Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dedektörle Yapılan Taramalarda Viking Hazinesi Açığa Çıkarıldı

Hazine 60 yaşındaki metal dedektörcüsü Tilehurst, Reading’li James Mather tarafından bulundu ve Taşınabilir Antikalar Projesi tarafından çıkarıldı.

0 5.430

Bulgular, Wessex’in Kralı Büyük Alfred (871-899) ve Mercia’nın Kralı II. Ceolwulf  (874-879) zamanlarından nadide madeni paraları da içeriyor.

Arkeologlar bulguların “milli önem” taşıdığını söylüyor.

Hazine 60 yaşındaki metal dedektörcüsü Tilehurst, Reading’li James Mather tarafından bulundu ve Taşınabilir Antikalar Projesi tarafından çıkarıldı.

VİKİNG bilezikleri ve gümüş külçeleri Watlington yakınlarındaki bir arazide keşfedildi.
VİKİNG bilezikleri ve gümüş külçeleri Watlington yakınlarındaki bir arazide keşfedildi.

Hazine blok halinde çıkarıldı ve toprak bloğunun kazıldığı Londra’daki Britanya Müzesi’ne götürüldü ve orada Oxford’daki Ashmolean Müzesi ve Britanya Müzesi uzmanları tarafından incelendi.

Hazine 186 madeni paradan veya madeni para parçasından, yedi mücevherden ve 15 külçeden oluşuyor.

Hazine; İngiltere’nin birleşimine yol açan, Wessex ve Mercia’nın Anglo-Saxon krallıklarının bir Büyük Dinsizler Ordusu tehdidinden kurtulmak için çarpıştıkları Son Krallık zamanına dayanıyor. Hazine, Alfred’in Vikingleri Edington’da kesin mağlubiyete uğrattığı zamanın devamında, 870’lerin sonu civarında gömülmüş.

Emekli reklam ve pazarama yöneticisi Bay Mather, “Böyle bir şey bulmak her dedektörcünün hayali fakat başta ne bulduğumu bilmiyordum.” dedi.

“Gerçekten onur duydum. Bu metal dedektörcülüğünün, destekleyici toprak sahibinin ve projenin milli arkeolojik mirasa nasıl katkıda bulunduğunu gösteriyor.”

“Umarım bu muhteşem bulgular gelecek nesillerin görmesi için yerel bir müzede sergilenebilir.”

İlgili Yazılar

dedektör ve hazineBritanya Müzesi’nin erken ortaçağ madeni para müdürü Gareth Williams, “Hazine İngiliz tarihinin anahtar bir döneminden geliyor.” dedi.

“Aynı dönemde Wessex Kralı Alfred Vikingleri kati bir şekilde mağlup etti ve Mercia’nın son kralı II. Ceolwulf muğlak koşullar altında sessiz bir şekilde tarih sahnesinden yok oldu.”

“Sonra Alfred ve varisleri, Vikinglerin kontrol ettiği bölgeleri fethetmeden önce Mercia’nın kontrolünü ele alarak yeni İngiltere krallığını kurdular.”

“Hazinenin, bu sürecin başlangıcında Mercia ve Wessex arasındaki ilişkiler hakkında yeni önemli bilgiler sağlama potansiyeli var.” Eğer hazine soruşturmaya alınırsa, hazine değerleme komitesi tarafından değerlendirilecek.

Bay Mather, hazinenin “çok değerli” olacağına inandığını ve kendisinin ve toprak sahibinin çıktıları eşit şekilde paylaşacağını söylüyor.

Ashmolean Müzesi ve Oxfordshire Müzeleri Servisi, bulguların sergilenebilmesi için potansiyel fon verenler ile iş birliği içerisinde çalışacak.

Güney’de buna benzer bulunan son hazine 1860’larda Croydon’daydı.

1996’daki Hazine Anlaşması’na göre kaşiflerin böyle keşifleri duyurma zorunluluğu vardır.

Kaynak: henleystandard

Haber Düzenleme: Berkan Seyhan


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More