Viking Deposunu Bulan Hazine Avcısı 2 Milyon Euro ile Ödüllendirilecek

0 147

İngiltere’de bulunan en zengin Viking eserleri koleksiyonunu keşfeden İngiliz metal dedektörü Derek McLennan, ödül olarak şaşırtıcı bir şekilde 2 milyon Euro (2.6 milyon ABD Doları) alacak. Verilen miktar hediye olmak üzere miktar, keşfedilenlerin piyasa değerini yansıtacak şekilde ayarlanmış.

Amatör Hazine Avcısının Keşfine 2 Milyon Pound Verilecek

Derek McLennan, 2014 yılında Dumfries ve Galloway’da, (İskoçya’nın 32 üniter meclis alanından birinde) 10. yüzyıla ait bir depo, içerisinde gümüş bilezikler ve broşların, altın yüzük, kuş şeklinde altın bir iğnenin, süslenmiş Hristiyan haçının ve içi eserlerle dolu bir Karolinji gemisinin yer aldığı akıl almaz derece bir değerli hazine keşfetti.

McLennan keşfettiği eşsiz buluntuları yetkililere bildirmiş ve şimdi, bildirdikten 3 yıl sonra, the Queen’sand Lord Treasurer’s Remembrancer (sahibi olmayan eşyaları ve mülkleri yöneten organ), muazzam miktarda McLennan’a hediye bir miktar teklif ettikten sonra, deponun içerisindeki yüzlerce eşsiz eşyanın İskoçya Ulusal Müzeleri (NMS) ile halka açık gösterilmesi konusunda uzlaşılması gerektiğine karar verdi.

SÜMER HÜKÜMDARLARININ KRALİYET MEZARLARI VE HAZİNELERİ

DEDEKTÖRLE YAPILAN TARAMALARDA VİKİNG HAZİNESİ AÇIĞA ÇIKARILDI

Ödüllerin arazi sahibiyle paylaşıldığı Birleşik Krallığın  geri kalanının aksine, İskoçya’da keşifler üzerinde işleyen kurallara göre ödül sadece keşfi yapan kişiye veriliyor ve şimdi ise Ulusal İskoçya Müzelerinin fonlarını artırmak için altı ayı var. Glasgow Üniversitesi Sanat ve Safap koltuğunun fahri profesör araştırma görevlisi Dr. Evelyn Silber The Guardian’a, panelin, içerisinde dekoratif cam boncuklar, gümüş bilezikler ve broşlar, altın sarısı küpeler, altın yüzük, kuş şeklinde bir altın iğne ve bilinen üç örnekten biri olarak kabul edilen süslü bir gemi bulunan bu muhteşem kalıntıları kendilerine bildirdiği için kaşife minnet duyduğunu, bulunanların artık korunacağını ve İskoçyalıların ve dünyanın gözleri önüne serileceğini söyledi.

Deponun Keşfi

Derek McLennan, Britanya tarihinin en zengin Viking deposunu nasıl olup da bulabilmişti? Şans mıydı yoksa bir şeyler biliyor muydu? April Holloway, 2014’te yayımlanan Ancient Origins makalesine, McLennan’ın, İskoçya Kilisesinin topraklarında metal dedektörü kullandığını yazmıştı. İlk eşyayı bulmadan önce yeri yaklaşık 60 cm (24 inç) kazmış, ilk kolçağı bulmasıyla birlikte onun önemini anlayıp İskoç Hazine Birimi ile temasa geçmişti. Bunun üzerine deneyimli bir arkeolog olan Andy Nicholson’ı göndermişler ve böylece depo düzgünce kazılabilmiştir.

Ancak, burada ilginç olan durum, hazinenin bulunduğu topraklara sahip olan İskoçya Kilisesi, McLennan’la ödüllendirileceği kazançların adaletli bir şekilde paylaşımı konusunda uzlaşmış ve şimdi ise, McLennan’ın bu ödül ile onurlandırılacağının veya daha önce de belirttiğimiz gibi sadece kâşife ödülün verileceğini belirten İskoçya kurallarını talep edip etmeyeceğinin bilinmiyor olmasıdır.

Hazinelerden bazıları: İç içe geçmiş yılanlar ile süslenmiş gümüş bir broş, dekoratif bir iğne ya da el yazması işaretçisi olabilecek altın, kuş şeklinde bir eşya, Germen alfabesi ile üzerine yazılmış kolçaklardan biri, büyük bir cam boncuk ve ve menteşeli gümüş bir kayış

Ulusal Değer: Depo

Kraliçe ve Efendinin veznedarının memuru olan David Harvie, Galloway deposunu küresel olarak dikkat çekici ve İskoçya’da keşfedilen en önemli bulgulardan biri olarak tanımlamıştır: “İskoçya Arkeolojik Buluntular Tahsis Paneli [Safap]’ın bu harika ürünlerin Ulusal Müzelerine bırakılması önerisini kabul ettiğimi duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.’’

İskoçya Ulusal Müzeler yöneticis Dr. Gordon Rintoul, The Guardian’ın rapor ettiği gibi ifadelerinden dolayı minnettar görünüyor:

‘’Galloway deposu inanılmaz bir şekilde uluslararası önem taşımaktadır.  QLTR’nin onu NMS’e(İskoçya Ulusal Müzeleri) tahsis etmeye karar vermesinden mutluluk duyuyoruz. Ulusumuz için bu eşsiz hazineye sahip olmak ve gelecek nesiller tarafından hem yurtiçinde hem de yurtdışında olmasını sağlamak amacıyla 1.98 milyon pounda yükseltebilmek için altı ayımız var. ”

Buna ek olarak, NMS, İngiltere ve İrlanda’daki buluntuların da dikkat çekici olduğunu belirtti ancak Galloway deposunun 10. yüzyıla ait Avrupa ülkeleri arasındaki önceden bilinmeyen ilişkileri açığa çıkaran inanılmaz çeşitli nesneler sunduğunu ve bunun yeni ufuklar açan bir olguyu ortaya koyduğunu belirtti.

HIRS VE DÜŞÜŞ: TAPINAK ŞÖVALYELERİNİN HAZİNESİ VE YIKILIŞI

FİRAVUN TUTANKAMON’UN MEZARININ KEŞFİ VE ÇIKARILMIŞ HAZİNELER

ESKİ İRAN’IN ALTIN VE GÜMÜŞTEN YAPILMIŞ EŞSİZ HAZİNELERİ

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: The Guardian

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.