu Antik Roma şehrinin bir zamanlar işlek caddesi olan dell’Abbondanza yolu üzerinde bulunuyor.

Aynı zamanda burada, M.S 79’daki Vezüv Dağı patlamasında ele geçirilen taşlaşmış ve sırıtan katır iskeletlerini görebilmeniz mümkün.

Ziyaretçiler, bu hafta sonu 1500 metre karelik sitenin nadir görülen manzarasına şahit olabilecekler. 14 Şubat sonrasında ise site, milyon euroluk Pompeii koruma projesi kapsamında 4 yıllık bir restorasyon için kapılarını tekrar kapatacak.

Arkeolog Alberta Mattelone: ‘’Bu tesis, Pompeii’nin hem güzelliğini hem de zorluklarını bize gösteriyor.’’ Dedi.

Mattelone: ‘’Burada volkanik çökeller ve patlama izlerinin yanı sıra, ev ve resimler gibi arkeolojik kalıntılar da var. Ayrıca, çatı kaplamaları, dik kayalıklar ve resimlerin korunması gibi koruma problemler de mevcut.’’ Diye ekledi.

Bu öpücük, triclinium (Antik Romalıların yemek yemek ve içki içmek için kanepelere uzandıkları küçük yemek odası) duvarlarından birini süslüyor.

Menüde ister peynir, ister bal ister de dormice olsun, yanında taze kızarmış ekmek eşlik ediyor.

Fırın, unu öğütmek için kullanılan taşları ve üzeri çentilmiş yassı, yuvarlak hamurların hazırlanıp yandaki dükkânda satıldığı büyük bir ocakla beraber tricliniumun yanında bulunuyor.

Dükkânın hemen girişinde, fırıncıya hala ekmek için borçlu olan müşterilerin karalanmış veresiye defterleri var, onlar muhtemelen kuru meyveleri ve karşıdaki yiyecek tezgâhında satılan zeytinleri tıka basa yiyen insanlardı.

Değirmen taşını 6 tane katır bir eşek çekerdi. Sabit şekilde duran hayvanlar erimiş kaya tozu ve kül çarptığında ise içeride sıkışırlardı.

Mattelone: ‘’Bir arkeo-zoolog bu hayvanları inceledi ve buna göre bina çöktüğü için başına darbe alarak ölen bir tanesi hariç hepsi boğulmuş.  Mattelone, Bu talihsiz dört ayaklı canlıların ‘’mükemmel bir koruma durumu’’nda olduklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Ahırın arkasında, Arkeo botanikçiler sayesinde tamamen aynı biçimde yeniden yapılan bir bahçenin yanı sıra, yanardağ patladığında iç mimarların bir odayı düzenlemeyi yarıladığı Ressamlar Evi uzanıyor.

Tesis ilk kez 1912’de keşfedildi ki bu keşif, daha sonra II. Dünya Savaşı’nda müttefikler tarafından bombalanan bir balkonu da açığa çıkardı.

Pompeii Tamamlanan Restorasyonuyla Hayranlık Uyandıracak

Pompeii’nin Sırrı Tomografiyle Çözülecek

İlk ciddi kazılar 1982’de başladı. 2014’e kadar devam etti ve site 2010’da kısa süreliğine açılıp tekrardan kapandı.

Projenin baş mimarı Michele Granatiero: ‘’Restorasyon amacıyla kapatmadan önce halkın burayı görmesini istiyoruz bu yüzden de burayı Sevgililer Günü için açıyoruz.’’ Dedi.

‘’Bu, mimari, yapısal ve teknolojik çalışmada büyük etki yaratmak için bir fırsat.’’

2016’da 3,2 milyonluk rekor ziyaretçi sayısı ile Roma’daki Kolezyum’dan sonra İtalya’da en çok rağbet gören ikinci yer olan Pompeii, son yıllarda bakımsızlık ve kötü hava nedeniyle bir dizi çöküş ile uğraşıyor.

Âşıklar Evi’ndeki duvarlara tutunan paslanmış direkler, birkaç dış bağ ve düzinelerce yer altı direkleriyle yenilenecek.

Ziyaretçiler siteyi alüminyum ve plastik camlı çatının altındaki yeni yüksek bir geçitten keşfedecekler.

Şimdi şanslı olanlar, renkli mermer mozaikleri, seramik kap ambarları, kuş ve bitki resimleri ve Roma çağının en yumuşak öpücüklerinden biriyle donatılmış büyüleyici alanın etrafında gezmek üzere 20 kişilik gruplar halinde turlara katılacak.

Dünyanın Bilinen En Eski Taşınabilir Güneş Saati

Çeviri ve Düzenleme: Özge Sertbaş


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More