Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Johannes Kepler: Astrolojiye İnanan Son Astrolog

0 13

Bilimsel devrimde anahtar bir figür ve zeki bir astrolog olan Johannes Kepler zengin ve ünlüler için yıldız falları yazarak faturalarını ödedi. NASA uzay gözlemevi ile aynı adı taşıyan Alman bir bilim insanı gezegenler,dünya ve insanların hayatları üzerinde derin etkileri olan yıldızların özelliklerinin nasıl olduğunu kapsamlı bir şekilde yazdı. Kepler’in sınıf mirası teleskop için yaptığı ve gezegensel hareket yasaları olan gelişmelere odaklanmaktadır. Ancak bunlar insanların akıl çağı boyunca araştırma ışığını desteklemek için astroloji bilimini geliştirmeye olan sürelegelen hırsının ürünleridir.

Astronomlar ve astrologlar arasındaki farklar

İlk olarak, astronom ve astrolog arasındaki fark anlaşılmalıdır. Bugün bir mesleğe diğerinden daha fazla değer verilmektedir, fakat Kepler’in zamanında ikisinin ayrı alanlar olup olmadığı konusunda tartışmalar vardı. Bir astronom gezegenler, yıldızlar, asteroitler, galaksiler gibi dünyanın atmosferi dışındaki herşeyi çalışır ve bu gökyüzü ile ilgili birimlerin ilişkilerini ve özelliklerini çalışır. Astronomlar çalışmalarını araştırma ve gözleme dayandırırlar.

Aksine bir astrolog Güneş’in ve Ay’ın burcun belirli bir göstergesindeyken sahip oldukları etkiyi yorumlar. Astrolojiye göre gökyüzünde her biri tam olarak 30 derece olan 12 bölüm vardır. Bu burcun 12 göstergesidir. Astrologlar bu 12 bölümdeki Ay’ın ve Güneş’in konumu belirli bir gösterge altında doğan insanların kişiliklerinden başarılı olmak için belli sorumlulukların olasılığına kadar dünyada olan şeyleri etkilediğine inanırlar.

Kepler en azından Batı Dünya’sında astrolojiye inanan son astronomdu.

Johannes Kepler’in portresi

Kepler’in astrolojik almanakları

Kepler arkadaşları ve patronları için yaklaşık 800 adet burç kaleme aldı. Bu burçların hepsi pohpohlayıcı değildi. Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolph’un saray matematikçisi olarak görev yaparken Kepler niçin kaderlerinin bu şekilde şekillendiğini açıklamak için İmparator Jül Sezar ve Hz. Muhammed gibi ünlü insanların burçlarını hesapladı. Bu eğlencenin hem hoşa giden hem de eğitici bir formu olarak kullanıldı.

Buna rağmen Kepler’in bir astrolog olarak ünlenmesinin sebebi otuz yıldan daha fazla süredir yayınladığı yıllık almanaklarından kaynaklanmaktadır. Günümüz çiftçilerinin almanaklarına benzer olarak 17. yüzyıl almanaklarının savaş, veba, hava ve hasat zamanı, dini ve politik gelişmeler, dişi domuz, kan, atık gibi şeyleri içermesi bekleniyordu. Kepler bunun çoğu ile “Arap sanatı hiç bir şey ifade etmez” diyerek alay etmiştir ancak sert geçecek bir kışı ve büyük ihtimalle Türk istilasını da ön görmeyi başardı.

Astrolojik burçların kozmoz katmanları

Şüpheci Astrolog

İlgili Yazılar
1 250

Kepler genel fikrin dünyadaki kapalı Batlamyus görüşünden tamamıyla açık Kopernik görüşüne doğru değiştigi bir zamanda yaşadı ve yazdı. 17.yüzyıldaki herhangi bir iyi rasyonalist gibi astroloji bilimine zarar verdiği söylenen hiçbir kehaneti ve falcılığı benimsemedi. Bu yüzden “şüpheci astrolog” lakabını kazandı. Ancak tutkuyla tahminlerin gökyüzü incelenerek yapılabileceğine inandı. İlahiyatçıları, hekimleri ve felsefecileri kurunun yanında yaşı da yakmamak konusunda uyardı ve böylece onları mesleklerine kötü muamelede bulunma konusunda da uyarmış oldu. Bu aynı zamanda kurunun yanında yaşı da yakmak deyiminin ilk kullanımı olarak görülür.

Batlamyus dünya görüşü gibi antik astroloji uygulaması yer merkezliydi. Kepler astrolojiyi güneş merkezli bir dünya görüşü ile uzlaştırmanın yollarını aradı. Başarılı olduğunu söylemek zor. Ancak tarihçi John North eğer astrolog olmasaydı onun büyük olasılıkla şuanki şekli ile gezegensel astronomisini üretmekte başarısız olacağını belirtti.

Kepler’in Güneş Sistemi Teorisi’nin Modeli, Teknik Müzesi, Viyana

Kepler müzik, geometri ve aritmetiğin yanında astroloji ve astronomi üzerine ciltlerce kitap yazdı. Ancak şuana kadar astroloji hakkındaki yazıları İngilizce’ye tercüme edilmedi. Bunun sebebi inançlarının normalde tarih kitaplarında kendisini esefle kurtaramadığı bir ortaçağcılığın eseri olarak umursanmamalarıdır.

Astroloji üzerine görüşler son zamanlarda kısmen çok sayıda ünlü düşünür ve yenilikçi buna son derece inandığı için hafifledi. Uygulama olarak ne düşünülürse düşünülsün asrolojik düşünceler tarihteki büyük zihinlerin çoğunun şekillenmesine yardımcı olmuştur. Kepler’in kendisi astrologlara karşı gelişen küçümseme algısını geçici bir olgu olarak tanımladı ve bir gün bunun doğruluğunu kanıtladı:

Şuan ilk şafaktan 18 ay önce, büyük gün ışığından 3 ay önce, sadece birkaç gün önce muhteşem manzaranın tüm güneşi yükseldiği için hiçbir şey beni durduramaz. Kendimi kutsal çılgınlıklara verebilir, Mısır topraklarının sınırlarından çok uzakta Tanrım için onlardan bir tapınak yapmak için Mısırlıların altın gemisini çaldığım ölümlü adama bir itirafta bulunacak cüretkarlığa sahip olabilirim. Eğer beni affederseniz mutlu olacağım, eğer kızgınsanız buna katlanacağım; aslında ben ölüyü oynuyorum, hangisi olduğu fark etmez çağdaşlarım ya da genç nesillerin okuması için kitap yazıyorum. Kitabın okuyucusunu yüzyıllarca beklediğini varsayalım, Tanrı’nın kendisi bile eserini görmek için altı bin yıl bekledi.

Tycho Brahe and Kepler’in Prag, Çek Cumhuriyeti’ndeki heykeli

Yaşamı Yanlış Yerlerde Aramak

2800 Yıllık Lanetli Asur Dikilitaşı Müzayedede Satılmış

Modern Yöntemler İle İpek Yolu Haritası Yeniden Şekilleniyor

Çeviri: Belgin Avşar

Kaynak: ancient-origins “How Did the Skeptical Astrology of Johannes Kepler Contribute to Our View of the Cosmos?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.