Detektörler Gizli Tarihi Açığa Çıkarıyor

0 49

Keith Wille, Connecticut ormanlarında küçük bir kuyuda 2,5 inç uzunluğunda bir sarı metal üçgeni buldu. İlk başta önemsiz buldu ve onu hurda yığınına attı. Son zamanlarda topladığı nesnelerin olduğu birkaç kutuyu alarak Mashantucket Pequot Müzesi ve Araştırma Merkezi’ne gitti. Kutularda, misket tüfeği, açılış butonları, top mermileri, altın bir yüzük, yadigâr kaşıklar, 100 yıllık askeri nişanlar ve sarı metal üçgen vardı. Müzenin araştırma müdürü Dr. McBride ve tarihçi David J. Naumec, nesnelerin çoğunu inceledi ama en çok sarı metal üçgeniyle ilgilendiler. Bunun kovaya benzeyen, 17. yüzyılda arkeolojik bir simge olan bir ibriğin ucu olduğunu biliyorlardı. Birçok arkeolog metal detektör vurguncularının laboratuar ve kazı alanlarının yakınlarında olmamaları gerektiğini düşünür fakat Dr.McBride bu konuda farklı bir yaklaşıma sahip: ‘’Bu konu meslekte süregelen bir tartışmadır. Hobi olarak yapan insanları ve amatörleri nereye kadar bağrımıza basabiliriz? Onları durduramıyorsak eğer onları kabullenmeli ve onlarla iş birliği yapmalıyız.’’

2008 yılında,  Mr. Naumec ve Dr. McBride ilk kez savaş alanlarında metal algılamayı denemişlerdir fakat bunun roket bilimi olmadığını anladıklarını söyledi.10 sentlik madeni parayı yerin altından çıkarmanın zor olmadığını fakat yeraltındaki 8 inçlik bir misket tüfeğinin sesini tanımlamanın ve kaynağını bulmanın zor olduğunu ifade etmişlerdir.

dedektorle-bulunan-eserler

Mr.Pecia, detektöristlerin yasak bölgeleri araştırmaya başladıklarını ve parçaları birleştirerek gizemi çözmeye çalıştıklarını dile getirdi.Böylece bilim adamları metalleri bulmanın etkili bir yolunu elde etmiştir.

Mr.Pecia ve diğerleri kazı alanlarında beraber araştırdılar ve Dr.McBride, araştırmaları için sponsor olan Amerika Savaş Alanı Koruma Ulusal Park Servisi’nden aldığı parayla ödeme yaptı. Projede belirlenen eserlerinin %80’ini bulduklarını ifade ederek çalışmalardan memnun olduğunu dile getirdi. Kasımın sonlarında, Mr Wille Dr. McBride’ı şu anda tamamen meşe ağaçları ve böğürtlenlerle kaplı olan ve ibrik ucunun bulunduğu bölgeye gitmesine izin verdi. Dr. McBride olaya ait detayları kaydetti. Arkeolog, Mr.Wille’ye baktı ve bir şey bulduğunu söyledi. Bölgede bulduğu diğer eserler gibi keserin köylerin varlığına işaret ettiğine dikkat çekti .Dr. McBride,  Dr.Wille’nin yerel bir halkın ilk zoraki yerleşmelerini keşfettiğini düşündü. Kazı alanı, 1666’da ilk yerli Amerikalar için ayrılmış bölge olan Mashantucket’ten daha eskiydi.

metal-eser

Dr.McBride ve Mr.Wille kemerli bir kesme aleti olan keserin olduğu yere yürüdüler. Mr.Wille bölgeyi daha iyi araştırmak için arabadan detektörü aldı. Titreşimli pin nişancısı kullanarak ve daha fazla kazarak 4 inç uzunluğunda dikdörtgen şeklinde bir demir parçası buldu.

Zamanının çoğunu bilinen tarihi alanları korumaya adadığını söyleyen Dr.Jones orada bulunan eserlerin %90’ının keşfedilmediğini ve bu alanları araştıracak vakitleri olmadığını söyledi. Bu yüzden bulguların ya yerin altında kalacağını ya da amatörler tarafından keşfedileceğini söyledi.

Çeviren: Gülizar ÇAKMAK

Kaynak: nytimes

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.