Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Nisan Ayında Gezilecek En Güzel Yerler

Nisan antik harikaları keşfetmek, destansı maceralara girişmek, taze yerel lezzetleri tatmak için yılın en ideal zamanı ve aynı zamanda dünyada mevsimsel bir geçişin göstergesidir.

0 432

Nisan antik harikaları keşfetmek, destansı maceralara girişmek, taze yerel lezzetleri tatmak için yılın en ideal zamanı ve aynı zamanda dünyada mevsimsel bir geçişin göstergesidir.

Ürdün’de zamanda yolculuk yapmanızı, Galapagos’ta deniz iguanaları ile yüzmenizi veya Belçika’da pirzolanıza çikolata sürmenizi sağlayacak ömür boyu hatırlayacağınız bir macera için pasaportunuzu kapın ve valizinizi hazırlayın.

Üsse doğru yolculukları sırasında Everest Dağı’nda etrafı izlemek için duran iki tırmanıcı

Macera İçin

Nisan’ın maceralı kaçışları harika yerleri keşfetmekten ibarettir ve dünyamızın muazzam dağ manzaralarından daha öteye gidemez. Alplerin en iyi arazilerinden bazılarını kapsayan sizi Blanc Dağı’ndan Matterhorn’a (veya tam tersi) götüren 75 millik Haute Rotası’nı aşabilmek için kayaklarınıza sıkı tutunun. Bir o kadar daha büyüleyici manzara için kayaklarınızı yürüyüş botlarınız ile değiştirin ve Appalaş Patikası’na doğru yol alın, bu yürüyüşçülerin karmaşasından kaçabilmenize de olanak sağlar.

İlkbahar, Mayıs ortası zirve sezonu hazırlıklarında tırmanış yapanlara Nepal’i işaret eder. Fakat bu bölgenin çoğunu görebilmek için sadece Everest zirvesine odaklanmanıza gerek yok. Nisan Everest Üssü’ne tırmanmak için harika bir zaman. Aynı zamanda mızrak gibi dağları, ilerleyen tarihi ve devasa memelileri gözlemleyebileceğiniz Güney Afrika’nın KwaZulu Natal ilini keşfetmek için de ideal bir vakittir de.

Nepal Gezi Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız

Yiyecek kaçamakları için kemerlerinizi gevşetmeye hazır olun. Bu ayki temamız: Kendini şımart! Bisikletinizi Yeni Zelanda’daki Hawke Koyu’ndaki, tomurcuklanan üzümlerinin yakınında park edin ve altın sonbahar güneşinin altında birkaç yeni şey deneyin. Sayısız ikonik çikolatacıda ağız dolusu leziz tatlıların arasında biraz Avrupa görkemini içinize çekebilmeniz için dünyanın çikolata başkenti olan Belçika’ya doğru yol alın.

İstanbul ziyaretçilerini duyusal bir patlama bekliyor. Başınızı döndürecek Baharat Çarşısı’nda dolaşın, iyi bir iştahınız varsa kebaptan abartılı meze tabaklarına, lezzetli imam bayıldıya kadar Türk tat ziyafetine hazır olun. Benzer bir şekilde, lezzetli butik birası veya kaliteli bir şarap ile birlikte peynir, çikolata ve bal gibi yerel ürünleri bulabileceğiniz Avustralya’nın Margaret Nehri Bölgesi’nin güney yarım küresinde şahane yiyecekler keşfedebilirsiniz.

Avustralya Gezi Yazıları İçin Tıklayınız

İlgili Yazılar

Kültür İçin

Kültür delileri Nisan’da çeşitli geçitler keşfedecekler. Adrenalin dolu maceralar ve antik harikalar peşinde olanlar Roma’ya veya Jordan’a gidebilirler. Petra’nın iki bin yıllık taştan oyulmuş şehir turlarıyla Ortadoğu’da içinizdeki İndiana Jones’u açığa çıkarın. Roma baharının sıcağında serin gezintilere çıkın ve kolezyumdaki gladyatörler ile vakit geçirme şansını elde edin.

Yılın bu zamanında ılık günlere de rastlanabilir fakat şehrin kültürel olanakları Formula  Büyük Ödülü’nün, Moda Festivali’nin, Yiyecek ve İçecek Festivali’nin ve dünyanın  üçüncü en büyük komedi festivalinin gelişi ile birlikte daha da canlanıyor. Sıcağı hissetmeye başladınız mı? Tayland’ın destansı su savaşlarına ev sahipliği yapan Songkran festivallerinde serinleyin.

Petra Gezi Rehberi İçin Tıklayınız

Galapagos’ta taşların üzerinde güneşlenen iguanalar

Vahşi Yaşam ve Doğa İçin

Bahar bitki örtüsünün muhteşem çiçek açışıyla kuzey yarım küreye yeni bir yaşam enerjisi getirir. Ölmeden önce yapılması gerekenler listenizdeki gözde yerlerden birkaçı (Bucket list) parlak sarı nergis örtüleri ile kaplanmış İngiltere’deki Göller Bölgesi ve kiraz çiçekleri sezonunu yakalayabileceğiniz Japonya’daki Tokyo ve Kyoto olabilir. Kayalıklarda zıplayan yeni doğmuş kuzularla birlikte, William Wordsworth dışında hiçbir şair bu manzaraları böylesine şiirsel betimleyemedi.

Galapagos Adalarında, özellikle sakin ve berrak denizler yüzen kaplumbağalar, deniz iguanaları ve meraklı denizaslanlarının yanı sıra maceraperestler için destansı bir vahşi yaşam sunar. Yılın bu zamanı Palau da mavi aşıkları için bir cennettir çünkü denizaltı Serengeti’sini keşfetmek için şartlar mükemmeldir.

Dergimizde Yayınlanan Tüm Gezi Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yazının orijinali Lonely Planet sitesinde yayınlanmıştır.

Çeviri: Belgin Avşar


Kaynak Lonely Planet

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More