Arkeologlar 2000 Yıllık Et Çorbası Kalıntısı Buldu

Arkeologlar 2000 Yıllık Et Çorbası Kalıntısı Buldu

Yetkililer, perşembe günü, Çin’in Henan eyaletinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında, içerisinde 2000 yıldan daha fazla bir süre öncesinde hazırlan

3.800 Yıllık Kayıp Mezar Anıtı Londra’da Ele Geçirildi
2017 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İçin İstenen Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Kadroları Reddedildi
Dünyanın En Eski Diş Protezleri Bulundu

Yetkililer, perşembe günü, Çin’in Henan eyaletinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında, içerisinde 2000 yıldan daha fazla bir süre öncesinde hazırlanmış et çorbası bulunan bir geminin keşfedildiğini bildirmişlerdir.

Efe haberinde,  pazartesi günü Xinyang yakınlarında bulunan Chengyang bölgesinde arkeolojik mezarda içerisinde sığır kemikleri ve diğer malzemeler de olan sulu bir yemeğin bulunduğu bildirilmiştir.

cinde-corba
Arkeologlar, çorbanın kesin tarihini vermedikleri gibi, mezarda bulunan diğer eşyalar hakkında da bilgi vermemektedirler. Ancak, bölgesel arkeoloji enstitüsüne göre, kalıntıların, Çin’de M.Ö. 700-200 yılları arasında var olan krallıklardan biri olan eski Chu devletine ait olduğu bilinmektedir.

Enstitü, perşembe günü, şu anda uzmanlar tarafından araştırılmakta olan garip görünümlü çorbanın görüntülerini Weibo hesapları üzerinden (Twitter sitesinin Çinuyarlaması)  yayınlamıştır.

corba

Arkeologlar “En İyi Korunmuş” Bronz Çağı Evlerini Keşfetti

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: newkerala

COMMENTS

DISQUS: 0
15000onon