Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En Eski Rasathanesi? Aborjin Astronomisi Eski Yaşama Dair Nasıl İpuçları Vermektedir

0 12

Stonehenge[1]ve Gize Piramitleri’nden de eski, Aborjinler’in eski yerleşim alanı olan, Victoria çalılığı, dünyanın en eski rasathanesi olabilir.
Wurdi Youang adlı taş düzenlemesi üzerinde çalışan bilim adamları, düzelemenin 11,000 yıldan daha fazla öncesine dayandığını, tarımın köklerine dair ipuçları verdiğini söylüyorlar.
Dr. Hamacher, bazı akademisyenlerin, buradaki taş düzenlemesinin Avusturalya’nın Stonehenge’i olduğuna dair gönderme yapmakta olduklarını söylüyor.

Bu kayaların, güneşin yıl boyunca yaptığı yolculuğa işaret ettiği düşünülmektedir.
Bu kayaların, güneşin yıl boyunca yaptığı yolculuğa işaret ettiği düşünülmektedir.

Anahtar noktalar:

  • Araştırmacılar, yerleşim alanının 11,000 yıldan daha öncesine ait olduğunu söylüyorlar.
  • Taş düzenlemesinin güneşin hareketlerine işaret ettiğine inanıyorlar.
  • Yerleşim alanı, İlk Avusturalyalılar’ın göçebe avcı-toplayıcı oldukları fikrini de çürütüyor.

Dr: Hamacher: ‘’Asıl sormamız gereken sorunun, ‘’Wurdi Youang, Britanya Stonhenge’inin bir başka türü mü?’’ olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu çok daha eski olabilir.’’

Eğer yerleşim alanı 7,000 yıldan daha eskiyse, tarihi yeniden yazacak ve ilk  Avusturalyalılar’ın göçebe avcı-toplayıcı oldukları fikrini de çürütecektir.

Bilim adamları, taş düzenlemesinin güneşin yıl boyunca yaptığı hareketlere işaret ettiğine inanıyorlar.
Gözetmen RegAbrahams, rasathanenin etrafındaki bölgede, eskiden balıkçlık ve tarım uygalamalarının yapıldığı bulgularıyla, yarı kalıcı köylerin var olmuş olabileceğini söylüyor.

RegAbrahams: ‘’Eğer, yıl boyunca bütün mevsimlerin yaşandığıekinoks ve gün dönümlerinin olduğu bir yerde, taş düzenlemesi yapacaksanız, bütün bir yıl boyunca tek bir yerde kalmanız mantıklı olabilir. Eğer koşullar bu şekildeyse, kalıcı yemek ve su kaynaklarının yanında olmalısınız.’’

İlgili Yazılar
1 252
Tchingal isimli deve kuşu, Samanyolu’nda görülebilir.
Tchingal isimli deve kuşu, Samanyolu’nda görülebilir.

Yılan balığı tuzaklarının kurulmuş olabileceği, hatta ıstakozlardan kalıntılar ve çiftçilikte kullanılan terasların bulunduğu bölgelerin olduğunu söylemiştir.

Reg Abrahams: ‘’Tarımsal ve balıkçılığa dair bir sürü uygulama görüyorsunuz, tarıma dair bulgular on binlerce yıl, hatta genel olarak antropologların 11,000 yıl öncesine dayanan tarımın şafağı olarak gördüğü Mezopotamya’nın da öncesine gidebilir.’’

Dr. Hamacher, ilk Avusturalyalılar’ın karamaşık bir bilgi sistemleri olduğunu ve yıl boyunca güneşin, ayın, gezegenlerin hareketlerini çok iyi kavramış olduklarını söylüyor.

Dr: Hamacher: ‘’Beyaz Avusturalyalılar, sömürgecilik tarihinin bunu sildiğini fark etmiyorlar. Bu yüzden, yaptığımız şey topluluklara, diğer topluluklardan aldıkları bilgi parçalarını bir araya getirmede yardım etmektir.’’

Avrupalıların, Avusturalya’ya yerleşmeden önceki grupların soyundan gelen, JudyDalton-Walsh gibi kişiler, yerleşim alanı ve Aborjin astronomisi hakkındaki araştırmanın bilgi aktarmaya devam edebileceğini ifade ettiğini söylüyorlar.

Judy Dalton-Wash: ‘’Okulda, yıldızların ve Samanyolu’nun Avrupai isimlerini öğrenmiştik. Bizim de, onlar için yöresel isimlerimiz olduğunu bilmek güzel. Bizim tanrılarımız yıldızların yukarısında bir yerdeydi.’’ demiştir.
Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: abc

[1]İngiltere’deki SalisburyDüzlüğü’nde eskiden dinsel törenler için kullanılan ve Kelt rahiplerinden oluşan bir sınıf olan Druidlere atfedilen büyük taşlardan oluşmuş bir çemberdir. Başlangıcı İngiliz adalarındaki Neolitik insanlara kadar uzanmaktadır. Eski İngilizce’de ‘’asılı taşlar’’ anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.