Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kızıl Deniz Rehberi: Yılın Her Dönemi Yaşayabileceğiniz Bir Macera

İster deniz ve güneşli aile tatiline biraz heyecan katın ister deniz yüzeyinin altında uzanan resiflerin fantezisine dalın, Mısır’ın Kızıl Deniz kıyısında herkes için bir seçenek var.

0 1.041

Doğu Çölü’nün doğal genişliğiyle desteklenen sahil şeridi ile, bu birinci sınıf dalış noktası, heyecan arayanların rüyası. İster deniz ve güneşli aile tatiline biraz heyecan katın ister deniz yüzeyinin altında uzanan resiflerin fantezisine dalın, Mısır’ın Kızıl Deniz kıyısında herkes için bir seçenek var.

Günübirlik Dalış Gezileri

Hurgharda veya El Gouna‘yı Kızıl Deniz gezinizin başlangıç noktası alırsanız, Giftun adası ve Gubal Boğazı zevkli günübirlik seçenekler. Sha’ab Al Erg’in at nalı şeklindeki resifini keşfederken, serebral benzeri olukları ile beyin mercanlarındaki lekeleri görün. Şansınız yaver giderse, şişe burunlu bir yunus bile görebilirsiniz. Gota Abu Ramada’nın oval resifleri, yumuşak mercanların pamuk şeker kabartılarının arasında gezinen papağan balığı, çütre balığı ve kırlangıç balığı ile Giftun Adaları dalış alanlarının en sevilenlerinden biri. Drift dalışları için, resifte dikenli dallı gorgonian mercanı ormanları boyunca oradan oraya giden Hawkfishlerin bulunduğu Küçük Giftun Adası’ndan daha iyi bir nokta yoktur.

Hurghada’da botlar rüzgarla sürükleniyor

Batık Dalışları

Kızıl Deniz batık dalışlarına gelince, bir nokta diğerlerinden üstündür. Thistlegorm, dünyanın en iyi beş batık dalış noktalarından biri olarak ünlenmiştir. Alman bombardıman uçakları 1941’de gemiyi hedef aldılar; müttefiklerin Kuzey Amerika cephesi için çok önemli olan gemiyi ve içindeki ganimetleri dibe gönderdiler. Bugün, cepheye asla gidememiş paletli zırhlı personel taşıyıcılar, motorsikletler, Bedford Kamyonları ve tankların savrulduğu deniz yatağını keşfetmek bir II. Dünya Savaşı zaman kapsülünde gezinmek gibidir. Thistlegorm Hurghada veya  El Gouna’dan başlayıp Sha’ab Abu Nuhas’ın batıklarına yola çıkan günlük bir mavi yolculuktur. Burada dört eğlenceli batık dalışı seçeneği var. En iyi iki seçenek 1869’da resifte batmış bir buharlı gemi olan Carnatic ve 1983’de resiflere çarpmış ve şimdilerde üç parça halinde deniz yatağına dağılmış yük gemisi Giannis D’dir.

El Gouna’da uçurtma sörfü, dalgalarla yarışmak

Yüzeyin Üzerinde

Kızıl Deniz dediğinizde birçok insanın aklına otomatik olarak dalış gelir fakat burada su altı dışında da birçok aktivite vardır. Uçurtma sörfü, yıl boyunca muhteşem rüzgar koşulları ve hafif meyilli kıyı şeridi sağolsun hem El Gouna’da ve hem de Safaga’da önemli aktivitelerdir. El Gouna’nın devasa Sliders Cable Parkı, dünyadaki en büyük park alanlarından biridir; bu tatil yerini Kızıl Deniz’i seçen su kayağı severler için cazip kılar; bununla birlikte, Safaga’da rüzgar sörfçüleri için de tam donanımlı olarak kurulmuştur. Her iki destinasyon da yeni başlayanlardan ileri seviyeye kadar tüm uçurtma sörfü severlere zevkli bir deneyim sağlarken, El Gouna’nın restoran, eğlence ve diğer aktivitelerle dolu tam teşekküllü tatil beldesi, tatilinize su sporları da eklemek istiyorsanız, daha iyi bir seçenek olacaktır.

Wadi Gimal ulusal parkının rüzgarlı vadisi

Kıpti Manastırları

Kapının önünde deniz ve güneş ile, Kızıl Deniz’in tarihi açıdan zengin bir bölge olduğunu unutmak işten bile değildir. Eğer plajın güzelliklerinden kopabilirseniz St. Anthony ve St. Paul’ün ücra Kıpti Manastırları da kumlarla yarışabilecek niteliktedir. Bu manastırlar, müthiş duvarların arkasına gizlenmiş, sarp kayalıkların ortasında, Hıristiyanlığın manastır geleneklerinin doğduğu yeri temsil ediyorlar ve hâlâ Kıpti Mısırlılar için büyük hac mekânları. Her iki kompleksde M.S 4.yy’da yapılmıştır; içlerinde kiliseler, palmiyelerce gölgelenmiş bahçeler ve kerpiçten keşiş odaları bulunur. Sanatseverler için özellikle St. Anthony manastırı bir görülmezse olmazdır. Buradaki St. Anthony kilisesi Mısır’daki en önemli Kıpti sanatı örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Doğu Çölü

El Gouna’da veya Hurgharda’da ayaklarınızı yüzeyin üzerindeki engebeli dünyaya daldırmak için, arazi araçları, ATV, at veya bisikletle yarım günlük çöl gezileri kolaylıkla ayarlanabilir fakat Doğu Çölü’nün vahşi ve yalnız güzelliğini en iyi şekilde deneyimlemek için doğruca Marsa Alam’ın güneyindeki Wadi Gimal Ulusal Parkına gitmelisiniz. Romalılar, çölün soğuk, rutubetli ve rüzgarlı vadileri ve sarp zirveleri arasında zümrüt madenleri kurdular ve geride çöl tepeleri üzerinde bir dizi şehir bıraktılar. Romalıların ana yerleşim yeri Sikait ve kum üzerinde yürüdüğünüzde çömlek parçalarının parçalarının ayaklarınızın altında ezildiği Nugrus madenleri, Mısır zümrütlerinin Roma İmparatorluğu’nun gücüne fon sağlanmasına yardımcı olduğu dönemin büyüleyici hatırlatmalarıdır.

Kızıl Deniz’ de renkli mercanlar ve balıklar

El Ikhwa Adaları

Sadece teknelerle ulaşılabilen (adalar Hughada’dan tekneyle sekiz saat sürüyor) El Ikhwa adaları, Mısır’ın kalabalıktan uzak bir dalış deneyimi sunan birkaç lokasyonundan biridir. Burada dalgıçlar, yumuşak mercanlarla kaplı bir kargo gemisi olan 1901’de resiflere çarparak batan ve şimdilerle ıskarmozlara ve trevali balıklarına ev olan Numidia’yı keşfedebilirler. Set tam da adaların yumuşak ve sert mercanların canlı gökkuşaklarından oluşan vitrinini ve Gümüş uçluların yanı sıra Çekiç köpekbalıklarıyla karşılaşma deneyimi sunuyor.

Derin Güney Dalışı

Dalış meraklıları için, Kızıl Deniz kıyısındaki Marsa Alam, Mısır’ın gizli lokasyonlarından biridir. Sahilden sadece 20 dakika mesafede, renkli balık sürülerinin tümüyle gorgonian mercanıyla kaplı dikey setlerden ve dikenli siyah mercan ağaçları arasından hızlıca geçtiği ünlü Elphinstone resifi bulunur. Marsa Alam’dan (yada Hurghada’dan) tekneyle yola çıktığınızda bu rota sizi Kızıl Deniz’in büyük pelajik faaliyetlerinin sergilendiği derin güneyin ücra dalış alanlarına ulaştıracaktır. Nisan’da yada Mayıs’ta hayalet vatoz, balina ve köpekbalığı seyirleri için Daedalus’u, geniş mercan kanyonlarının ürkünç harikalar diyarları, resif köpekbalıklarının devriye gezdiği derinlerdeki tüneller ve mağaralar için Fury Shoal ve St John resiflerini seçin.

Gerçekleştirin

Hurghada havaalanı Kızıl Deniz’in ana ulaşım merkezi olarak Egypt Air ile Kahire’ye düzenli günlük servisler sağlamasının yanı sıra, Avrupa’ya çeşitli bütçelere hitap eden direkt havayolu seçenekleri de sunar. El Gouna taksiyle havalimanından 30 dakika uzaklıkta. Marsa Alam da EgyptAir ve birkaç düşük bütçeli Avrupa havayolu ile haftada dört uçuş sunan bir havaalanına sahiptir.

Yazar: Jessica Lee

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer


Kaynak Lonely Planet

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More