Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

İlber Ortalı’dan “Hz. Nuh” Cevabı Geldi

Bilim adamının her şeyden önce kavramları, her şeyden önce terminolojiyi kullanması lazım

0 1.272

Tarihçi, yazar Prof. İlber Ortaylı, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Örnek’in TRT’de katıldığı programdaki “Hz. Nuh döllenmiş bir dişi ve bir erkek yumurta sipariş etti, hatta o dönemde oğlu ile cep telefonuyla görüşüyordu” açıklamasına yanıt verdi.

Ortaylı, bilim insanlarının kavramları iyi bilmesi gerektiğini belirterek, “Bilim adamının her şeyden önce kavramları, her şeyden önce terminolojiyi kullanması lazım. Başka iş yapsın. Bu çok kaba bir şey. Bunu kalkıp milyonların önünde konuşmak inanılmayacak bir şey” dedi.

CNN Türk ekranında Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Ortaylı, “Ben daha başkasını da gördüm. Gene başka bir profesör. Ayeti Kerimelerle arkadaşmış… Arada parka da gezmeye gidiyor musunuz diyeceksiniz tövbe estafurullah. Yani, kullandığı tabirden haberi yok. Çok enteresan bu. Bilim adamının her şeyden önce kavramları, her şeyden önce terminolojiyi kullanması lazım. İyi kullanması lazım ve bunun için sopa yemesi lazım, genç yaşta hocasından, meslektaşından. İyi eğitim alması lazım. Mesela bu ne biçim terminoloji derler, kavramı doğru kullan derler. Böyle olur bu iş” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Nuh Peygamber İnternet Kullanıyordu İddiası

‘MUCİZE MUCİZEDİR, FİZİKLE TEMELLENDİRMEYE KALKMAK EBLEKLİKTİR’

Ortaylı’nın açıklamaları şöyle:

“Demek ki kafası ermiyor bu işe. Başka iş yapsın. Bu çok kaba bir şeydir. Erich Von Daniken tipi bir şeyi ciddiye de alabilirsin, alamazsın tabi… Bunu kalkıp tabi böyle bir işi milyonların önünde konuşmak inanılmayacak bir şey. Orada mucizeden bahsedersin, o kadar. Mucize herkes için kendine göre… Mucizeyi fizik, kimya ve matematikle temellendirmeye kalkmak eblekliktir. Mucize mucizedir, bir iman işidir. Hiçbir şeyi temellendiremezsin. Mesela 19. asırda Hristiyan dünyasında başlayan bir eğilimdir bu ve teologlar başladı.”


Kaynak Sputniknews

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More