Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

En Erken İnsan Atası Hominidlerin Fosilleşmiş Ayak İzleri Çalındı

Yetkili makamlar geçtiğimiz günlerde, bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından, modern insanların hominid bir atasına ait olduğu düşünülen bir dizi fosilleşmiş ayak izlerinin, Yunanistan'daki Girit adasındaki Kissamos arkeolojik alandan çalındığını açıkladı.

0 855
Girit, Kasteli’deki arkeolojik alanlardan çalınan erken insan atasının fosil ayak izleri
Bulunan tüm site ve ayak izleri, araştırma ekipleri tarafından lazer teknikleri kullanılarak doğru bir şekilde ölçülmüş ve kaydedilmiştir, böylece her parçası hemen tanınabilir ve tanımlanabilir.

Yetkili makamlar geçtiğimiz günlerde, bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından, modern insanların hominid bir atasına ait olduğu düşünülen bir dizi fosilleşmiş ayak izlerinin, Yunanistan’daki Girit adasındaki Kissamos arkeolojik alandan çalındığını açıkladı. Kasteli bölgesindeki 40 ayak izinden 10’u 2002’de bir Polonyalı paleontolog tarafından bulunduğu kayadan kesildi ve çıkarıldı.

Hırsızlık, Salı günü siteyi ziyaret eden ve yerel polisleri uyaran bir kişi tarafından keşfedildi ve daha sonra Girit Doğa Tarihi Müzesi tarafından onaylandı.

Polis ve bilim insanları, şu anda dava hakkında araştırma yaparken Kissamos Belediye Başkanı Thodoris Stathakis, Atina-Makedonya Haber Ajansına yapılan açıklamalarda, bölgedeki kültürel miras alanlarını koruma konusunu gündeme getirdiğini belirtti. “Bölgede var olan antikaları sergileme konusu da doğrudan ele alınmalı,” diye belirtti.

Hemen tanımlanabilir ve tanınabilir fosilleşmiş ayak izleri

Perşembe günü yayınlanan bir habere göre, Girit Doğa Tarihi Müzesi, hırsızlığı doğruladı ve sorumluları kesin dille eleştirdi.

“.. Alınan bilgileri takiben araştırma ekibinden Charalambos Fasoulas, Çarşamba günü Kissamos’u ziyaret etti ve bir denetim yaptı. Kendisi, muhtemelen bir önceki haftanın başında, bencilce ve vicdan sahibi olmayan ve bilinmeyen kişilerin, incelenen 10 ayak izini içeren toplam 40 kaya alanı içeren arkeolojik alanın bölümlerini yok etmeye ve ortadan kaldırmaya başlamış olduğunu doğruladı. Bay Fasoulas, bölgedeki polis karakoluna gitti ve olayı rapor etti ve mümkün olan tüm bilgileri sağladı.”

Duyuru, ayrıca, bulunan tüm sitenin ve ayak izlerinin araştırma ekipleri tarafından lazer teknikleri kullanılarak doğru bir şekilde ölçülüp kaydedildiğini ve böylece her parçasının hemen tanımlanabileceğini ve tanınabileceğini kaydetti. Sonuç olarak, alandan alınan ayak izlerini satmaya kalkışmanın olanaksız olacağını belirtti.

İlgili Yazılar

“Sonuç olarak, her kim ki bu hareketten kazançlı çıkabileceğini düşünürse şansına küssün Müze, ülkemiz için ve hepimiz için utanç verici olan bu eylemi açık bir şekilde kınamaktadır. Büyük olasılıkla kendisine ait olan sorumluluk paylaşımını kabul eder ve ilgili ajansı ve hizmetleri çağırarak, siteyi ve fosilleri muhtemel benzer yıkıcı eylemlerden korumak için ve ayrıca bulguları sergilemek için gerekli önlemleri almak üzere hemen harekete geçmeye çağırır. Tüm araştırma ekibinin arzusu budur.”

Klasik dönemden Roma dönemine kadar uzanan bağımsız şehir

Kastelli Kissamou, eski Kissamos’un (Polirrinia limanı) bulunduğu bölgede Hanya’nın 36 km batısında bulunmaktadır. Günümüzde adanın dördüncü en büyük limanıdır ve Gythio ve Kithira ile teknelerle bağlanmaktadır. Alan, limanı, tarihi ve şarabı ile çok popüler. Antik çağda Kissamos, klasik çağdan Roma dönemine kadar bağımsız bir şehir olarak gelişti; bu, hamamlar, su depoları, ünlü yer mozaikleri ve kalesi gibi korunmuş konstrüksiyon kalıntıları tarafından doğrulanmıştır. Seli bölgesinde yer almaktadır. Bilim insanları, Miken döneminin alan bulgularını ortaya çıkardı. Yıllar sonra, Venedik işgali sırasında Kissamos, deniz düşmanlarının korunması için surlarla çevrili idi. İnsanlar ayrıca kasabanın adını aldığı kale kulesini inşa ettiler. Günümüzde, bu kütleli duvardan sadece Türklerin akınları ve kuşatmalarından çok sayıda harabe kalmış, duvar da dayanamamıştır.

Küçük ama organize olan kent müzesinde antik Kissamos ve çevresindeki kazılardan elde edilen bulgular göreceksiniz. Müzenin koleksiyonu, Kissamos şehrinde bulunan 2. ve 3. yüzyıl evlerinin zemin mozaikleri ile Polirrinia ve Falasarna arkeolojik alanlarının bulgularını (başta Helenistik ve Roma dönemlerine ait heykeller, kabartmalar ve seramikler) içeriyor.

### Homo Naledi’nin Beyni İnsana Özgü Özellikler Gösteriyor

### Tükürük Geni, İlk İnsanın “Hayalet” Türlerine Dair Ne Anlatıyor?

### İlk İnsan Türü Afrika da Değil Avrupa da Ortaya Çıkmış Olabilir

Çeviren: Bünyamin Tan

Kaynak: tornosnews


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More