Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Gizemli Geminin Enkazından Yüzlerce Açılmamış Şişe Bulundu

0 899

Stockholm’deki dünyaca ünlü Vasa müzesini ziyaret edenler bilir, İsveçlilerin gemi enkazlarına karşı özel bir ilgisi vardır. Bu yüzden Baltık Denizi’nde keşfedilen yeni bir batık, büyük bir heyecanla karşılandı.

Dalgıç Jerry Wilhelmsson bu inanılmaz keşfi gerçekleştirdiğinde, Åland adalarının (Finlandiya’nın Stockholm ve Helsinki arasında yer alan ve İsveççe konuşulan özerk adaları) güneyinde farklı bir batık arayışındaydı. Oldukça sığ bir bölgede, çapası, gemi başı süsü ve içindeki yüzlerce açılmamış şişe ile birlikte çok iyi bir şekilde korunmuş bu 27 metrelik gemi ile karşılaştı.

batikda-sise

Wilhelmsson ve dalış ekibi “Baltık Sualtı Kaşifleri”, gizemli enkazın nereden geldiğine dair bir ipucu bulma umuduyla şişelerin bir kısmını yüzeye çıkarmak için gerekli izni aldılar.

Baltık Sualtı Kaşifleri’nden Magnus Melin, The Local’a yaptığı açıklamada “Böylesine sığ bir seviyede bozulmamış halde bir enkazla karşılaşmak oldukça ender rastlanan bir durumdur. Enkaz ve henüz gizemini koruyan hikayesi çok ilginç olsa da, heralde en harika kısım yük ambarı ve içindeki şişeler olmalı” diye konuştu.

İsveçli tabloid Aftonbladet’e konuşan su altı arkeoloğu Marcus Lindholm, geminin stilinin 1850-1870 yıllarına ait olduğunu öne sürdü. “Fakat kesin olarak bilmek için, bulunan şişelerin içeriğini analiz etmek gerekecektir”.

İlgili Yazılar

Dalgıç Melin açıklamalarına şöyle devam etti: “Yerel yetkililerle görüşmeler yaptık ve nasıl devam edileceği konusunda bir plan hazırlayacaklar. İlk iş olarak, şişelerin bir kısmı, içeriklerinin analiz edilmesi için çıkarılacak. Daha sonrasında ne olacağını şimdilik bilmiyoruz, ancak enkazı tanımlamak için daha fazla tahribatsız belgeleme çalışması gerçekleştirilecek.”

batikta-yuzlerce-sise

İsveç’in Baltık sahili ve çevresi, bir çok gemi enkazına ev sahipliği yapmaktadır. Nisan ayında, Stockholm açıklarındaki Skeppsholmen adası civarında, 1600’lü yıllardan kalma iki batık gemi bulunmuştu, üstelik yine bir tesadüf eseri olarak, tekne yarışı öncesi deniz zeminini kontrol eden dalgıçlar tarafından.

Son olarak “kokulu” bir keşif daha: Temmuz ayında İsveçli bilim adamları, Baltık adası Öland yakınlarındaki kraliyet gemisi Kronan’ın enkazında 340 yıllık bir peynir bulmuşlardı.

 

Kutup Kaşifinin Batık Gemisi 80 Yıl Sonra Yeniden Su Üzerinde

Çeviri: Bora İşlier

Kaynak: thelocal


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More