Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Hıncal Uluç Aizanoi Antik Kenti’nde Yapılan Senfonik Türküler Konserini Yazdı

0 23

Hıncal Uluç köşe yazısında Aizanoi Antik Kentinden bahsetti.

Şu “Muhteşem görüntü”ye bakar mısınız?. Burası Aizanoi Çavdarhisar.. Arkadaki masalsı ışıklamayla sunulan da dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı.. 7 bin yıllık Kütahya’dayız, dünya diplomatlarıyla..
Eski Kültür Bakanı Nabi Avcı’nın gayretleri ile, Ankara’da Kordiplomatik için düzenlenen Çavdarhisar Aizanoi gezisi ve Antik Kentindeki Zeus Tapınağı önünde düzenlenen Senfonik Türküler Konseri’ni anlatırken “Keşke Sıtkı Ustam da orda olsa ve bu manzarayı görseydi” demiştim. Sıtkı Ustam ömrünü adamıştı çünkü burayı dünyaya tanıtmaya.. Ama önce kendi devletine anlatması gerekiyordu.
O gece konser öncesi konuşanlar ne güzel şeyler söylediler..
Sıtkı Ustam mutlak yukardan dinledin onları da, konser gibi.. Nihayet mutlusun değil mi?
Şimdi rahat uyu Ustam.. Rahat uyu.. Devletin bu müthiş Kültür Hazinesi’ni biliyor artık.
İşte o konuşmalardan alıntılarım..

İlgili Yazılar
1 254

Aizanoi Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Elif Özer..
“Aizanoi’nin, taşların, tarihin sesini duymanız gerek. Geldiğimiz günden bu yana iyi işler yaptığımızı düşünüyorum. Bugünkü konserimiz de bunun en büyük örneğidir. Aizanoi tanınıp, sahip çıkılması gereken bir yer.”

Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu..
“Kütahya sanatı, tarihi, kültürü ve kendine özgü doğasıyla dünyanın en güzel kentlerinden birisidir. Bugün buraya bir medeniyetin, dünya tarihinden günümüze uzanan izlerini solumaya geldik. Aizanoi Antik Kenti sadece Çavdarhisar’a ve Kütahya’ya ait olan bir kalıntı değildir. Bu kalıntı insanlığa ve bütün dünyaya ait olan bir kültür mirasıdır. Sayın diplomatlar insanlık ve tarih mirasımızı bütün dünyayla paylaşmamıza yardımcı olun. Gittiğiniz ülkelerinizde yaşayan insanlara bu mirastan bahsedin ve burayı ziyaret etmelerini sağlayın. Konserin gerçekleşmesinde çok önemli katkıları nedeniyle Sayın Bakanımız Nabi Avcı’ya şükran ve teşekkür duygularımızı iletiyorum.”

Yazının Devamını Sabah Gazetesinden Okuyabilirsiniz…Ankara Escort

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.