Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Roma’da Bozulmamış Şekilde Bir Sporcu Mezarı Açığa Çıkarıldı

’Sporcu Mezarı’’ olarak isimlendirilen günümüzden 2300 yıl önce bırakıldığı şekliyle günümüze ulaşan nadir mezarlardan biri.

1 4.323

Roma’nın dışında bulunan Case Rosse bölgesindeki su kemeri ile bağlantılı devam eden kazı çalışmaları sırasında  ‘’Sporcu Mezarı’’ olarak isimlendirilen 2300 yıl önce bırakıldığı şekliyle günümüze ulaşan nadir bir mezar bulundu.

Romalı arkeologlar aynı zamanda sporcuların vücutlarından zeytinyağını temizlemekte kullandığı bir alet olan strigilisten hareketle mezara ‘’Strigilis Mezarı’’ ismini taktılar. Mezarda üç erkek bir kadın olmak üzere 4 iskelet ve günlük hayatta kullandıkları aletler bulundu.

Antik Dönem Mezar Haberleri İçin Tıklayınız

Arkeologlar, buldukları mezarın yüzeyin 2 metre altında ve nispeten yüzeye yakın olduğunu, bu yüzden mezarı sağlam ve el değmemiş olarak buldukları için şanslı olduklarını söylediler.

Sporcuların son yolculuklarına muhteşem bitkisel ve geometrik siyah figürlü seramikler, ön yüzünde miğferli Minerva başı ve arka yüzde ‘’ROMANO’’ lejantlı bir bronz sikke bunların yanı sıra üzerlerinde tavuk, tavşan ve keçi kalıntıları bulunan sunu tabakları ve atletlerin, yorucu spor aktivitelerinden sonra vücutlarını temizlemekte kullandıkları iki adet demir strigilis eşlik etmiş.

İlgili Yazılar

Nekropol Haberlerine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Roma Dönemi Yazıları İçin Tıklayınız

Avrupa’dan Arkeoloji Haberleri İçin Tıklayınız

Çeviri: Uğur Can Uludağ


Kaynak Archaeologynewsnetwork

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. xhdpo diyor

    Çok ilginç bir bulgu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More