Perperikon Antik Kentinde MS 2.yy’a Ait İçme Suyu Toplama Tankı Bulundu

0 51

Bulgaristan’ın Perperikon[1] şehrindeki arkeologlar, MS 2.yy’ a ait, binlerce yıl kullanıldığına inanılan bir su toplama tankı buldular.

Su toplama tankı, Perperikon şehrinin güney kanadının girişinde, ana yolun şehirden geçtiği noktada bulunuyor.

Tesis eski inşaatçıların inanılmaz becerilerini gözler önüne serdi. Kayada inanılmaz derecede hatasız bir kanal sistemi olduğu anlaşıldı. Yakın tarihteki şiddetli yağmurlar, 1800 yıl önce kurulduğu düşünülen sistemin kusursuz şekilde çalıştığını kanıtladı.

Perperikon‘daki kazı ekibinin başkanı Profesör Nikolai Ovcharov, içme suyu toplama tankının muhteşem bir çeşmesi olduğunu söyledi. Ovcharov’un bir insan başı şeklinde olduğunu söylediği ve günümüze kadar ayakta kalamayan bronz fıskiyeye ait izler de bulundu.

Tank ve fıskiye, sütunlar ve zengin dekorasyonla ortak bir mimari komplekse bağlıydı.

Perperikon’un binlerce yıl önce inşa edildiğini düşünürsek, yapının birçok inanılmaz özelliği olduğu söylenebilir ancak bu durumun her modern hidroelektrik mühendisini sevindireceğini söyleyebilirim” dedi Ovcharov.

Tesisin eski bir tapınağın bir parçası olduğu düşünülüyor ancak bunu sadece gelecekteki araştırmalar kanıtlayabilir.

Perperikon, Bulgaristan’ın Doğu Rodop bölgesinde Kırcaali şehrine 15 km uzaklıktadır. Bölgede 7000 yıl önceye dayanan çeşitli dini aktivitelerin izlerine rastlanmıştır. Bölge ilk olarak Traklar tarafından kullanılmıştır. Şehir, turistlerin ilgisini çeken bir cazibe merkezidir ve uzun vadeli arkeolojik çalışmalar yeni keşifleri açığa çıkarmaya devam etmektedir.

[1] Doğu Rodoplarda, Kırcaali şehrinin 15 km kuzeydoğusunda 470 m yükseklikte kayalık tepelerin üzerinde kurulu antik Trakya kenti.[1]

Yazar: Written by The Sofia Globe staff on August 25, 2017 in Bulgaria – Comments Off on Archaeology: 2nd century CE drinking water collection tank found at Bulgaria’s Perperikon

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.