Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Amazonların Kraliçesi Penthesilea’nın Çarpıcı Yaşamı ve Ölümü

Amazon kadınları, kendilerini savaşçı olmaya o kadar adamışlardı ki okları en iyi şekilde atabilmek için sağ memelerini kesmeleriyle bilinirlerdi

0 12.178

Penthesilea, Yunan mitolojisinde bir Amazon kraliçesiydi. Ares ve Otrera’nın kızı, Hippolyta, Antiope ve Melanippe’nin kız kardeşiydi. Ünlü pek çok Amazon kraliçesinden biri olan Penthesilea’nın yaşamı, savaşçı olmaya tutkulu bir şekilde kendini adamış ve hayatı Aşil’in ellerinde trajik bir şekilde son bulan bir kraliçenin hikâyesidir.

Bir Amazon olarak Penthesilea, savaşçı kadınların arasındaki efsanevi rekabetin bir parçasıydı. Amazon kadınları, kendilerini savaşçı olmaya o kadar adamışlardı ki okları en iyi şekilde atabilmek için sağ memelerini kesmeleriyle bilinirlerdi. Tabii bunun doğru olup olmadığı uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. Penthesilea, silah kullanmada çok iyiydi ayrıca bilgili ve çok güzeldi. Onun savaş baltasının mucidi olduğu söylenir. Bir gün avlanırken mızrakla kaza eseri kardeşi Hippolyta’yı öldürür. Bu olay, onu ölmeyi isteyecek kadar kahreder ve derin bir kedere boğar. Ne var ki, Amazon olduğu için sadece savaş sırasında onurlu bir şekilde ölebilirdi.

Gabriel- VitalDubray (1813-1892) tarafından yapılan Penthesilea (1862) heykeli. Paris’te bulunan Louvre Sarayındaki Cour Carrée’nin doğu cephesi.

Penthesilea, Truva Savaşı sırasında tahta çıkmıştı. Amazonlar, savaşta belli bir tarafta yer almamıştır ve Penthesilea da çatışmadan uzak durabilmek adına elinden geleni yapmıştır. Ancak, Aşil Truva prensi Hektor’u öldürdüğünde, kardeşini kazara öldürmenin verdiği hırsla Amazonların müdahale etme zamanının geldiğini düşünmüş ve böylece Amazonlar Truva’yı ele geçirmiştir.

Savaş sırasında Penthesilea, oturup erkeklerin savaşmasını izleyecek bir kraliçe değildi. O, savaşçı kelimesinin birebir karşılığıydı. Yunanlılar arasından bir şimşek gibi geçerek pek çok kişiyi öldürdüğü söylenir. Tarihçiler, onun hızlı, cesur ve erkekler kadar kahramanca ve başarılı bir şekilde savaştığını yazmıştır. O, Amazonların büyük savaşçılar olduğunu kanıtlamak istemiştir. Hektor’un ölümünün intikamını almak için Aşil’i öldürmek ve savaşta can vermek istemiştir.

Penthesilea’yı öldürdükten sonra Aşil onu kollarıyla sarıp sarmalıyor

Acımasız bir savaşçı olmasına rağmen, Penthesilea’nın yaşamı Aşil’in ellerinde son bulmuştur. Aşil, onun diğerleriyle nasıl savaştığını görmüş, acımasızlığı ve gücü karşısında büyülenmiştir. Onunla rakip olarak karşı karşıya gelme arzusuyla yanıp tutuşurken nihayet bu arzusu gerçek olduğunda Penthesilea’ya aşık olmuş ancak iş işten geçmiştir.

Aşil, Penthesilea yere düşerken onu gafil avlamış ve mağlup etmiştir. Yunan savaşçı Thersites, Penthesilea öldükten sonra Aşil’in onun naaşıyla ne yaptığıyla ilgili alay etmiştir. Ayrıca, Thersites’ın kılıcıyla Penthesilea’nın gözlerini çıkardığı da söylentiler arasındadır. Bu, Aşil’i çileden çıkarmış ve Thersites’ı katletmiştir. Thersites’ın ölümünden sonra kutsal bir kan davası başlamıştır. Kuzeni Diomedes, Penthesile’nın cesedini mezardan çıkarmış arabasının arkasına bağlamış ve nehre atmıştır. Aşil ise bedeni nehirden almış ve onun için uygun bir cenaze töreni düzenlemiştir. Bazı hikayelerde, Aşil Penthesilea’nın ölü bedeniyle cinsel ilişkiye girmekle suçlanmış, diğer efsanelerde ise Penthesilea’nın öldükten sonra Aşil’in çocuğunu doğurduğundan söz edilmiştir.

İlgili Yazılar

Antik Romalı şair Vergil, Penthesilea hakkında şunları yazmıştı:

“ Açıktaki göğsünün altına taktığı altın kemeriyle acımasız Penthesilea, hilal şeklindeki ışık siperleriyle Amazonlardan oluşan savaş safına liderlik ediyor… Bir kadın savaşçı ve erkeklerle savaşmaya cesaret eden bir bakire.”

Vergil, onu tanımlamak için “Bellatrix” kelimesini kullanmıştır ve söylentilere göre bu, JK Rowling’in Harry Potter serisindeki Belltarix Lestrange isminin esin kaynağıydı.

İlyada destanında Penthesilea’nın hikayesine yer verilmez. İlyada, Amazonların Hektorun ölümünün intikamını almaya gelmesinden önce onun cenaze töreniyle son bulur. Penthesilea’nın hikayesi kayıp destan Aethiopis’de anlatılır.

Penthesilea’nın hayatı da ölümü de trajikti. O, kız kardeşinin kaza eseri ölümünden son derece etkilenen cesur ve acımasız bir savaşçı olarak tasvir edilir. Bu keder, savaşta onurlu bir şekilde ölecek güçlü bir savaşçı olma arzusuyla birleşince onun Truva’ya gitmesine yol açtı. Burada trajik bir şekilde ölmesi hem Truva’yı zayıflattı hem de ölümünün Aşil ve onun kindar hareketleri üzerindeki etkisi sebebiyle Yunan kamplarında infiale neden oldu. Sonuçta, uzun zamandır beklediği şey gerçekleşti, savaş meydanında ‘onurlu’ bir şekilde ve efsanevi Aşil’in ellerinde can verdi.

AMAZON KRALİÇESİ HİPPOLYTE

AMAZON KADINLARI VE ARTEMİS

Çeviri: Sinem Ayan

Kaynak: ancient-origins”The Dramatic Life and Death of Penthesilea: Queen of the Amazons

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More