Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

İtalya’yı Keşfetmeniz İçin En Romantik Sürüş Rotaları

İtalya, zirveleri karla kaplı dağları, sahil şeritleri, gölleri,tarihi kentleri, bakımlı yolların ağıyla, sizlere destansı bir sürüş deneyimi sunuyor. Bazı yollarda sürüş tartışılmaz bir şekilde zor olsa da, unutulmaz bir seyahat keyfi yaşatır.

Toskana'nın ikonik kırsalı, geziler için oldukça popüler bir bölgedir.
0 1.216

İtalya, zirveleri karla kaplı dağları, sahil şeritleri, gölleri,tarihi kentleri, bakımlı yolların ağıyla, sizlere destansı bir sürüş deneyimi sunuyor. Bazı yollarda sürüş tartışılmaz bir şekilde zor olsa da, unutulmaz bir seyahat keyfi yaşatır.

Burada dingin Toskana gezisinden, dağ maceralarına uzanan altı klasik yolculuktan bahsedeceğiz.

Toskana’nın Tadı

İki büyük Orta Çağ kenti, Chianti’nin şarap hazinelerini ve klasik Toskana manzarasının kapsayan iki günlük rota, Floransa’dan Umbria’nın komşu bölgesi Orvieto’ya kadar uzanıyor. Chianti şarap bölgesinin güneyine çıkmadan önce, Floransa’da güzel sanatlarını ve Rönesans mimarisini mutlaka görmelisiniz. Daha sonra, Panzano’daki L’Antica Macelleria Cecchini’de, bölgenin ünlü bistecca’sını (biftek) tatmayı unutmayın. Bu güzel yemekten sonra Siena’ya giden arka sokaklarını dolaşın.

Üç tepenin kesişme noktasında bulunan “Piazza del Campo”, belki de İtalya’nın en büyük şehir meydanıdır.12. yüzyılda yapılmış Siena Katedralini burada görebilirsiniz.

Pansiyon Palazzo Ravizza’da gecelemeyi tavsiye ederiz. Ertesi sabah, Montalcino’ya doğru İtalya’nın saygın şaraplarından olan “Brunellodi Montalcino” almak için gidebilirsiniz. Pienza’da öğle yemeği, daha sonra Montepulciano üzerinden, olağanüstü Gotik Duomo Katedrali’yle ünlü olan Orvieto’ya doğru yola devam edin.

Piazza del Campo, Siena’nın kalbidir ve Palio meydanı at yarışları ile ünlüdür

Amalfi Kıyısı’nın Muhteşem Manzarası

Amalfi Sahili boyunca uzanan, virajlarla dolu dar yol üzerinde arabanızı sürerken İtalya’nın en muhteşem sahil manzarasını görebilirsiniz. Kıyıya giden ana geçit olan Salerno’dan batıya, seramikleri ünlü küçük bir kasaba olan Vietrisul Mare’ye doğru ilerleyin. Yol daralırken, keskin dönüşlerle birlikte manzaralar daha etkileyici (ve dikkati dağıtan) hale gelir, sürüş daha zorlaşır.

Yaklaşık 20 km sonra, sahilin ana merkezi olan Amalfi’ye varırsınız. Sant’Andrea Katedralinin simgesel yapısına bakıp, yukarıdaki tepelere Ravello’ya doğru ilerleyin. Burada, isterseniz Ristorante Pizzeria Vittoria’da öğle yemeği yiyebilirsiniz ve şehrin yemyeşil bahçelerinden baş döndürücü manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Yemeğin ardından, renkli, dik bir şekilde yığılmış evlerin, çökeltilerden oluşan tepelerin altında yer aldığı şık, bir kasaba olan Positano’ya doğru ilerleyin. Positano’nun ötesinden, rota yukarı ve tepenin içinden Sorrento’ya doğru gidiyor. Kuzeyde Vezüv dağını görebilirsiniz.

Amalfi Kıyısı’nın dolambaçlı yolları, sürücüler için bir eğlence,bir meydan okuma ve yolcular için bir zevktir.

Sicilya’nın Barok Hazineleri

Sicilya’nın güney doğusundaki bu iki günlük turunda, Unesco listesinde yer alan barok hazineleri keşfetmelisiniz. Catania’nın görkemli tarihi merkezi ve balık pazarını gezdikten sonra Osteria Antica Marina’da deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğini tavsiye ederiz. Yemekten sonra,Parco Archeologicodella Neapolis’teki antik kalıntılar arasında gezinebileceğiniz ve Ortygia’nın zarif barok sokaklarda dolaşabileceğiniz Syracuse’ye gitmeyi ihmal etmeyin. Şık Hotel Gutkowski’de geceleme yapabilirsiniz.

İkinci günde, Sicilya’nın en güzel caddesi olan Corso Vittorio Emanuele’ye ev sahipliği yapan Noto’ya devam edin. Kentsel tasarımın bu şaheserini içinize sindirdikten sonra, rotanızı derin bir kanyona sıkışmış kalabalık bir şehir olan Modica’ya çevirin. Ragusa’ya ve Ragusa Ibla olarak bilinen tarihi merkeze doğru ilerlemeden önce şehrin ünlü çikolatasından tadına bakmayı unutmayın. Sicilya’nın en iyi restoranlarından biri olan Ristorante Duomo’da akşam yemeğine kendinizi şımartabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Syracuse antik kalıntıları, Sicilya’nın en önemli görülecek yerlerin biridir

Grande Stradadella Dolomiti

Büyük Dolomites Yolu, İtalya’nın en heyecan verici sürüşünü sağlayan yoldur. Bolzano’dan Cortinad’Ampezzo’ya giden yol, geçmişte sarp zirveleri ve yüce dağ geçitleriyle muhteşem manzaralara sahiptir.

Bolzano’dan doğuya doğru giderseniz, Dolomit’in güçlü granit zirvelerini ilk göreceğiniz yer olan Ponte Nova’ya varırsınız. Ormanlık yamaçlarla ve devasa kaya zirveleriyle çerçevelenmiş muhteşem bir vadi olan Valdi Fassa’ya ve 2239 m. Passo Pordoi’ye kadar devam eder. Buradan iniş oldukça zor ve yavaştır; ancak muhteşem bir manzaraya sahip olan Val Badia’daki La Villa’ya muhteşem manzaralar bu zor inişin ödülü oluyor. Burası, muhteşem kış kayağı ve yazın yapılabilecek yürüyüşler ile ciddi bir spor bölgesidir. Buradan doğrudan şık tatil beldesi Cortinad’Ampezzo’ya gidebilir, ve Dolomit B&B’de gece mola verebilirsiniz

La Villa, Dolomitler’deki muhteşem konumdaki birçok güzel köyden yalnızca bir tanesidir

Como Gölü’nün Üzerindeki Villalar

Alp zirveleri ve ormanlık tepelerle çevrili Como Gölü (LagodiComo), İtalya’nın kuzey göllerinin en güzel manzarasını size sunmaktadır. Zarif art nouveau (yeni sanat) villaları ve yemyeşil sahil bahçelerinin içinde yer alan bu keyifli bir günlük sürüş, kesinlikle nisan ve mayıs aylarında, bölgenin bahar renkleriyle kaplandığı zamanlarda yapılmalıdır.

Büyüleyici tarihi merkezi ve yakındaki Villa Olmo’yu gezerek keşfettikten sonra, Bellagio’ya kadar uzanan yoldan geçin. Neoklasik Villa Melzid’Eril’in arazisini görmek ve Terrazza Barchetta’daki öğle yemeğini yemek için bu büyüleyici göl köyünde mola verin.  İsterseniz arabanızı bırakarak 17. yüzyıldan kalma Villa Carlotta’nın ve muhteşem bahçelerinin bulunduğu Tremezzo’ya görmek için bir feribotla tur yapabilirsiniz. Daha sonra Bellagio’ya dönün. Lecco’ya uzanan pitoresk göl yolundan, tarihi Bergamo’ya doğru güneydoğuya doğru ilerleyin. Burada Hotel  Piazza Vecchia’da dinlenebilirsiniz.

Como Gölü’ne bakan Villa Carlotta’nın bahçeleri kıskanılacak bir konuma sahiptir

Abruzzo’nun Vahşiliklerine Kaçış

Roma’nın doğusundan sadece bir saat uzaklıkta olan Abruzzo, az bilinen, vahşi, boş vadiler ve bozulmamış dağ manzaraları ile büyük şehir dışında bambaşka bir dünyadır. Roma’dan A24 otoyolunu takip edip Fonte Cerreto’ya gidin, buradan Apennines’in en yüksek zirvesi olan Corno Grande (2912m) nin gölgesinde kalan bir yayla ovası olan Campo Imperatore’a doğru bir tırmanış yaparak, Parco Nazionale del Gran Sasso e Montidella Laga’da yer alan terk edilmiş bir köy olan, Santo Stefanodi Sessanio’ya doğru devam edin. Haftasonu seyahat ediyorsanız, Locanda Sottogli Archi’de (santostefano.sextantio.it) öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bunun dışında piknik tercih ederseniz köyden piknik malzemeleri almanız gerekir.

Öğleden sonra, Morrone masifinin gölgesinde yer alan zarif bir kasaba olan Sulmona’ya doğru sürüşe devam edin. Konfeti ile ünlü olan Sulmona, bölgenin engebeli bölgelerini keşfetmek için iyi bir başlangıç noktasıdır ve Legacy Casa Residencia’da iyi bir konaklama imkanı sunar ve Vecchio Muro gibi yerlerde yemek yiyebilirsiniz.

Sulmona, Morrone masifinin gölgesinde yer alır

Çeviri: Bülent Pekardan


Kaynak Lonely Planet

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More