Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kars’ta Tarih Öncesi Döneme Ait Kaya Resimleri Bulundu

Bu buluşun önemi, Ani çevresinin bilinen Prehistorik tarihinin binlerce yıl daha eski olduğunun ortaya çıkmasıdır.

0 445

Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Ani Antik Kenti yakınındaki Alem köyü çevresinde kaya resimleri bulduklarını, tescil için Müze Müdürlüğü’ne başvurduklarını söyledi.

karsta resiüm

Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Antik Kenti’ne 11 kilometre uzaklıktaki Alem köyünde kazıma tekniği ile yapılmış, av sahnelerini betimleyen at, köpek, dağ keçisi, geyik ve insanı anlatan 14 kaya resmi bulduklarını bildirdi. Yaptıkları başvuru üzerine Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Müze Müdürü Necmettin Alp ve Kültür Varlıkları Koruma Kurul Müdürü Yasin Dursun’un Prehistorik döneme ait kaya resimlerinin tescil işlemlerine başladıklarını belirtti.

İlgili Yazılar

kaya resimleri

Bölgenin SİT alanı ilan edilmesini istediklerine dikkati çeken Akçayöz, Ani Ören Yeri ve çevresinin 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesini umut ettiklerini vurguladı. Derneğin 15 yıldır Kars’ın kültürüne ve sanatına destek verdiğine işaret eden Başkan Vedat Akçayöz, şöyle konuştu: “2016 yılı Ani, Kars ve Türkiye’nin turizm geleceği için çok önemli bir yıl olacaktır. Alem köyü kaya resimleri, kültür ve turizm açısında araştırılmamış, insanlığın malı olan, 15 kaya resminden oluşmaktadır. Bu buluşun önemi, Ani çevresinin bilinen Prehistorik tarihinin binlerce yıl daha eski olduğunun ortaya çıkmasıdır. Bu neden ile Alem köyü kaya resimlerinin çevresinde bulunan, yaşam mağaraları, mezarlıklar ve yerleşim yerleri ile beraber tümünün SİT alanı olarak tescili için Kars Müze Müdürlüğüne başvurduk. Alem köyü mezrasında bulunan Kaya Mezarlarına gidilerek tescil işlemlerine başlandı. Kaya resimleri Ani harabelerinin 2016 UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesinde önemli rol oynayacak.”

 

Kaynak: arkeolojihaber


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More