Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Antik Japonya’nın Osaka’da Yer Alan İkinci Başkenti Bulundu

Şubat ayında arkeologlar Higashi Yuge sit alanındaki Yugedera tapınağı için devasa Budist tapınağının ilk kanıtlarını ortaya koyduklarını söyledi.

0 450

Osaka Prefektörlüğü’nde Yao’daki sit alanındaki bin yıldan daha fazlalık yapıların kanıtları sadece sekizinci yüzyıl kayıtlarında bilinen “ikinci” başkentin varlığına işaret etmektedir.

Arkeologlar devasa ahşaptan sütunlardaki çukur kazıntılarının büyük bir hendeğin yanında Higashi-Yuge harabelerinin Yuge-no miya adında belirsiz bir alana ev sahipliği yaptığının güçlü göstergelerini ortaya koymaktadır.

Diğer başkentin Nara dönemi (710-784) boyunca 764 yılından 770’e kadar hüküm süren kadın İmparator Shotoku’nun emriyle inşa edildiği söyleniyor. İmparator Shotoku (718-770) himayesi altında büyük güçler elde ederek 772 yılında vefat eden Budist rahip Dokyo’ya yardım etmesi ile bilinir.

Dokyo ağır bir hastalığa yakalandıktan sonra sağlığı için dua edenler sayesinde yağcılığı benimsedi. Daha sonra imparator onu Budist rahipler arasındaki en yüksek rütbe olan “hoo” mevkisine yükseltti.

### Antik Japonya’nın En Uzun Kılıcı Bulundu Haberimizi Okumalısınız

### Japonya’da Kilden Yapılmış Tek Parça Halinde 2 Bin Yıllık Oyuncak Bulundu

Hihashi Yuge alanındaki büyük bloğun keşfi 16 Ağustos’ta Yao hükümetine bağlı Yao kültürel miras araştırma konseyi tarafından duyuruldu.

Tokyo Gakugei Üniversitesi’nde emekli arkeoloji profesörü Masashi Kinoshita sit alanında daha fazla kazı yapılmasının ikinci başkente ışık tutacağını umuyor.

Uzmanların suyla doldurulduklarına ve inşaat malzemelerini taşımak için kullanıldıklarına inandıkları hendek kazılarına gönderme yaparak Yuge-no miya hakkında çok az şeyin bilindiğini ve oyuğun yakın geçmişteki keşfinin gizemi çözmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Şubat ayında arkeologlar Higashi Yuge sit alanındaki Yugedera tapınağı için devasa Budist tapınağının ilk kanıtlarını ortaya koyduklarını söyledi. Tapınak imparatorun vefatının ardından saygınlığını kaybetmeden önce Dokyo tarafından inşa edilmişti.

Hem Yuge-no-miya’ya hem de Yugedera’ya Nara dönemindeki imparatora yakışır bir şekilde düzenlenmiş bir tarih metninde değinilmektedir. Fakat yakın zamana kadar bunu destekleyecek herhangi bir kanıt yoktu.

İkinci başkentin büyük bir kısmı inşa edilmişti fakat şehir İmparator Shotoku’nun vefatı nedeniyle tamamlanamadı.

Kazılar Budist tapınağının ortaya çıkarıldığı 500 metre kuzey doğusunda gerçekleştiriliyor.

İlgili Yazılar

Kare şeklindeki hendekler 60-80 santimetre ölçülerindedir. Uzmanlar 20-25 santimetre çapındaki sütunların oyuklara dikildiğine inanıyorlar. Hendekler alanın dört noktasına yerleştirilmiştir. Konseyin üyesi olan Masanobu’ya göre bu Yuge-no-miya ‘nın orada inşa edildiğini göstermektedir.

Sit alanı oldukça eşsiz bir sınır olduğunu göstermektedir. Düzenli bir şekilde ağ gibi kurulan Yuge-no miya arkeologların şuanda çalışıyor oldukları bölgeye yayılmalıdır.

Hendek yaklaşık 10 metre uzunluğunda, 16-20 metre genişliğinde ve 1 metre derinliğindedir.

Geçen yaz 60 metre uzunluğunda bir hendeğin yanında bulunduktan sonra toplam uzunluğu 600-700 metre olan yapay oyuğun bir parçası olduğu düşünülüyor.

Arkeologlar oyuğun ikinci başkent ve Yugedera’yı inşa etmek için malzemeleri taşımak ya da nehir işleri için tahliye görevi görmek amacıyla inşa edildiğini tahmin ediyorlar.

Kinoshita önceki teoriye sıcak baktığını belirtti.

İşçilerin devasa sütunlar ve kiremitler gibi inşaat malzemelerini titizce planlanmış şehrin ana yapısını iyi bir şekilde oluşturmak için su yoluyla kısa sürede ulaştırmaları gerektiğini söyledi. Aynı zamanda oyukların Yugedera ve Yuge-no- miya için inşaat malzemelerini ulaştırmak için inşa edilen oyuğun bir parçası olduğuna inandığını söyledi.

Şubat ayında duyurulan bulguda arkeologlar Yugedera Budist tapınağının muhtemel temellerinin Geç Nara Dönemi’nden kalma jeolojik bir katmanda bulunduğunu belirtti.

Temel yaklaşık 20-20 metre ölçülerindedir ve bu yapının en az yedi kat yüksekliğinde ve 60 metreden daha yüksek olduğunu göstermektedir.

JAPONYA’DA ARA GEÇİŞ FİL FOSİLLERİ BULUNDU
ESKİÇAĞ MEDENİYETLERİNE AİT AÇIĞA ÇIKARILMIŞ 10 ESRARENGİZ HARİTA

Çeviri: Belgin Avşar

Kaynak: asahi

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More