8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü: Kutlama mı, hak arayışı mı?

1 17

BBC Türkçe’den değiştirmeden aldığımız yazı, Dünya Emekçi Kadınlar Gününe farklı bir bakış ve amacını irdeleyen bir yazı olmuş.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. Peki Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? Bu bir kutlama mı, protesto mu?

Dünya Kadınlar Günü 100 yılı aşkın süredir var. Her yıl gündem farklı. Bu yıl ise 30’u aşkın ülkede kadınlar Dünya Kadınlar Günü’nde iş bırakma eylemleri düzenliyor. Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

 

Ne zaman başladı?

Dünya Kadınlar Günü’nün kökleri, işçi hakları hareketlerine dayanıyor ve 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından da Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ediliyor.

Bugün neredeyse tüm dünyada ses getiren eylemlere sahne olan 8 Mart’ın tohumları 1908 yılında, New York’ta 15 bin çalışan kadının daha kısa mesai süreleri, daha yüksek maaş ve seçme hakkı talep etmesiyle atılmıştı. Dünya Kadınlar Günü: Protesto mu, kutlama mı?

Bir yıl sonra Amerika Sosyalist Partisi 8 Mart’ı Ulusal Kadınlar Günü ilan etmişti.

Bu özel günü uluslararası hale getirme fikrini ortaya atan ilk kişi ise Clara Zetkin’di.

Clara Zatkin 1910’da Dünya Kadınlar Günü fikrini ortaya atmıştı

1910 yılında Kopenhag’da toplanan Uluslararası Emekçi Kadınlar Konferansı’nda Dünya Kadınlar Günü fikrini önerdi. Konferansa 17 farklı ülkeden katılan 100 kadın, Zetkin’in önerisini oybirliğiyle kabul etti.

İlk uluslararası etkinlikler ise 1911’de, Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de düzenlendi. Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü de büyük organizasyonlarla kutlanmıştı.

Bugün ise Dünya Kadınlar Günü’nün 106. yıldönümü. Dünya Kadınlar Günü’nün resmiyet kazanması için ise on yıllar geçmesi gerekti.

1975’te Birleşmiş Milletler Dünya Kadınlar Günü’nü kabul etti ve her yıl için özel bir tema belirlemeye başladı. 1996’da belirlenen ilk tema ‘Geçmişi kutlamak, geleceği planlamak’ şeklindeydi. Bu yılın temasıysa ‘Çalışma hayatını değiştiren kadınlar: 2030’a kadar eşitlik’

BM verilerine göre çalışma yaşındaki kadınların sadece yarısı işgücüne katılıyor.

Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınların toplum içerisinde, siyasette ve iş hayatında elde ettiği başarıları kutlanıyor. Ancak aynı zamanda 8 Mart’ın kökleri hâlâ sesini duyuruyor. Kadınlar Günü’nde cinsiyet eşitsizlikleri vurgulanıyor ve protestolar düzenleniyor.

Neden 8 Mart?

Dünya Kadınlar Günü fikrini ortaya atan Clara Zetkin’in aklında belirli bir tarih yoktu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917’de Rus çalışan kadınlar “Ekmek ve barış istiyoruz” sloganlarıyla sokaklara çıkmıştı.

Eylemlerden dördüncü gününde Rus Çarı tahttan indirildi. Kurulan geçici hükümet ise kadınlara seçme hakkı tanıdı.

Rusya’daki kadın eylemlerinin başlangıcı, Jülyen takvimine göre 23 Şubat’tı. Dünya genelinde daha yaygın biçimde kullanılan Miladi (Gregoryen) takvimde bu tarih 8 Mart’a denk geliyordu.

 

Dünya Erkekler Günü de var mı?

Evet var. 19 Kasım her yıl Dünya Erkekler Günü olarak birçok etkinliğe sahne oluyor. Ancak 19 Kasım BM tarafından resmi bir kutlama günü olarak kabul edilmiyor.

1990’lardan bu yana 60’tan fazla ülkede düzenlenen Dünya Erkekler Günü etkinliklerinde odak noktası genellikle erkeklerin ve erkek çocukların sağlığı, cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi ve olumlu erkek rol modeller oluyor.

2016’nın teması “Erkek intiharlarını durduralım” şeklindeydi.

Dünya Kadınlar Günü 2012: İtalya’nın başkenti Roma’da bir kadın mimoza buketi tutuyor.

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri neler?

Pek çok ülkede Dünya Kadınlar Günü resmi tatil.

Dünya genelinde çiçek satışlarının 8 Mart ve öncesindeki birkaç günde neredeyse iki kat arttığı belirtiliyor.

Her ne kadar Çin’de çalışan kadınlara yarım iş günü izin verilmesi resmi makamlar tarafından tavsiye edilse de, işverenler bu tavsiyeye pek kulak asmıyorlar.

İtalya’da la Festa della Donna olarak adlandırılan Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara mimoza çiçeği hediye etme geleneği var. Her ne kadar bu geleneğin kökleri tam olarak bilinmese de, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra Roma’da başladığı düşünülüyor.

ABD’de ise Mart ayı “Kadınların Tarihi” olarak kabul ediliyor ve Beyaz Saray, Amerikalı kadınların başarılarını sıralayan bir bildiri yayınlıyor.

Trump karşıtı kadın hakları gösterilerine ABD’de 500.000 civarında eylemci katılmıştı

Bu yıl neler yapılacak?

Bu yıl için planlanan kadın hakları kampanyası sosyal medyada #BeBoldForChange (Değişim için Cesur Ol) etiketiyle yürütülüyor.

30’dan fazla ülkede kadın çalışanlar greve gidiyor.

Bu yılın başlarında Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesi üzerine dünyanın dört bir yanından kadınlar sokaklara çıkmış, protestolara katılmıştı.

Trump karşıtı kadın protestolarını organize edenler şimdiyse Dünya Kadınlar Günü’nde tüm emekçi kadınları iş bırakma eylemlerine çağırıyor.

Eylemin amacı “Kadınların hem Amerika’daki hem de tüm dünyadaki ekonomik gücünü göstermek” olduğu vurgulanıyor.

Eylemcilerin çağrıları şöyle:

  • İşe gitmeyin
  • Alışverişe çıkmayın
  • Sadece kadınların işlettiği küçük dükkânlara gidin
  • Dayanışma için kırmızı bir şeyler giyin

Kaynak: BBC Türkçe

1 yorum
  1. Drebolley diyor

    Tüm kadınların bu kutsal gününü kutlarım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.