Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Van Gogh’un Kullandığı Teknik 35 Bin Yıl Öncesine Dayanıyor

Küçük noktaları kullanarak daha büyük bir imge illüzyonu yaratma tekniği olarak bilinen noktalama tekniği, 1880’li yıllarda ortaya çıktı. Ancak, arkeologlar bu tekniğin 35.000 yıl kadar önce de kullanıldığına dair kanıtlar buldu.

0 5.163

Yakın zamanda keşfedilen 16 tane işlenmiş ya da değişime uğramış kireç taşı bloğu koleksiyonu, Georges Seurat, Vincent Van Gogh, Camille Pissarro ve Roy Lichtenstein gibi 19. ve 20. yüzyıl sanatçılarının kullandığı noktalama (noktalarla figür oluşturma) tekniğinin geçmişinin antik dönemlere dayandığını doğruladı.

Fransa’daki Vézere Vadisinde yapılan kazının lideri Randall White, “ Bu modern dönem sanatçılarının kullandığı tekniklere oldukça aşinayız ama artık bu tür imge yaratımının Avrupa’nın en eski insan kültürü olan Aurignacian kültürü tarafından milyonlarca yıl önce kullanıldığını söyleyebiliriz.

Küçük noktaları kullanarak daha büyük bir imge illüzyonu yaratma tekniği olarak bilinen noktalama tekniği, 1880’li yıllarda ortaya çıktı. Ancak, arkeologlar bu tekniğin 35.000 yıl kadar önce de kullanıldığına dair kanıtlar buldu.

Yeni yayınlanmış Blanchard yaban öküzünün noktalama tekniğiyle yapılmış illüstrasyonu

Bulgular Quaternary International adlı akademik dergide yayınlanacak.

White ve çalışma arkadaşlarının önemli bulguları noktalama tekniğinin bir türünün Avrupa’daki en eski insan kültürü olarak bilinen Aurignacian kültüründe kullanıldığını doğruladı. Bu bulguların arasında mamutların ve atların imgeleri bulunuyor.  Bulgular, daha önce keşfedilen ama arka planda kalan keşiflerin de önemini artırdı. Bunlara, ilk önce avuç içine yapılan ve sonra mağara duvarına geçirilen ve düzinelerce noktanın birleştirilmesiyle elde edilen Fransa’daki Grotte Chauvet Mağarasında bulunan gergedan figürleri örnek verilebilir.

Bu yılın başında White ve takımı noktalama tekniğiyle yapılmış 38.000 yıllık bir yaban öküzü imgesi buldular. Bu buluş, Batı Avrasya’da bulunanve bilinen en eski net imgeleme örneklerinden biridir ve bu dönemde yaşayan modern insanların doğasıyla ilgili bizlere bilgi verir. Şimdiyse ekip, noktalama tekniğiyle yapılmış başka bir imge buldu. Bu seferki yünlü bir mamuta ait. Mamut imgesi, daha önce kazılar yapılan Abri Blanchard bölgesinin yakınında bulunan Abri Cellier olarak bilinen bölgedeki sığ bir kaya mağarasında (rockshelter)  bulundu.

Abri Cellier, Avrupa’da Aurignacian kültürüne ait olduğu düşünülen şahane eserlerin bulunduğu bir alan olduğu için uzun süredir arkeologların yakın gözetimi altındadır. 1927 yılında yapılan kazılarda 15 tane üzerlerine şekiller kazınmış ve/veya parçalanmış kireç taşı blokları bulundu. Bu bloklar, bölgedeki Aurignacian sanatını incelerken kullanılan ana kaynaklardan birisidir.

İlgili Yazılar

2014 yılında White ve çalışma arkadaşları Cellier bölgesindeki incelemelere yeniden başladı. Bu alandaki arkeolojik dönemlerin hangi sıra ile gerçekleştiğini ve diğer Aurignacian kültürleriyle olan ilişkisini daha iyi anlayabilmek için el sürülmemiş maden yatakları aradılar. Bundan sonra yaptıkları kazılarda yeni gravürler keşfedebilmek için çok isteklilerdi ama Quaternary International dergisinde detaylı bir şekilde anlatılan 16 taş bloğunun keşfi onlar için beklenmedik bir şeydi. Bunlardan bir tanesi tarih öncesi dönemde ikiye ayrılmıştı ve keşfedildiği yerde 38.000 yıllık radyo karbon vardı.

Düzinelerce noktanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve kireç taşına kazınan Abri Cellier dönemine ait bir mamut figürü ve mamutun kafası ve boyun çizgisine uyacak şekilde bloğun tekrardan şekillendirilmesi

Geriye kalan 15 bloksa 1927’de kazıları yapan kişiler tarafından kazı alanında bırakılmıştı. Bunların arasında Cellier’e geri dönen White ve arkadaşlarının fark ettiği üç mamut figüründen bir tanesi olan noktalama tekniğiyle yapılmış olan resim vardır.  Gravürler silik ve yorumlanması zor olduğu için ilk kazıyı yapanlar belki üzerlerine bir şey kazınmıştır diye onları bir kenara koymuştu. Yeni yayınlanan makaleye göre bu yeni ortaya çıkarılan gravürler gibi yeni keşfedilen koleksiyon ve 1927 yılında ortaya çıkarılan diğer blokların geçmişi de 38.000 yıl öncesine dayanıyor ve şu sıralar Fransa Ulusal Tarih Öncesi Dönem Müzesinde sergileniyor.

Geçtiğimiz on yılda bu saydıklarımız ve diğer keşiflerle birlikte White ve arkadaşları güneybatı Fransa’daki en eski grafik sanatı eserleri dağarcığımızı yüzde kırk oranında genişletti. Ekipte Arizona, Toronto, Toulouse, Oxford Üniversitelerinden ve Paris Doğal Tarih Müzesinden araştırmacılar bulunuyor.

Kars’ta Tarih Öncesi Döneme Ait Kaya Resimleri Bulundu

PREHİSTORİK BEBEK MEZARINDA KÖTÜLÜK KOVUCU ÇINGIRAKLAR BULUNDU

Kuzey İskoçya’da Prehistorik Döneme Ait Kaya Süsü Buluntusu

Çeviri: Sinem Ayan

Kaynak: phys “38,000 year-old engravings confirm ancient origins of technique used by Seurat, Van Gogh


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More