Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Luxor’daki III.Thutmose Tapınağında Yeni Keşif

Mezarın içinden çıkan eserler uzmanları şaşırttı...

0 58.399

Eylül’de başlayan dokuzuncu arkeolojik alan sezonu esnasında Luxor’un batı kıyısındaki Al-Deir Al-Bahari’de III.Thutmose’un binlerce yıllık tapınağında İspanya-Mısır ortak heyeti, kralın ev hizmetçisi Amenrenef’in mezarına rastladı.

Eski Eserler Bakanlığında Antik Mısır Eski Eserler Dairesi Başkanı Mahmoud Afifi, Abraham Online’a mezarın, tapınağın güney mahfaza duvarında ortaya çıkarıldığını ve çok iyi korunduğunu söyledi. Ayrıca mezarın içinde bozulmuş tahtadan bir tabut bulunduğunu, fakat içerisinden güzel ve iyi muhafaza edilmiş bir mumya kartonajın ortaya çıktığını ekledi.

Mezar içerisindeki kartonaj mumya
Mezar içerisindeki kartonaj mumya

Heyet alan yöneticisi Mısır bilimci Myriam Seco Alvarez, ilk çalışmanın, mezarda yatan kralın ev hizmetçisi Amenrefef’in ünvanınıve ismini belirlediğini söyledi. Böylelikle mezarın üçüncü orta dönemden geldiği söylenebilir. (MÖ 712-1070)

Afifi, kartonajın geniş çaplı çalışmasına çok yakında girişilmesi beklendiğini söyledi. Alvarez ayrıca kartonajın üzerinde hemen hemen tamamı çok renkli boyama dekorasyonu ve antik Mısır dininin en tipik sembolleri ve elementlerinin bir kaçının olduğu yazıtların görüldüğünü ekledi.

Kartonaj mumyanın yüzü
Kartonaj mumyanın yüzü
İlgili Yazılar

Bu yazıtlar arasında güneş sembolleri, koruyucu tanrıça Isis ve yayılan kanatları ile Nephthys, şahinler ve Horus’un dört oğlu, en yüksek otoritenin esrarengiz yeteneğinin ortaya konmuş halidir.

Mezar, “üçüncü orta dönem” e dayanıyor ve “kraliyet evinin hizmetçisi” ünvanını taşıyan “An eirnef” diye isimlendirilen bir adama aittir.
Mezar, “üçüncü orta dönem” e dayanıyor ve “kraliyet evinin hizmetçisi” ünvanını taşıyan “An eirnef” diye isimlendirilen bir adama aittir.

17 yy. Ait Mumyalanmış Piskopos ve Defnedilmeyi Bekleyen Bir Cenin Bulundu

Yazar: Nevine El-Raef             Kaynak: Ahram Online

Çeviri: Elif Nur Targan

Kaynak: News Network Archaeology


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More