Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Yeni Bir Çalışma İnsan Türünün Amerika’ya Gelişini Yeniden Yazdıracak

Şüpheleri gidermek üzere hazırlanan yeni rapor, bilim insanlarının iddiasının aksine insanın 100.000 yıl önce bu kıta üzerinde olduğunu gösteriyor.

0 1.140

Şüpheleri gidermek üzere hazırlanan yeni rapor, bilim insanlarının iddiasının aksine insanın 100.000 yıl önce bu kıta üzerinde olduğunu gösteriyor.

Arkeologlar, paleoantropolojideki en büyük sorulardan biri olan insanların Amerika’ya ilk ulaştıkları zamanla ilgili kuramları yeniden yazdıracağını iddia ettikleri tartışmalı bir çalışmaya imza atmayı amaçlıyorlar.

Araştırmacılar, geçen yıl ilk insanın Amerika’ya düşünülenden 100.000 yıl önce yerleştiğini şaşırtıcı bir çalışmayla buldular, şüphecilerden açık fikirli olmalarını ve kanıtların iddialarını desteklediğini belirttiler. Fakat Kaliforniya’daki mastodon kemiklerinin 130,000 yıl önce henüz kimliği belirsiz bir grup tarafından parçalanmış olduğunu öne sürdükleri çalışma, arkeologlar tarafından hemen sorguya çekildi. Çoğu araştırmacı, insanların 15.000 yıl önce Amerika’yı yerle bir ettiğini kabul ediyor.

Yaklaşık bir yıl sonra, kuşkucular hala ikna olmadılar, Nature’da 7 Şubat günü yayımlanan çalışmada, arkeologlar, modern yapı ekipmanlarının mastodon kemik hasarını eski halkların elindeki aletlerden daha iyi açıkladığını ifade ettiler. Teksas’taki mamut kemiklerinin analizinde, doğal aşınma, yıpranma ve ağır teçhizatın neden olduğu benzer görünümlü hasarlar olduğu söyleniyor.

Teksas, Waco’daki Baylor Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nde çalışan Joseph Ferraro “Bu, çalışmalarının temelini sarsıyor,” diyor. Ekibinin iddialarının Nature‘da Nisan 2017’de yayınlanmasının hemen ardından eleştirilerin başladığını belirtiyor.

Sahte İşaretler

Çalışmada, Kaliforniya’daki San Diego Doğal Tarih Müzesi’nde paleontolog olan Tom Deméré’nin ekibi, bölgede bulunan nesli tükenmiş bir mastodonun (Mammut americanum) kemik parçalarını inceledi. 1990’lı yıllarda San Diego banliyölerinde kara yolculuklarında bulunmuştu. Deméré ve Güney Amerika, Hot Springs’te bulunan Amerikan Paleolitik Araştırmalar Merkezi’ndeki arkeolog arkadaşı Steven Holen, kalıntıların erken insanın taş araçlarının vurduğu kemiklerde görülebilen kırılmaları taşıdığını ileri sürdü. Sahada belirgin taş aletler ve insan kalıntıları bulunamadı.

Deméré’nin ekibi ayrıca mastodon kemiklerinin yaklaşık 130.000 yaşında olduğunu tespit etmişti ve bilinmeyen bir hominin türünün o zamana kadar Kaliforniya’ya ulaştığını öne sürmüştü. Amerika kıtasındaki güncel bilimsel görüş, Asya’dan gelen ilk insanların, arkeolojik araştırmalara ve modern ve eski DNA araştırmalarına dayanan bir teoriye göre yaklaşık 20.000 yıl önce Alaska’ya Bering kara köprüsünü geçerek geldikleridir.

İlgili Yazılar

Mastodon iddiasını çürütmek için Ferraro’nun ekibi, Waco’daki yaklaşık 60.000 yıl öncesine ait en az 26 mamut kalıntısını içeren bir alanı inceledi. Arkeologlar daha önce sitede insan kanıtlarını araştırmış ve bulamamıştı. Ferraro’ya göre, mamut kemiklerin bazıları hırpalanmış ve San Diego’daki kemiklerle aynı şekilde kırılmıştı.

Ferraro, Waco’daki mamut kemiklerinden bazılarının bir bina projesi sırasında bulunduğunu ve doğal aşınmanın benzerlikleri açıklayabileceğini düşünüyor. Her iki bölgede de bulunan bir tür kemik kopuşu olan spiral kırık, Trias dönemine kadar uzanıyordu. Ferraro “Bir dinozorun bir bacağının kırılması mümkün. Spiral kırıkları makul bir şekilde açıklayabilecek doğal süreçler var,” diyor.

Hasar Sorunları

Deméré ve meslektaşları, yayımlanan bir yanıtlarında kendi iddialarında bölgelerdeki kemikler arasındaki benzerliği sadece yüzeysel bulduklarını ve bölgeleri karşılaştırmanın uygun olmadığını söylüyorlar. Deméré, sözlerini “Ağır ekipmanların neden olduğu hasarın ne olduğunu gerçekten çok iyi biliyoruz,” şeklinde sürdürüyor. Şüphecilere, San Diego’daki materyali incelemeden bir yargıya varmamaları gerektiğini telkin ediyor.

2017 çalışmasına ilişkin daha önce yapılmış bir eleştiriyi yazan, Dallas’taki Southern Methodist Üniversitesi’nden arkeolog David Meltzer, kanıtların gücünü sorgulayan diğer grupları görmekten memnuniyet duyuyor. Meltzer, insanların Amerika’ya düşünülenden 100.000 yıl daha önce bir zamanda ulaştığına dair bu tür şüpheli verilere dayanmayan fikirlere açık olduğunu belirtiyor.

Şunları söylüyor: “Bildiğimiz her şey göz önüne alındığında, mantıksız. Kesin olarak kanıt bulunmuyorsa, insanların görüşlerini 180 derece çevirmemen gerekir, değil mi?”

Haber: Ewen Callaway

Çeviri: Bünyamin Tan


Kaynak Nature

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More