Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Nazi Kurallarından Faydalanan 10 Ünlü İnsan

Ünlü markaların Naziler ile bağlantısını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

0 2.897

“Aşkta ve savaşta her şey mubahtır” sözü, bu kişilerden bazılarının bel bağlamak zorunda kalabileceği bir mazerettir. Çoğu, basit bir şekilde Nazi teröründen kurtulmak için yapmak zorunda oldukları şeyi yaparken, diğerleri Ulusal Sosyalist gücünden faydalanmak istedi. Bu, milyonların ahlakını test eden bir savaştı ve bazıları üstün yolu tutmayı seçerken, endişe verici sayıda ünlü kişiler bu üstün yolu seçmedi.

10- Vuitton Ailesi

Louis Vuitton marketi, 2.Dünya Savaşı boyunca Vichy’de Hotel du Parch’ın zemin katında açık kalmasına izin verilen tek marketti. Bu büyük mülk, Mareşal Phillippe Petain’in kukla hükümetinin yönetim merkezinden başka bir şey değildi ve Henry Gaston (Vuitton’un torunu), ticarete yardım etmesi için Petain rejimi ile bağlar kurmaya zorlandı.

Gaston, kısa bir zaman sonra Gestapo’nun yakınlardaki favori kafeteryasının müdavimi oldu ve hatta Petain hükümeti tarafından dekore edilen ilk Frenchmen’den biriydi. Ticari kayıtlarının herhangi birinde bahsedilmemesine rağmen Vuitton ailesi, yalnızca Petain şirketini yücelten büstler yapmaya adanmış bir fabrika kurmakla suçlanmış. Bunların 2500’ü kesin olmalı. Onlara da işlemiş kötü şöhretli Louis Vuitton’ları olup olmadığı hala merak ediliyor.

Tarihte Hiç Var Olmamış 10 İkonik Şey

Tarihte İz Bırakmış Geleneksel Çocuk Ölümü Şekilleri

9- Hardy Kruger

En çok John Wayne ve Richard Burton ile yaptığı filmleriyle meşhur iken Hardy Kruger,  kariyerine Naziler için bir aktör olarak başladı.

Zamanın çoğu Alman çocukları gibi sadece 13 yaşında olan Kruger, Hitler Gençliğinin bir üyesiydi. Ve 15 yaşına kadar Genç Kartallar isimli bir Alman filminde yıldızı parladı. Bu film, 1944’te gösterime girdi ve hala gösterimdeyken genç Kruger, Hans Sohnker isimli usta bir aktöre özellikle yakın oldu. Sohnker’in o zamanda gerçekleşen soykırımın detaylarını bildiği ve bu bilgiyi genç Kruger’e aktardığına inanılıyor.

Savaşın sonuna doğru Kruger 16 yaşında, SS Division Nibelungen’e alındı. Bir grup Amerikan askeri öldürmesi emredildiğinde, Kruger açıkçası bunu yapamadı ve korkaklıktan dolayı idam mangası tarafından neredeyse idam ediliyordu. Emir nasıl olduysa durduruldu ve Kruger savaş bitene kadar dağlara sığınmak için birliğini terketmeyi başardı.

8- Ferdinand Porsche

Bugünlerde Porsche kelimesini söylediğinizde, çoğu insan en yüksek hızda yarışan lüks spor arabaları kafasında canlandırır. Ancak bu, her zaman böyle değildir.

Hitlerin gücü eline aldığı 1933 yılında Ferdinand Porsche, Berlin otomotiv şovunda küçük ve en önemlisi ucuz araba fikrini duyurdu. Hitlerin kendisi de Almanya’yı motorlu bir ulusa dönüştürme planlarını ilan ettiği zamandı, aynı şekilde Henry Ford Amerika’yı dönüştürdü. Sonuç olarak, 1934’te Hitler ve Porsche “İnsanların Arabası” ya da Almancaya çevrilmiş haliyle “Volkswagen” için planları tartışmak üzere buluştular.

Sonuç olarak, Volkswagen Bug/ Beetle üretildi ve tahmini olarak 23 milyon VW Bugs böylece üretildi ve bu, onu tarihte en çok satan arabalardan biri yaptı. Bu kadar sayıda üretim yapmak için Ferdinand Porsche’nin genel müdür olduğu bir zamanda, savaşın mahkûmları araçları üretmek için Almanya Wolfburg’taki Volkswagen fabrikasına yollandılar. Sözde Nazinin kendisine hayran olan Ferdinand Porsche, sadece yeni fikirlerini ileri sürmek için etkisini kullanmakla kalmadı, aynı zamanda muazzam bir şekilde ekonomik olarak kar elde etti.

7- Cristobal Balenciaga

3 yaşından beri terzilik yapan azimli Balenciaga’ya 1940’taki Nazi istilası, uzun süre dükkânı kapatmasına sebep olmayacaktı.

Naziler Fransa’yı istila ettiklerinde, ülkenin prestijli moda endüstrisini Almanya’ya taşımak istediler. Ancak Lucien Lelong, Nazilerle orta bir yerde görüştü; Fransa’nın moda endüstrisinin Lyon ve Paris’te işlemeye devam etmesine izin verilmesi karşılığında endüstrinin tüm Yahudilerinin teslim edilmesi üzerine anlaştılar.

Balenciaga doğrudan bu anlaşmanın bir parçası olmamasına rağmen, Almanların çalışmasına izin verdikleri 60 firmadan biri olarak ondan kazanç elde etti. 1940’ta Paris’te tekrar moda evini açtı ve özellikle Hitlerin müttefik General Franco’su ile bağlantılarından dolayı işleri iyi gitti. Tasarımcı, Franco’nun eşine yakın bir arkadaştı, savaştan önce onun için birçok elbise tasarladı ve sonrasında da ona devam etti. Aslında Baleciaga’nın özellikle emekliliğinden önce çıkardığı tasarımı olan son elbisesi, General Franco’nun kız torununun gelinliğiydi.

Tarihin Akışını Değiştiren ve Az Bilinen 10 Küçük Detay

Ortaçağdaki Seks Hayatı Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

6- F. Scott Fitzgerald

Great Gatsby’ın şuan kötü şöhretli Amerikan yazarı, 1930’ların ortasına kadar edebi ilgiden kaymıştı. Fitzgerald şimdi, kızının bakım masrafları, eşi Zelda’nın kurumsallaşma faturaları ve alkol ile ilgili sorunları yüzünden para açısından son derece kötü durumdaydı.

Ancak, 1936’da çok daha büyük acı çektiren, Hollywood dünyasıydı. Stüdyolar, Nazi sansürü yüzünden çalışamıyordu ve şimdi sadece 3 büyük şirket Almanya’da kalmıştı; MGM, Paramount ve Fox. 1937 Nisan’da Erich Maria Remarque üçleminin son sayısı ve Üç Yoldaş Amerika’da yayınlandı. Bu roman, ilk Hollywood malzemesiydi ve Nazilerin güce doğru yavaş yavaş yükselişi boyunca 1920’lerin sonlarında yayınlandı.

O zamandaki MGM kurucusu Joseph L. Mankiewicz, F. Scott Fitzgerald’ı senaryoyu yazması için kiralamaya karar verdi. Fitzgerald’a 6 ay boyunca haftada 1000 dolar ödendi; Ortalama yıllık maaş 1780 dolar iken bu, istenilen bir tutar. Yazar, Almanya’daki Ulusal Sosyalizm’in yükselmesine şiddetle karşı olan güçlü bir senaryo yazdı ve Hollywood stüdyosu tarafından çıkarılan ilk Nazi karşıtı film olabilirdi. Maalesef, film sterilize edildi ve Fitzgerald, Nazileri zehirli caniler olarak resmetmekten büyük ekonomik kazanç elde ederken halk, onun öğrettiği bilgiyi asla almadı.

5- Hugo Boss

Moda etiketi Hogu Boss’ın kurucusu Hugo Ferdinand Boss, hırslı bir Ulusal Sosyalist idi, Nazilere sadece kar etme amaçlı değil aynı zamanda inançları konusunda da destek verdi.

İlgili Yazılar

Bu marka, 140 Polonyalı ve Fransız işçi kullandığı 2. Dünya Savaşında zorunlu çalışanlara kötü muamelesinden dolayı son zamanlarda bir özür bildirisi yaptı. Başta aile, ticarete atıldı, ilk olarak sadece polis ve postacı üniformaları üretti. Ancak ilk anlaşmalarından biri, ilk Nazi Fırtına Birliklerine kahverengi gömlekler üretmekti. Daha sonra, Boss son olarak kötü şöhretli siyah SS üniformalarının seri üretimini yapana kadar Hitler Gençliği için siyah ve kahverengi üniformalar sağladı.

Hayal edebileceğiniz gibi, Hugo Boss bu anlaşmalardan muazzam derecede kazanç elde etti. Ve Hugo Boss, SS üniformalarını kendisi tasarlamamasına rağmen, bu üniformalar kötülük ile aynı manaya geliyor ve ona, bu üretiminin Yıldız Savaşları’ndaki imparatorluk subaylarının kostümlerini sağladığı için teşekkür borçluyuz.

4- Henry Ford

Ön planda “Amerikan Rüyası” düşüncesini, arka planda da Ulusal Sosyalist düşüncesini sembolize ede gelen bir adamın birleşiminde tuhaf bir şey vardır.

Ve yine de, 1938’de Henry Ford’a, 75. Doğum gününde Alman Kartalı Üstün Yönetiminin Büyük Haçı takdim edildi. Ford, bu yönetimin ilk Amerikan üyesiydi ve Nazi Almanyası tarafından bir yabancıya verilen en prestijli onurdu. Adolf Hitler’in üreticiye borçluluğunun bir göstergesi olarak sunuldu. Ford, aynı zamanda Mein Kampf’ta hayranlıkla bahsedildi.

Hitlerin kendisi, Ford’u ilham kaynağı olarak gördüğünü ve sözde masası üzerinde üreticinin hayat boyu portresini koruduğunu söyledi. Alman mühendisler, Volkswagen modellerindeki Fordizmin teknolojik ve fonksiyonel tekniklerinden bazılarını aldılar, hatta Ford mühendislerini yeni fabrikaya personel alımında kullandılar.

Ford, açık şekilde Yahudi düşmanı olmasına rağmen, savaşa sert bir şekilde karşı çıktı ve Nazizm’in militarist tarafını küçümsedi. Ancak Amerika savaşa girmeden önce Henry Ford, Almanya’ya askeri ekipmanlar tedarik etti, fakat İngiltere’nin RAF’ı için makineler üretmeyi reddetti.

3- Rockefellers

Hitlerin ırk ıslahına ilgisi ve sarı saçlı, mavi gözlü Aryonlar olan ‘Üstün Irk’ arayışı, Nazi lideri tarafından düşünülen yeni bir kavram değildi. 1909’a kadar, dünyanın zorlayıcı sterilizasyonlarının hemen hemen yarısı ırk ıslahı adı altında Kaliforniya’da yapıldı.

Rockefellers Kuruluşu, bu ırk ıslahı tarafında olanlardan bir gruptu. 1926’ya kadar, Alman araştırmacıların binlercesine 410,000 dolar ya da bugünün parasıyla 4 milyon dolar bağış yaptılar. Bu paranın 250,000 doları, sonradan Hitlerin sistematik tıbbi zaferinin yöneticisi olan Ernst Rudi’nin metodlarını çalışıp uyguladığı Kaiser Wilhelm Kurumunun Alman Psikiyatri bölümüne gitti.

1929’da, 317,000 dolarlık bir Rockefeller yardımı ulaştığında, Beyin Araştırmaları Enstitüsü genişletildi ve yeniden inşa edildi, daha sonra Rudin’in canice deneylerinin merkezi oldu.

Rockefeller finansmanının diğer üyesi, Berlin’deki Irk Islahı, İnsan Kalıtımı ve Antropolojinin bulunduğu Kaiser Wilhelm Kurumuydu. Ve Rockefeller fonu ve kurumun sonuç olarak genişlemesi sayesinde Joseph Mengele tuhaf cazibesini ikizi ile geliştirdi.

Rockefeller’lar, bağışlarının ürettiği canavarları bilmemelerine rağmen bağışları, varsayılan bilimde ırk ıslahına zemin oluşturmasına yardım etti ve böylece Hitlerin kampanyasını yasallaştırdı.

2- Prescott Bush

George W. Bush’un büyükbabası Prescott Bush, Sendika Bankacılık Şirketi’nin yöneticilerinden biriydi: Fritz Thyssen ailesine ait ve onlar tarafından kontrol edilen, New York temelli bir yatırım bankası.

Fritz Thyssen ailesi, Almanya’nın tüm çelik endüstrisinin inanılmaz derecede zengin sahipleriydi. Hitlerin konuşmasını duyduktan sonra Fritz Thyssen, genç politikacılardan etkilendi ve 1931’de Nazi Partisine katıldı. Ulusal Sosyalistler, sadece radikal bir çevre partisi olarak kaldığında, Fritz Thyssen kişisel olarak mücadele eden partiyi kurtarmak için birçok defa adım atarak Adolf Hitlerin yükselmesi için para yardımında bulundu.

1928’de Thyssen, sonradan Nazi Partisinin genel merkezi olan Munich Briennerstrasse’deki Barlow Sarayını bile satın aldı. 1941’e kadar Thyssen, Hitlerin yardımını kaybettiğinde, Şirket bir milyonun üzerinde insanın ölümüne sebep olan Auschwitz gibi toplama kamplarından adam alıp zorla çalıştırma işine dayandı.

Ancak, 1941’de İnci Limanı’na kadar Prescott Bush’un Sendika Bankacılık Şirketi, Müttefik Güçleri o zamanda parçalayan tank ve uçakları yapmakla sorumlu çelik fabrikasına yatırım yapmaya devam etti. Şirketin malları, 1941’de Düşman Hareketi ile ticareti üzerine sonunda tutuklandı. Ancak, Prescott Bush ve Herbert Walker’ın, Fritz Thyssen’a Nuremberg davalarının ilerlemesinden kaçınmak için tüm mülkiyet dökümanlarını New York’a transfer etmesine yardım ettiklerine inanılıyor.

1- Coco Chanel

Tasarımcı Coco Chanel en sık kapitone çantalar, gösterişli elbiseler ve partiler yoluyla dolaşan Chanel No. 5’in kötü şöhret esintisi ile bilinir. Bu nedenle Coco’yu bir Nazi casusu olarak düşünmek çoğuna sürpriz olmuştur.

Hâlbuki Chanel, sadece ticari girişimlerinde değil hayatında da bir fırsatçıydı. Nazi politikalarını önemsememesine rağmen, doğal olarak işgal durumunda olan Fransa’daki gücün cazibesine kapıldı ve kendini 44 yaşında, Alman bir subay olan Baron Hans Guenther von Dincklage ile bir ilişki içerisinde buldu. Bu Alman subay, aslında 1920’lerin sonundan beri Fransa’da çalışmakta olan profesyonel bir Abwehr (Alman Casus) subayıydı.

Bu ilişki, kişisel çıkarları için her iki tarafın birbirini kullandığı eşit derecede manipülatif gibi görünüyor. Von Dincklage Chanel için Ritz Oteli’nde şatafatlı bir hayat yaşamasına olanak sağlarken tasarımcıya, Alman Abwehr’e kod adı ‘Westminster’ olan Ajan F-7124 olarak imza atıldı.

Daima bir fırsatçı olan Chanel, Almanya’daki bir hapishane kampından yeğeni Andre Palasse’nin serbest bırakılması için manevra yapmayı başardı. Bunun karşılığında, 1941 Ağustos’ta siyasi istihbarat elde etmek için Almanya’dan özel izin ile Madrid’e seyahat etti. Tasarımcı, sadece bir İngiliz diplomat ile önemsiz şeyleri takas etti, ancak seyahat, hiçbir şekilde bir şey açık etmedi.

Yine de, bir dahaki sefere Coco Chanel’ı etkileyici bir şekilde sigara içen, bir metre şeridi takıp bir odanın etrafında meydan okuyan klasik bir Parisli tasarımcı olarak hayal edersin, ancak muhtemelen bunu iki defa düşünmen gerekiyor.

Cadılar, Vampirler ve Kurt Adamlara Ait Keşfedilmiş 10 Tuhaf Mezar

Yakın Geçmişte Modern Şehirler Altında Kalmış 10 Antik Keşif

Eskiçağa Ait Açıklık Kazanmış En Önemli Tıbbi Keşifler

Çeviri: Elif Nur Targan

Kaynak: Listverse “10 Famous People Who Profited From Nazi Rule


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More