İmar Hikayeleri Adalet Duygusunu Sarsıyor

0 12

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ortalıkta dönen imar haberlerinin son derece rahatsız edici olduğunu, adalet duygusunu sarstığını ve büyük bir sıkıntı meydana getirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanına İletildi

Mehmet Özhaseki, imar uygulamalarından yoğun şikayet alındığını, denetlemelerin belediyeler tarafından değil de Bakanlık tarafından yapılması gerektiğini ve bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğini şu sözleri ile belirtti;

“İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Denetimi biz yapabiliriz. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’na sunacağımız 6 aylık planda belediyelerle ilişkilerimiz de olacak. 21 sene belediye başkanlığı yaptım. Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı denetler belediyeleri. Bazen Sayıştay öyle abartır ki, denetim işkenceye dönebilir. Ama buna rağmen denetlemeli, itirazımız yok. Diğeri de İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin yaptığı denetimdir. Belli aralıklarla bu denetim yapılır. Onlar işlemlere bakarlar.”

Adalet Duygusunu Sarsıyor

Vatandaşların temizlik, çöp toplama gibi sorunlar yerine yoğun bir şekilde imarla ilgili düzenlemeler hakkında şikayette bulunduğunu, imar hikayelerinin sıkıntı verici olduğunu ve adalet duygusunu sarstığını belirten Özhaseki, “Anayasadan kaynaklanan hükümden dolayı belediyeler İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Fakat onların parasını biz gönderiyoruz. Kredi talepleri, değişik fonlardan kaynak istediklerinde bize geliyorlar. İmarla ilgili düzenlemeleri de biz yapıyoruz. Türkiye’de şu anda belediyeler konusundan vatandaşın en çok şikayet ettiği konu imar. Kimse temizlikten, parklardan, çöp toplanmasından uzun boylu bir şikayet etmiyor. Fakat ortalıkta dolaşan imar hikayeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. İnsanlar arasındaki bu dedikodular belediyelere yönelik güveni de sarsıyor.” sözleri ile açıkladı.

Diğer Emlak Haberleri için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.