Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Atina Müze Rehberi: Müzeden Müzeye Atina

Kültür, kuşkusuz Atina'nın en güçlü satış noktası durumunda, haksız da değiller… Yunanistan’ın başkentini ziyaret ederseniz, işte kaçırmamanız gereken müzeler…

0 2.146

Kültür, kuşkusuz Atina’nın en güçlü satış noktası durumunda, haksız da değiller… Antik kent, binlerce yıldır sanat, bilim, felsefe, mitoloji, tiyatro ve demokrasi ile bilinip tanınmakta, bu akıllara durgunluk veren miras, günümüzde sayısız müzede güvenli bir şekilde sergilenmekte. Boyut ve nitelikleri farklı, ancak hepsinin kendine has çekiciliği ve albenisi var.

Yunanistan’ın başkentini ziyaret ederseniz, işte kaçırmamanız gereken müzeler…

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi, Erechtheion tapınağından beş karyatit

Yunan başkenti kültür dünyasının baştacı ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Akropolis Müzesi, her yıl 1,5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Akropolis’ten kalan –Yunanistan’ın sahip olduğu– tüm eserler, beş ana tarihsel döneme ayrılmış olarak bu müzenin çatısı altında sergilenmektedir. Müzenin mimarları Bernard Tschumi ve Michalis Photiadis’e göre binanın “düzenlenmiş sadeliği”, ziyaretçilerin duygu ve zihinlerinin sanat eserlerine odaklana bilmesine hizmet ediyor. Kutsal kayaya nâzır balkonlu kafesinde, Atina’nın belki de en keyifli kahvesinin veya atıştırmalıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Kuşkusuz, Yunanistan’ın Neolitik dönem, Tunç Çağı, Kiklad, Miken ve Roma dönemlerine ait en büyük ve en önemli buluntularını barındıran Ulusal Arkeoloji Müzesi, muhteşem bir neoklasik binada yer almaktadır. Müzenin beş sürekli koleksiyonu, antik Yunan dünyasının güzelliğine dalıp keyfini çıkarmak için saatler ayırmanızı gerektirecek binlerce muhteşem objeden oluşuyor. Ayrılmadan önce, müzenin, heykeller, limon ve zeytin ağaçları ile çevrili, bahçeli güzel kafesinde bir kahve molası vermeyi unutmayın.

Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi

Kolonaki semtinin en gözde mekânlarından biri olan Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi, bir zamanlar Yunan bağımsızlığının Fransız-Amerikan destekçisi Plaisance Düşesine ait, doğal bir avluya sahip büyüleyici bir konakta yer almaktadır. Buraya yapacağınız ziyaret, bir sürü ikon ve freskin görüntüsü eşliğinde, Bizans ve Ortaçağ dönemlerindeki yaşama, geleneklere ve her şeyin üzerindeki dine doğru, sizleri içine çeken görsel bir gezinti yapmak demektir.

Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi

Atina’nın en çok konuşulan kültürel mekânlarından biri olan Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, sonunda kendine, etkileyici eski bir bira fabrikasında daimi bir yer bulmuş ve faaliyete daha yeni geçmiştir. Ziyarete değer bir şey varsa, o da, antik dünyadan eserlerin ezici çoğunluğundaki bir kentte çağdaş sanatın azar azar tadına varmaktır. 2017 yılında, dünyanın önde gelen çağdaş sanat etkinliklerinden biri– Documenta 14 sergisi–kısmen burada gerçekleşmiştir.

Atina Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’nde Documenta 14 sergisi
İlgili Yazılar

Kiklad Sanatı Müzesi

Kiklad adalarından herhangi birinde biraz zaman geçirdiyseniz, büyük olasılıkla Kiklad tarzı düz mermer heykelciklerle tanışmışsınızdır. Kiklad Sanatı Müzesi’nin birbirine bağlı iki binası, M.Ö. 3. binyıldaki parlak Yunan uygarlığını inceleme fırsatı sunuyor. Satış mağazasındaki geniş replika heykel koleksiyonundan çok güzel hatıra eşya ve hediyelikler satın alabilir, yakın zamanda yenilenmiş kafesinin çağdaş atmosferinde, Kiklad’ı hissettirecek atıştırmalıkların tadına varabilirsiniz.

Kiklad Sanatı Müzesi’nde M.Ö. 5. yüzyıldan kalma bronz kafa

Benaki Müzesi

Aslında beş güzel müzeden oluşan bir komplekstir. Şehrin merkezi Kolonaki’de, neoklasik bir binada bulunan Benaki Yunan Kültürü Müzesi, büyük ve iyi düzenlenmiş koleksiyonuyla, antik çağlardan Bizans’a ve 20. yüzyılın ortalarına kadar sizi Yunan tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Çağdaş ve uluslararası sanat sergilerine ev sahipliği yapan endüstriyel Pireos Annexe ise şehrin en iyi müze mağazalarından birine sahiptir.

Ulusal Tarih Müzesi

Yunanistan’ın ilk Parlamento Binasında bulunan Ulusal Tarih Müzesi koleksiyonu, 1453’te Bizans İmparatorluğu’nun yıkılışından itibaren, Osmanlı yönetiminden ayrıldığı 1821 Yunan Bağımsızlık Savaşı’na kadar olan dönemi kapsamaktadır. Dönemin önde gelen liderlerinden, müzenin girişinin hemen önünde, göz dolduran atlı heykeli üzerindeki Theodoros Kolokotronis’i görmemek çok zor.

İslam Sanatları Müzesi

İslam Sanatları Müzesi’nde göz kamaştıran mücevher ve hançerler

Benaki ağının bir parçası olan İslam Sanatları Müzesi, Batı dünyasında büyük çoğunluğu Hıristiyan olan ülkelerinden birinde İslam sanatını sergilemek gibi olağanüstü bir girişimdir, kenti ziyaret edenler içinse biraz beklenmedik bir deneyim olmaktadır. 12. yüzyıldan 19. yüzyıla özenle seçilmiş seramikler, tekstil ürünleri, halılar ve diğer hazineler en ilgi çekici şekilde sergilenmektedir. Antik Kerameikos mezarlığının panoramik manzarasına karşı, etkileyici palmiye duvar resmi dekorasyonuyla hoş çatı kafesine de uğramayı ihmal etmeyin.

Atina Kent Müzesi

 Yunanistan’ın ilk Kralı Otto ve Kraliçesi Amalia’nın eski ikametgâhında yer alan Atina Kent Müzesi, 1834’te Yunanistan’ın başkenti olduğu tarihten bu yana kentin hikâyesini anlatıyor. Öne çıkan olayların arasında, son iki yüzyıllık dönemde tipik Atinalı ailelerin yerleşim alanlarının restorasyonu da var. Sessiz ve serin bahçesindeki kafe, bir gurme restoranından daha fazlasını sunuyor, gerçekten de, müze kapandıktan sonra bile içki eşliğinde akşam yemeği için mükemmel bir mekân.

Atina Savaş Müzesi avlusunda eski model savaş uçakları

Savaş Müzesi

Atina’nın görkemli sanat kurumlarına ilginç bir tezat olarak Savaş Müzesi, Yunanistan’ın artık geride kalmış sıkıntılı zamanlarına adanmıştır. Miken döneminden günümüze kadar, avlusunda konumlandırılmış birkaç eski savaş uçağı da dahil olmak üzere her türden savaş hatırası sergilenmektedir. Sergilenenler, sadece savaş meraklıları için değil, barış severler içinde beslenme kaynağı olmaktadır.

Çeviri: Sinan Akbaytürk


Kaynak Lonely Planet

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More