Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Tapınak Şövalyelerinin Sahte Tarihi ve Günümüze Etkileri

Tapınak Şövalyeleri sembolü Haçlı Seferlerini hatırlatır ve bu Ortaçağ Hristiyan fanatizmi ile ilişkilidir.

Tapınakçıların Sembolü
0 2.501

Tüccar Tina Gayle’nin Loughborough’da Tapınak Şövalyeleri logoları içeren kupa satması yasaklandığı zamanlarda Charnwood Borough Konseyi bu logoların Müslümanlara yönelik bir saldırı olduğunu açıkladı. Daily Mail’de olan bir anlatı da, Gayle’nin Nazi hatıraları sattığı için daha önceden konsey tarafından uyarıldığı rapor edildi.

Sonraki rapor da konseyin kupaların tasviriyle ilgilenmediği ve bunların sadece nostaljik markette satılan yeni ürünler olduğu açıklandı. Fakat tüccarın Nazi ürünlerinin bu referans kapsamına dahil edilmesi, Tapınak Şövalyeleri’nin aşırı sağcılıkla düzenli ilişkisi olduğu belirtildi.

Tapınak Şövalyeleri sembolü Haçlı Seferlerini hatırlatır ve bu Ortaçağ Hristiyan fanatizmi ile ilişkilidir. Fakat diğer önemli savaş resmi, örneğin Aziz John’un kullandığı Şövalye’nin haçı göz ardı edilmiştir. Olumlu anlamları hariç diğer önemli haçlı imgeleri insanlar tarafından zor bir şekilde anlaşılırken neden Şövalye imgeleri Nazi sembolleri gibi bir tepki topluyordu?

Tapınak Şövalyeleri Kimdir ve Amaçları Nedir? Bu Yazımızda Bulabilirsiniz

Amazon’da satılan hediyelikler

ASKERLER, DOKTORLAR VE BANKERLER

Tapınak Şövalyeleri olarak da bilinen Kudüs Aziz John Hastanesi, 1113 yılında Pope Paschall’ın onayı ile ilk savaşta hacılara sağlık hizmetleri verilmesinden sonra kurulmuştur. Yine Tapınak Şövalyesi olarak da bilinen, Süleyman’ın tapınağının ve İsa’nın silah arkadaşları, Hacıları korumak ve onlara kutsal topraklarda eşlik etmek amacıyla 1119 yılında Hugh de Payens tarafından devrimci manastır sınıfı olarak kuruldu.

Tapınak Şövalyelerini Lideri Kimdir? Bu Yazımızda Bulabilirsiniz

Asil Avrupalıların onlara hediye ettikleri büyük miktarlardaki hediyelerden dolayı bu iki emir kutsal topraklarda kıdemli savaş gücüne döndü. Hristiyanlar 1291’de kutsal topraklardan sınır dışı edilene kadar, Tapınak Şövalyeleri ve Hastane Rahipleri büyük güçtüler. Onlar savaş soyluları için banker gibi hareket ederek zenginleşirken, diğerleri askeri rollerinin şöhretlerine rağmen hacılar için tıbbi yardım sağlıyorlardı.

Bu iki emir de haçlı seferleri dahilinde önemli rol oynamıştır ve onların şahsi simgeleri farklı duygular uyandırmıştır. Bugünlerde hastane rahibi haçı Aziz John’un hayır işini temsil eder ve Şövalye haçı ise çirkin ve yasak olarak muamele görür.

Rodos şövalyeleri, Atina Savaş Müzesi

Dünyayı Yönetmek İçin Toplanmış Tarikatlar Hangileridir Bu Yazımızda

SOKAKLARDAKİ DÜŞMANLIK

İlgili Yazılar

Tapınak Şövalyeleri’nin sembolü olan beyaz zemin üzerine kırmızı haç, İngiliz bayrağındaki St.George çarmıhına benzemesinden dolayı milliyetçi çağrışımlar taşır. Bu simgesel haç işareti aşırı sağcı grubu tarafından uygun görülmüş ve bu grup yarı şövalye giysisi içinde bilinir.

Son zamanlarda Tapınak Şövalyeleri ile ilgili yüz kızartıcı ve korkunç ilişki 2011 yılında terör saldırısı düzenleyen aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in iddialarıyla ortaya çıkacaktır. Saldırıyı takiben, onun Avrupa’daki Tapınak Şövalyelerinin komutanı olduğunu iddia eden bir bildiri ortaya çıktı.

Breivik sağ kanat içerisinde Şövalye kimliği sunmakta yalnız değildi. Modern Şövalye topluluğu manastır yaşam tarzını unutmuş ve kendi sağcı görüşlerinin açıklandığı bir platform kullanır. “Hedeflerimiz’’ adlı sayfada şöyle belirtilir : ‘ Toplu göç artışıyla birlikte denge değişebilir ve diğer insanların inançları üzerinde hakimiyet kurmak isteyebilir ve inançlarını kontrol etmek isteyebilir.’

Bu site ayrıca Şövalyelerin kısa zamanda kimliklerini belirteceklerine dair İngiliz siyasi partilerinin incelemesini de sunuyor. Web sitesine göre, aslında siz Şövalyeleri Avrupa’ya yayılmış uluslararası bir organizasyon olarak düşünürken, bu partiler İngiliz Demokratlar, UKIP  VE BNP’dir.

Tapınak Şövalyelerinin Kayıp Kılıcı

ÇERÇEVEDE

Popüler kültür, orta çağda şövalyeleri Müslümanlardan nefret eden ve din ile alay edenler olarak tasvir eder ve onları kötü adam olarak betimlemiştir. Scott’un filmi, filmin kahramanı olan Balian’a öğüt veren ve şiddetli eylemlerini kınadığı şövalyeleri dindar kişiler olarak betimlemiştir.

Haçlı Seferleri’nin Arap tarihçileri, Scott’un Şövalyeleri ile çelişiyordu. Suriyeli yazar Usame bin Munkid Şövalyeler’in ortalama bir Hıristiyan’dan daha anlayışlı ve İslami inançlara saygılı olduğunu söyler. Bu İslam’dan nefret eden savaşçı rahiplerin endişesinin ve Hristiyan sağ kanadın aşırılığının sembolü olan düzeni bozduğunun altını çizer.

Ridley Scott haçlıların güvenilmez söylentilerinden esinlenerek Şövalyeler ile ilgili hayali tasvirleri oluşturmuştur. Ortaçağ düşünürü Nickolas Haydock tarihçi Profesör Jonathan Riley-Smith’den yaptığı alıntı da şöyle açıklar: ’19. Yüzyıl’ın buluşu Sir Walter Scott’un çalışmaların da örneklerle açıklanmıştır.’ Kinin ve hırsın temaları olan bu fikri açıklarken haçlıların dini yönünü dahil etmemiştir

Scott’un film yönetmeni olan adaşının fanatik Şövalye tasvirine karşıt olarak, Scott’un hayali söylemleri popüler kültür içinde Şövalye kavramını meydana getirdi ve ayrıca Naziler de bundan bahsetmişti.

Şimdilerde Şövalyeler,ortaçağ zamanındaki karanlık dönemin en kötü aşırılıklarıyla ilişkili hale geldi. Ama onları Haçlı Seferleri’nin nihai kötüleri olarak nitelendirmek ya da dar görüşlü milliyetçi şampiyonu olarak övmek haçlı seferlerinin 200 yıllık tarihini yanlış betimlemek olur. Şövalye imgelerinin yasaklandığı hiçbir şey yoktur, gerçi Şövalye betimlemeleri aşırılığından dolayı hala tartışma konusudur.

Haçlı Seferlerinin Asıl Amacı Neydi ve Kimler İçin Yapıldı. Bu Yazımızda

Çeviri: Cansu Kaplan


Kaynak Ancient-Origins

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More