Pompeii Tamamlanan Restorasyonuyla Hayranlık Uyandıracak

0 214

Bu haftadan itibaren antik Pompei şehrindeki yeni restore edilen Obelius Firmus evinin ziyaretçileri M.S.  79’daki Vezüv patlamasından kalan lapilli (kızgın volkan taşları)nin çukurlaştırdığı demir ve tunç içerisindeki dev hazine ile karşılanacaklar.

Arkeologlar sokaktan bile hayranlık uyandıracak görkemli bir güvenlik ile giriş salonunu dekore ederek zenginliklerini sergileyen yerel aristokratik bir aile tarafından sahiplenilen bu mesken içinde volkanik patlamadan korunmak için bir sığınak arayan beş insanın kalıntılarını buldular.

Diğer bir görkemli ev beş yetişkin ve üç çocuğun kalıntılarının keşfedildiği Marcus Lucretius Fronto evi olan arkeolojik sit alanına turistlerin akın ettiği tatillerin öncesinde restore edildi.

Ev ‘‘Kederli alçak gönüllülük acıma ile karıştı’’yazan bir beyitle Pero’nun ihtiyar babası Cimon’un hayatını kurtarmak için onu emzirmesini, Bacchus, Ariadne, Venus, Mars ve Narcissus’dan manzaraları, aşk tanrılarını, sahil köşklerini resmeden siyah beyaza boyalı küçük resimler içeren büyüleyici fresklere sahiptir.

Antik Pompei duvar resimlerinin en iyilerinden bazılarının bulunduğu ve V.Regio’da yer alan Marcus Lucretius Fronto’nun evi
Antik Pompei duvar resimlerinin en iyilerinden bazılarının bulunduğu ve V.Regio’da yer alan Marcus Lucretius Fronto’nun evi

Meskenin sahipleri çocuklarının yatak odalarını muhtemelen kapının yanındaki portreler ile dekore ettiler.

Bahçe duvarları aslanlar, kaplanlar, ayılar, boğalar, öküzler ve atlar gibi av manzaraları ile dekore edilmişken, ev sahiplerinin odası Ariadne’nin Theseus’a meşhur zincirini veren freski ile özeldir.

Delphi’de Apollo tapınağının önünde Neoptolemus’un Orestes tarafından öldürüldüğü resim tekrar ziyaretçilere açılan yemek odasında sergide yer alıyor.

Küçük Lunapar (umumhane) ziyaretçilerin üçüncü odağıdır.  Umumhane aynı zamanda muhtemelen hayat kadınlarının çalıştığı bir restoran olan yapı içinde yenilendi. Odada dört erotik fresk vardır ve pencerelere mahremiyeti sağlamak için duvarlar örülmüştü.

Muhtemelen M.S. 62’dek depremden sonra terk edilen bir evin tabanı ise IX. Regio’da Pompei halkının inşaat malzemeleri için atık yığını olarak kullandığı Insulae 3’de arkeologlar tarafından bulundu.

Küçük Lupanare’den erotik freskler
Küçük Lupanare’den erotik freskler

Arkeolog Giuseppe Fiorelli atık yığınını 1800lerin ortasında kazı çalışması sırasında keşfetti.

Evin tabanı bu UNESCO Dünya Mirası sit alanının korunmasını sağlamak için Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Büyük Pompei Projesinin 150 milyon eurosu ile gerçekleştirilen yenileme çalışmasının içindeydi.

Bunun civarında daha sonra giysi temizleme yerine  (fullonica) dönüştürülen bir fırın (pistrinum) bulundu.

Aynı zamana Büyük Pompei Projesinde çalışan arkeologlar tarafından restore edilen sokak kaldırımı 1943’te atılan bomba ile yıkılmıştı.

Pompeii’nin Sırrı Tomografiyle Çözülecek

Çeviren: Belgin AVŞAR

Rosa Benigno | Source: ANSA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.