Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kral Tut’un Tabutu, Büyük Mısır Müzesi’ne Götürülüyor

Tutankamun eserlerinin tamamı, 2018 yılının ortalarında yeni müzenin ön açılışına kadar planlanan programa göre GEM'e gönderilmek üzere paketlenecek ve taşınacaktır.

0 499

Kralın tüm değerli koleksiyonunun, 2018 açılışının öncesinde GEM’e (Büyük Mısır Müzesi) transfer edilmesi planlanıyor.

Büyük Mısır Müzesi’nden (GEM) bir ekip, Pazartesi günü Kral Tutankhamun’un Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi’nde bulunan değerli koleksiyonunu GEM’deki kalıcı yerine taşımak üzere adım atmaya başlamıştı.

GEM (Grand Egyptian Museum) Genel Sekreteri Tarek Tawfik, ekibin şimdi altın tabure ile altın levhalarla kaplanmış ahşaptan yapılmış ve tanrıça Sekhmet’in başında süslenmiş altın kralın tabutunu paketlediğini söyledi.

Ambalajlamadan önce, taşınmasını garanti altına almak için yatağı bilimsel dokümanlara ve restorasyona tabi tuttu.

GEM’in restorasyon sorumlusu Eissa Zidan Ahram Online’a paketleme işleminin bir Japon bilimsel ekibi ile işbirliği içinde yapıldığını ve tamamlanması sekiz saat süreceğini söyledi. Ekip, yatağın taşınması esnasında titreşimleri en aza indirgemek için asitsiz paketleme malzemeleri ve ekipmanları kullanacaktır.

İlgili Yazılar

Zidan, ısı ve titreşim şiddetini ölçen cihazların taşınma sırasında yatakta kullanılacağını söyledi.

Tutankamun eserlerinin tamamı, 2018 yılının ortalarında yeni müzenin ön açılışına kadar planlanan programa göre GEM’e gönderilmek üzere paketlenecek ve taşınacaktır.

TUTANKHAMUN’UN LANETİ -BÖLÜM 1-

TUTANKHAMUN’UN LANETİ -BÖLÜM 2-

TUTANKAMON’UN ALTIN LAHDİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Çeviri: Gözde Yıldırım

Kaynak: ahram

 


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More