Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Eski Mısır’a Ait Son Zamanlarda Açığa Çıkarılmış En İyi 10 Keşif – 2. Bölüm

Mısır denince aklımıza ilk gelen mezarlar ve mumyaların yanı sıra, muhteşem mimari, eşsiz eserler ve tarihin saklı kalmış gerçekleridir. Meraklıları için sizi Antik Mısır'da gizemli bir yolculuğa çıkarıyoruz. Keyifli okumalar.

0 1.897

5- Hathor’un Müzisyeni

3200 yıl önce Mısır’da bir kadın evinden çok uzakta öldü. Yirmili yaşlarda ve hamileydi. İsrail’deki bir bakır madeninde bulunan keşif, arkeologların tüm düşüncelerini değiştirdi.

O zamanlar, Mısır bu bölgenin hâkimiydi. Ancak bakır madenleri, yabancıların hoş karşılanmadığı Timna adlı bir şehirdeydi. Kurak ve az sayıda insanın yaşadığı bu bölgeye her kış, Mısırlılar maden çıkarmak için geliyorlardı.

2017 yılında bulunan iskelet, kadınların da maden çıkarmak için buraya geldiklerini gösterdi. Bu kadın oldukça önemli biri olmalıydı zira Timna’da sadece nüfuzlu kimselerin gömülmesine izin veriliyordu.

Uzmanlar, kadının muhtemelen bir tapınak müzisyeni olduğuna inanıyor. Mezarı Hathor’a adanmış bir tapınağa yakın bulundu. Hathor madencilik, kadın ve müzik tanrıçası olarak biliniyor.

Genç annenin gövdesi, kolları ve başı kayıp, muhtemelen yağma sonucu. Ancak niçin bu kadar genç yaşta öldüğü belki de asla çözülemeyecek bir gizem olarak kalacak.

Listenin 1. Bölümüne Buradan Ulaşabilirsiniz

Hathor’un Mutheşem Tapınağı Yazımızı Mutlaka Okumalısınz

4- Ptah’ın Ölümü ve Yeniden Doğuşu

Ptah, ustaların ve heykeltıraşların tanrısıydı. Karnak’ta, sanatçılar tarafından tapınmak için yaratıldı. Bu büyük kireçtaşı tanrısı, yıllar boyunca iyi bakılmaktan, temizlenmekten ve güzel kokularla süslenmekten oldukça hoşnut olmalıydı.

2014’de tapınağın yanında bir çukur bulundu. Çukurun içinde, oyulmuş bir kedi, sfenks ve babun (Habeş Maymunu) ile birlikte Ptah Heykeli vardı. Bunun yanında Osiris ve Mut heykelleri de bulunan diğer önemli eserlerden bir kaçıydı.

Bu nesneler gelişigüzel bir vaziyette bu çukurun içine atılmamıştı. Aksine Mısırlılar öldüklerine inanarak onları gömmüşlerdi. Ptah heykeli de kendi şanına yakışır şekilde gömülmüştü. Ptah’ın ömrü, aşırı kullanıma bağlı olarak, yaklaşık 2000 yıl önce sona erdi.

Araştırma ekibi, Ptah’ın gömülmesinde gözden kaçan bir unsuru fark ettiler. Kendi yaratıp taptıkları bir tanrıyı bu şekilde gömmelerinin bir amacı olabilir miydi? Çukurda bulunan sfenksin, gömülen Ptah’ı korumak için konduğu düşünülüyor. Yine aynı çukurda bulunan, yeniden doğuşun tanrısı Osiris heykellerinin de çokluğu göz önüne alındığında, rahiplerin Ptah’ı yeniden doğuşa hazırladıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Mısır İnsanları Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler Yazımızı Mutlaka Okumalısınz

3- Tarihin Eski Sembolik Dövmeleri

Bir yüzyıl önce Luksor’un güneyinde, Gebelein’de, özensizce defnedilmiş bir çift bulundu.  Mumyalanmadan,  basit bir şekilde gömülmüş bu çift belli ki Eski Mısırlılar için önemli kimseler değildi. Ancak Mısır Tarihi’ne kattıkları şüphesiz çok değerli.

İlgili Yazılar

Yıllardır, arkeologlar tarafından bulunan mumyaların kollarındaki koyu renkler göz ardı edildi. Bu kazı alanında bulunan adamın sırtında da aynı koyu renkte daha çok ölümcül bir bıçak yarasını andıran izler vardı. Öldüğünde 18-21 yaşlarında olduğu düşünülüyor.

2018’de yapılan kızılötesi tarama çalışmaları, bu koyu lekelerin, dövme olduğunu gözler önüne serdi. Adamın vücudunda da bir boğa ve bir berberi koyunu dövmesi olduğu tespit edildi.  S şeklinde tasarımla ise kadının omuzlarını ve kollarını süslüyordu. Bu işaretlerin, bir statü, cesaret ya da bir nevi büyülü işaretler olduğu düşünülüyor.

5000 yıllık olduğu düşünülen bu dövmeler, Afrika kıtasındaki dövme çağını çok daha geriye götürüyor. Ayrıca anlamlı çizimler içeren en eski vücut sanatını temsil ediyor. Bulunan bu dövmeler, bir yanılgının da düzeltilmesine sebep oldu. Eskiden yalnızca, kadınların dövme yaptırdığı düşünülüyordu. Ancak bulunan erkek bedenindeki dövmeler, erkeklerin de bu vücut sanatından mahrum kalmadığını gösteriyor.

Antik Döneme Ait Esrarengiz Dövmeler Listemizi Mutlaka Okumalısınız

2- Tut’un Kamp Yatağı

Howard Carter, 1922’de Tutankamon’un mezar mallarını katalogladığında, birkaç yatak bu katalogun adeta ödülü gibiydi. Bir tanesi, daha önce hiç eşi benzerine rastlanmamış bir bebek karyolasıydı. Yakın zamanda bu tarihi eser, bir dizi bilimsel analizlerden geçti.

Hem pratik hem de güzel görünümlü, dikkate değer derecede sofistike bir tasarım gün yüzüne çıktı. M.Ö. 1323’te ölen Tutankamon’dan önce, çift katlanır yatakların varlığı biliniyordu. Ancak çocuk firavunun yatağı, adeta çığır açarcasına Z şeklinde tasarlanmış üçe katlanır bir yatak.

Mobilya parçaları, katlanabilir mekanizmayı kusursuz bir hale getirmek için harcanan çabanın izlerini taşıyor. Bu, tasarımcıların elinde bakarak yapabilecekleri başka bir üçe katlanabilir örneğin olmadığı fikrini destekliyor.

Her ne kadar eski zanaatkârlar bu tür bir mekanizmayı yapabilecek deneyimden yoksun olsalar da, maharetlerinin sırrı ortaya çıktı. İki farklı menteşe tipi, süslü ayaklar, çerçeve ve keten kumaşın arasında mükemmel bir uyum geliştirdiler.

Yatak, ayrıca çift katlanır modellerden çok daha rahat ve taşınabilir. Araştırmacılara göre; Tutankamon’un zayıflığı, uzun seyahatlere ve avlanmalara mani olsa da, özel bir kamp yatağı sipariş edecek kadar da tutkusu yerindeydi.

Tutankamon Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şeye Buradan Ulaşabilirsiniz

1- Gize’nin Su Kanalları

Büyük Gize Piramidi M.Ö. 2600’de inşa edilmiş olmasına rağmen, nasıl inşa edildiği hala gizemini koruyor. Araştırmacılar, inşaat sürecinin bir adımını çözdüklerine inanıyorlar. Yaklaşık 170.000 ton kireçtaşı, Asvan’dan 850 kilometre güneye taşındı. Her gün 800 ton, Büyük Piramidi 147 metre yüksekliğe ulaştırdı.

Yakın zamanda, piramidin inşaatıyla ilgili kişilerden birinin el yazmalarına ulaşıldı. Merer adlı bir yönetici, yazdığı papirüs kâğıdında, Nil boyunca blokları transfer etmek için ahşap tekneler kullanan binlerce işçiden bahsediyor. Merer, ayrıca su kanalların, malzemeyi piramidin tabanından birkaç adım uzaklıkta bulunan bir limana ulaştırdığını belirtiyor.

Arkeologlar anıtın altında bir suyolu bulduğunda Merer’in iddiaları için yeteli fiziksel kanıt da ortaya çıkmış oldu. Ayrıca, 2,3 milyon bloğun toplanıp, ilgili kanallara dağıtıldığı bir ana dağıtım havzasına benzeyen yapı bulundu. Bu keşif, Orta Çağ’a kadar dünyanın en uzun yapısı için geliştirilen karmaşık altyapıya yeni bir anlayış getirdi.

Piramitler Hakkında Merak Ettiklerinize Buradan Ulaşabilirsiniz

Listenin 1. Bölümüne Buradan Ulaşabilirsiniz

Çeviri: Gürkan Çimen


Kaynak Listverse

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More