Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Oluzhöyük’te 2400 yıllık ateş tapınağı bulundu

KAZI ÇALIŞMALARINDA ATEŞ TAPINAĞI BULUNDU. (MURAT ÇELİK A./AMASYA-İHA)
0 266

Amasya’da süren Oluzhöyük kazılarında Pers dönemine ait 2 bin 400 yıllık ateş tapınağı bulundu

KAZI ÇALIŞMALARINDA ATEŞ TAPINAĞI BULUNDU. (MURAT ÇELİK A./AMASYA-İHA)
KAZI ÇALIŞMALARINDA ATEŞ TAPINAĞI BULUNDU

 

Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez, “Anadolu’da Pers dönemine ait bir tapınak ilk defa bulunuyor. Ateşin kutsal sayıldığı Zerdüşt dininin belki en erken dönemlerini burada arkeolojik olarak saptayabiliyoruz” dedi.M.Ö. 425-400’lü yıllarda yapılan tapınağın Zerdüşt dininin oldukça erken bir dönemine ait olduğunu gözlemlediklerini ayrıca varlığını 2014 yılından beri bildikleri ancak tümüyle ortaya çıkartılmasının 3 yılı bulduğunu anlatan Prof. Dr. Dönmez, “İran’da bile bu kadar erken döneme ait bir ateş tapınağı yok.
İlgili Yazılar

VALİ IŞIK, ÇIKAN SİKKEYİ İNCELEDİ. (MURAT ÇELİK A./AMASYA-İHA)

İran’daki Zerdüşt diniyle ilgili tapınaklar genellikle Sasani dönemine ait. Burada Pers dönemine ait, Akhaimenid dönemine ait ilk defa böyle bir ateş tapınağı bulduk. Bu tabi din tarihi için çok heyecan verici bir gelişme. Anadolu’nun din tarihi burada değişmeye başlıyor ve Amasya’nın da ne kadar kutsal bir coğrafya olduğunu, dinler açısından da ne kadar önemli bir coğrafya olduğunu burada görüyoruz” diye konuştu.10 uygarlığın izlerinin ortaya çıktığı 10 yıldır süren Oluzhöyük kazı alanına yaptığı ziyarette tapınaktaki ateş çukurunu kazan öğrencilerin bulduğu sikkeyi inceleyen Amasya Valisi Salih Işık da, “Bu tarihi ulusal ve uluslararası bir miras olarak çıkarmamız gerekiyor. Dünyaya, dünya kültürüne, insanımıza hediye etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda bunu turizme kazandırıp bir anlamda da bunu ticari olarak değerlendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.Prof. Dr. Dönmez’den bilgiler alan Vali Işık’ın incelemelerine Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık ile Amasya Müzesi Müdürü Alper Atmaca da katıldı.

VALİ IŞIK, KAZI ALANINDA İNCELEME YAPTI. (MURAT ÇELİK A./AMASYA-İHA)

Kaynak: karar


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More