Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dünyanın En Eski Diş Protezleri Bulundu

MÖ 7. yüzyıla kadar Etrüsklerin ve Romalıların insan ve hayvan dişleri haricinde protezler yaptıkları biliniyordu fakat bu keşif tarihi değiştirdi...

0 2.129

Bir başkasının kullandığı protezlere rastlamak bir kutlama nedeni olmayabilir ancak bir grup arkeolog, bu hafta Lucca’da keşfettiklerinden dolayı sevinçliydi.

Pisa Üniversitesinin paleopatologlardan (tarihi hastalıkların incelenmesinde uzman bilim insanları) oluşan ekip, eski bir aile mezarında bir dizi yüzlerce yıllık protez keşfetmişlerdi.

Bilim insanları, protezlerin 14. yüzyıl sonu ile 17. yüzyılın başlarına dayandığını ve bu nedenle de en eski bilinen protezler olduklarına inanıyorlar. MÖ 7. yüzyıla kadar Etrüsklerin ve Romalıların insan ve hayvan dişleri haricinde protezler yaptıkları biliniyordu.

Ekibin bir üyesi olan Dr. Simona Minozzi: ‘’Her ne kadar dönemin metinlerinde benzer nesnelerin tanımları mevcut olsa da, bilinen arkeolojik bir kanıt bulunmamaktadır. Mezarda bulunanlar ise, bu döneme ait bulunan ilk protezlerdir ve bu nedenle de diş hekimliği tarihine değerli bir katkıdır.’’

İlgili Yazılar

Adalet Tanrıçası Themis

Protez dizisi, yukarıda gösterilen, 5 dişten oluşuyor, köpekdişleri ve öndişler,  ve metal bir tabaka ile kaplanmışlardır. Arkeologlar, dişlerin aslen farklı insanlara ait olduğuna ve birbirlerine ve alt diş etlerine altın şeritlerle bağlı olduklarını düşünüyorlar.  Yapılan bir inceleme, dişler üzerindeki metal kaplamanın genel olarak altından yapıldığını, bunun yanı sıra gümüş ve metalin de kullanıldığını ve yüzeydeki bir katran tabakasının protezlerin uzun süre kullanılmış olduğunu gösteriyor.

Protezler, bilim insanlarının San Francesco manastırının bir şapeline gömülü 200’den fazla iskeletin kalıntılarını inceledikleri yer olan Lucca’daki eski Giunigi ailesine ait bir mezarda ortaya çıkarılmışlardır.

Eskiçağ’da Tıp Uygulamaları (Bölüm 1 Mezopotamya)

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: thelocal


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More