En Güzel Çocuk Masalları Okuma Sitesi

0 77

En Güzel Çocuk Masalları ve Hikayeleri

Çocuklara okunan masallar çocukların hayal dünyasını zenginleştirir, zihinlerini diri tutar. Çocuklar masal okuyarak düşler kurar, düşlerini sembolleştirerek, ifade gücünü arttırır. Toplumların geçmiş kültürlerinden sözlü ve yazılı olarak aktarılarak günümüze ulaşan masallar aracılığıyla çocuklara sahip olması gereken kişilik özellikleri aktarılır. Genelde bu görevi bilge kişilik sahibi büyükler yerine getirir. Bazen ailenin büyük babası, bazen de nineler, anneler, babalar, çocuklara masal okuyarak onların sahip olması gereken toplumsal değerleri daha kolay benimsemelerine yardımcı olurlar. Çağımızda ise bu görevi daha çok internet üzerinden ifa ediyorlar. Bilişim çağının getirdiği en büyük yeniliklerden biri de bilgiye hızlı erişim imkanıdır. Masal siteleri aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki kültürlerden aktarılan masalları rahatlıkla bulabilirsiniz. Örneğin Eski Yunan masalları kahramanı Ezop masalları, La Fontaine masalları, Alman edebiyatının ünlü masal yazarı Grimm kardeşler masalları, Türk masallarının efsane ismi Keloğlan masalları gibi pek çok masalı bir masal sitesinde bir arada bulabilirsiniz. Çocuklara anlatılan masallar ve hikayelerle, olağanüstü olaylarla gerçek olaylar arasında bir ilişki kurması sağlanır. Yaşamında karşılaşacağı olaylara karşı bir ön hazırlık yapması amaçlanır.

Masalların çocuklara anlatım şekli ve amacı bazen değişir. Bazı ebeveynler çocuklarına erken uyumaları için uyku öncesi masallar anlatarak onların rahat bir uyku uyumasını sağlar. Bazı aileler de sahip olması gereken değerleri masallar aracılığıyla çocuklarına aktarmak için masal okurlar. Masallarda daima iyilik kazanır, kötülük kaybeder. Doğru bir kişilik sahibi olma, dürüst davranmayı öğrenme, yardımsever olma gibi insani yönden gelişmesi amaçlanır. özellikler ön plana çıkar. Kötülerin bir gün kaybedeceği, iyilerin de bir gün mutlaka galip geleceği anlatılarak çocukların zihinsel olarak rahatlamaları sağlanır.

Çocuklar için önereceğimiz masal sitesinde dünyaca ünlü masallar yer alıyor. Eğitici yönü ağır basan çocuk masalları arasında, Keloğlan masalları, Ezop masalları, Dünya klasik masalları, La fonten masalları ve Türk masalları başta olmak üzere pek çocuk masal bulunmaktadır. Bunun yanında Türk kültürünün önemli figürü olan Karagöz ve Hacivat konuşmalarını, Fıkra geleneğinin öncü ismi, çocukların sevgilisi Nasrettin Hoca’nın fıkralarını da sitede bulabilirsiniz.

En güzel çocuk masallarını ve çocuk hikayelerini bulabileceğiniz masal sitemizde bekleriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.