İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard Bu Unvanı Gerçekten Hak Ediyor Mu?

0 147

Zalim.  Gözü pek. Entrikacı. Yürekli. Bunlar İngiliz kralını “Aslan yürekli” olarak tanımlamak için kullanılan çelişkili kelimelerden sadece bazılarıdır. Fakat aslanlar her zaman heybetli yaratıklar değildir, bazen tam bir yırtıcı olabilirler… Belki bu lakap gerçekten de ünlü kral Richard’a uygun olandır?

I.Richard, 12. yüzyılda yaşayan bir İngiliz kralıdır. O, diğerlerinin arasında, daha çok “Aslan Yürekli” olarak çevrilen Cœur de Lion lakabıyla ünlüdür. Bu, Richard’ın bir askeri komutan olarak becerisinin ve bir savaşçı olarak cesaretinin göstergesidir. Richard birçok kişi tarafından, özellikle Kutsal Topraklardaki Selahaddin’e karşı gerçekleştirdiği askeri seferleri nedeniyle bir kahraman olarak görülmektedir. Bununla birlikte, Richard’ın hayat hikâyesi anlatılırken açıkta bırakılan karanlık bir yön var gibi görünmektedir.

PAPİRÜSTEN PARŞÖMENE: BİZANS İMPARATORLUK KÜTÜPHANESİ
HIRS VE DÜŞÜŞ: TAPINAK ŞÖVALYELERİNİN HAZİNESİ VE YIKILIŞI
Norman ve Akitanya Dükü ve Angevin Kontu Richard ‘

Büyük Bir Mücadele “Babanıza Karşı Başkaldırı”

I.Richard 1157’de İngiltere Oxford’da dünyaya geldi. Babası İngiltere Kralı II. Henry ve annesi Akitanya Düşesi Eleanor’dur. Richard, 1173’te, kardeşleri Henry ve Geoffrey’nin babalarına karşı başlattıkları ayaklanmaya katıldı. Richard’ın teslim olması için Kral iki kez Akitanya’yı işgal etti. Bu isyan başarısızlığından sonra Richard, babasından af diledi ve bir kez daha babasına bağlılık yemini etti.

İsyandan sonra babası tarafından affedilen Richard özellikle Gascony bölgesinde olmak üzere kendi Akitanya dükalığındaki hoşnutsuz baronların ayaklanmalarını bastırmakla uğraştı. Kendi dükalığındaki zalim yönetimi, sonunda, 1183’te Gasconların büyük bir isyanı ile neticelendi. Üstelik isyancılar Richard’ı Akitanya’dan çıkarmak için Richard’ın kardeşleri Henry ve Geoffrey’den de yardım istediler. Ancak, Henry’nin 1183 Haziran’ında aniden ölümü üzerine isyan başarısızlıkla sonuçlandı.

Ağabeyinin ölümü, Richard’ın şimdi tahtın yeni varisi olduğu anlamına geliyordu. II.Henry, Richard’ın küçük kardeşi John’a Akitanya’yı vermek istiyordu ancak bu gelecekteki kralın şiddetle karşı çıkacağı bir plandı. Sonuç olarak, Richard, Fransa Kralı II. Philip ile bir ittifak kurdu ve II. Henry’yi boyun eğmek zorunda bıraktı. Richard’ı mirasçısı olarak kabul etmek zorunda kalan II.Henry bundan kısa süre sonra 1189’da öldü.

Aslan Yürekli Richard, İngiltere Kralı I. Richard, Westminster Abbey’deki taç giyme töreninde kutsanırken.

Krallığını Çok Az Gören Savaşçı Bir Kral

Her ne kadar Richard İngiltere Kralı olarak taç giymiş olsa da babasının bıraktığı krallığı yönetme arzusunda değildi. Bunun yerine, 1187 yılında Selâhaddin’e ulaşmaya müteakip Kudüs’ü yeniden ele geçirmeyi amaçlayan Üçüncü Haçlı Seferine liderlik etmeyi hayal ediyordu. İngiltere Kralı olarak on yıllık hükümdarlığının sadece altı ayını bu krallıkta geçirdi. Ayrıca, Kutsal Topraklardaki askeri seferini parasal olarak desteklemek için babasının hazinesini boşalttı, şerif bölgelerini ve diğer idareleri de sattı. 1190’da Kutsal Topraklar için müthiş bir filo ve orduyla yola çıktı.

Şu anda British Museum’da sergilenen İngiltere Kralı I.Richard ve Selahaddin’i tasvir eden mozaikler.

Kral 1191 Haziran’ında Akka (Acre)’ya ulaştı. Şehir Temmuz ayında düştü ve Richard’ın Arsuf Muharebesinde Selahaddin karşısındaki parlak zaferi ile Yafa’ya kadar tüm Güney Levanten (Doğu Akdeniz) sahili Haçlıların kontrolü altına girdi. Richard, 1192’de Selahaddin ile üç yıllık bir ateşkes ve Hristiyan hacılar için Kudüs’teki kutsal mekânlara erişim iznini kapsayan bir antlaşma imzaladı. Buna rağmen, Üçüncü Haçlı Seferi nihai olarak esas hedefini, yani Kudüs’ün yeniden ele geçirilmesini, gerçekleştiremedi.

I.Richard Haçlı Seferleri için İngiltere’den Ayrılırken

Diplomatik Meseleler Durumu Kötüleştiriyor

Richard’ın diğer Haçlı Seferi liderleriyle arası iyi görünmüyordu. Örneğin, Fransa Kralı II. Philip ile tartışmış ve Avusturya Dükü V.Leopold’a sancağını yırtarak hakaret etmişti. Bir önceki Fransa Kralı Akka’nın düşüşünden sonra Fransa’ya dönmüş ve Richard’ın Fransa’daki topraklarını ele geçirmenin planlarını yapıyordu. İngiliz kralı Kutsal Toprakları terk etmeye ve Avrupa’ya dönmeye sevk eden sebeplerden biri de buydu.

Richard İngiltere’ye dönüş yolunda kötü hava koşulları nedeniyle Venedik yakınlarında karaya çıktı. Daha önce V. Leopold’u kızdırdığı için kendini gizlemeye çalışmışsa da 1192’de Viyana’da tespit edildi ve sonrasında dük tarafından hapse atıldı.

Kutsal Roma İmparatoru VI.Henry’nin İngiltere Kralı I.Richard’ı affının tasviri.

Richard daha sonra Kutsal Roma İmparatoru VI. Henry ‘ye teslim edildi ve ancak 150.000 mark gibi büyük bir fidye ödenmesinden sonra serbest bırakıldı. Richard İngiltere’ye döndükten sonra, VI. Henry’ye ödenen fidyenin krallığının bağımsızlığını tehlikeye attığından korkarken, ikinci kez İngiltere Kralı olarak taç giydi.

Richard bundan kısa süre sonra Normandiya’ya gitti ve ömrünün son yıllarında aralıklarla II. Philip ile savaştı.

1199’da, kendisine karşı isyan eden Limoges’in vikontu V. Aimar’a karşı savaşıyordu. Richard bu savaşta önemsiz Chalus-Chabrol’un kalesini kuşattı. Bazı kaynaklara göre kuşatmanın sebebi Aimar’ın bir köylü tarafından ortaya çıkarılan altın definesini krala teslim etmeyi reddetmesi idi. Richard burada bir okla yaralandı ve birkaç gün sonra da öldü.

Richard ve Fransa Kralı Philip, 1261 yılına ait Fransız elyazması
İngiltere Kralı Richard’ın Lahiti. Fransa Anjou Chinon yakınlarındaki Fontevraud Manastırı.
BÜYÜK YOKEDİCİ VANDALLARIN KÖKENLERİNİ KEŞFETMEK
HASAN SABBAH, HAŞHAŞİLER VE İNTİHAR EYLEMLERİ -BÖLÜM 2-

Çeviri: Fatih ALATEPE

Kaynak: ancient-origins “Unmasking King Richard: Does the Lionhearted King of England Have a Better Reputation Than He Deserves?”

By Kerry Sullivan

Referanslar

Barrow, G. W. S., 2017. Richard I. [Online]
https://www.britannica.com/biography/Richard-I-king-of-England

Hickman, K., 2017. Crusades: King Richard I the Lionheart of England. [Online]
https://www.thoughtco.com/crusades-king-richard-i-the-lionheart-2360690

Johnson, B., 2017. Richard Lionheart. [Online]
http://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/Richard-Lionheart/

The BBC, 2014. Richard I (1157 – 1199). [Online]
http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/richard_i_king.shtml

TheMiddleAges.net, 2011. Richard the Lionheart. [Online]
http://www.themiddleages.net/people/richard_lionheart.html

www.englishmonarchs.co.uk, 2005. Richard I the Lionheart. [Online]
http://www.englishmonarchs.co.uk/plantagenet_2.htm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.