Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 27

Kapadokya’da yapabileceğiniz en iyi aktivite bir balon turudur. Göreme Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi gibi mükemmel yerleri gezdiniz fakat balon turu yaparak gün doğumunu tepeden izlemediyseniz, Kapadokya’ya bir daha gitmelisiniz. Balon turu için sabaha karşı 05:00 civarında otelden alınıyorsunuz ve kahvaltı için bir alana getiriliyorsunuz. Gün doğumu izleneceği için saati pek de kafaya takmamanız gerekiyor. Kahvaltınızı yapıp kısa bir süre bekledikten sonra 20 kişilik servis araçlarına binerek balona bineceğiniz araziye gidiyorsunuz.

Balonlara binerken kişi ağırlıkları dengelenecek şekilde ağırlanıyor ve daha sonra balon havalanıyor. Balonda kask veya yelek benzeri koruyucu bir eşya giymiyorsunuz. Tam aksine günlük hayatınızda nasıl giyiniyorsanız, o şekilde balona binebiliyorsunuz.

Balonla havalandıktan sonra balon içerisinde hareket etme imkanınız çok kısıtlı bir hale geliyor. Bir yerde durarak sağa ya da sola dönerek fotoğraf çekme imkanınız dışında fazla hareket edemiyorsunuz. Hava durumuna göre zaman zaman yere yaklaşabilir zaman zaman da çok yukarılara çıkabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi bulundurun

Yanınızda şahit olacağınız mükemmel görüntüleri kaydedebileceğiniz bir araç bulundurun. Bu sayede çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Aksi taktirde pişman olma ihtimaliniz çok yüksek. Fotoğraf çekeceğiniz cihaz için yedek batarya ve hafıza kartı bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Şayet bu gözler binlerce fotoğraf çeken, balon turu boyunca videoya çeken insanlar gördü.

Dikkatli olun

Telefon kullanırken dikkatli olun, selfie çubuğu kullanabilirsiniz fakat yüksekte olduğunuzu unutmayın. Balonun içi sıkışık bir alan ve her an biri elinize çarparak cihazınızı yere düşürebilir. Bu sebeple cihazınızı sıkıca tutun.

Sıkı giyinin

Gün doğumunu balondan izleyeceğiniz için sabah erken kalkacaksınız. Balon içerisinde de hareket alanınız çok fakat rüzgarınız bol olacağından sıkı giyinmelisiniz. Özellikle bacaklarınız, soğuktan nasibini fazlasıyla alacaktır.

Balon turu ne kadar sürüyor?

Balon turu yaklaşık 1 saat sürüyor. Hava şartlarına göre 150 ile 500 metre aralığında Kapadokya’yı yukarıdan görme imkanınız olacak.

Balon turu tehlikeli mi?

Doğa ve çevre faktörlerinin etkili olduğu bir aktivite olan balon turunda %100 güvenlik hiçbir zaman sağlanamaz. Ancak işini bilen pilotlar her zaman daha avantajlıdır. Tabi ki deneyimli pilotların maliyetleri yüksek olduğundan kimi zaman bazı firmalar deneyimsiz pilotlara görev verebiliyor ve böylelikle birçok insanın hayatı tehlikeye atılıyor. Balon ile kaza yapmanız çok düşük bir ihtimal. Zaten hava durumu önceden kontrol ediliyor ve şartlar elverişli değilse balon turu yapılmıyor. Günde çok sayıda balonun havalandığını ve yüzlerce kişinin bu balonlarla gezdiğini söyleyelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.