Efsanevi Kızılderili Prensesi “Pocahontas” Aslında Kimdi?

0 201

Ancient Origins’a ait bir makalede, ‘’Disney tarafından Pocahontas’ın gerçek hikayesi anlatılmadığı gibi,’’ Pocahontas’ın hayatı, 1995 yılında yapılan animasyon canlandırmasından farklıydı. Ancak, sevgilisi John Smith için her şeyi riske atan genç bir Kızılderili prensesinin imajı, popüler hayal gücünü sıkıca kavramıştı ve sevgilisinin gitmesine izin vermeyecekti.

Pocahontas ve John Smith’in asla bir öğe olmamalarının dışında (Pocahontas, ilk karşılaştıklarında belki de 10 yaşındaydı), Disney’in Pocahontas’ı, özellikle de Yerli Amerikan-İngiliz ilişkileri açısından kadının gerçek anlamda ilginç ve tarihi önemini ele almamaktadır. 1998’te yayınlanmış bir devam filmi olan Pocahontas II: Yeni Dünyaya Yolculuk, belki de bu konunun ele alınması için yapılan bir girişimdi fakat yanlışlıklar ile de delik deşik bir hal almıştı. Pocahontas’ın gerçek hikayesi çocuk filmleri için zayıf bir materyal olsa da oldukça içe işleyen bir hikayedir.

Pocahontas’ın hayali bir portresi. McKenney, Thomas Loraine, 1785-1859 &Hall, James, 1793-1868.

Pocahontas’ın Hikayesinde Gerçeği Bulma Arayışları

Başından beri Pocahontas’ın görüşlerinin hiçbiri’ doğrudan kaydedilmediği kabul edilmeli, dolayısıyla onun yer aldığı dramatik olaylar hakkında nasıl hissettiğini bilmiyoruz (Dismore, 2016). Dahası, Pocahontas gerçeğinin büyük bir kısmı, İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyaretin temyizini artırmak için bilinçli olarak oluşturulmuş olan efsaneler tarafından gizlenmiştir.

Pocahontas’a dair bilinenler 1596 civarında Şef Powhatan için doğduğudur. Annesinin kim olduğu şu ana kadar bilinememiştir. Şef Powhatan, Tsenacommacah (bugünkü Virginia) olarak bilinen bölgede yaşayan yaklaşık 30 Algonkin dilini konuşan kabile arasında bir ittifak lideriydi. Virginia-Jamestown yerleşiminin kurulduğu yıl olan 1607’den beri Yerli Amerikalı-İngiliz ilişkilerini denetlemekte önemli bir rol oynamıştır.

‘Pocahontas’ (1883) Clarke, Mary Cowden

İngilizler, Amerika’da yaşamaya hazır değillerdi. Yüzlerce kişi açlık ve hastalık yüzünden ölmüştü. Kolonicilerin sahip olduğu tek yaşam hattı ise Yerli Amerikalıların cömertliğiydi. Pocahontas sık sık açlık çeken göçmenlere uygun koşulların sağlanması için katılmıştı, ancak bunu yaparken tek başına değildi ve özellikle yaşına bakıldığında da bu girişimin onun tarafından sağlandığının olasılığı düşüktü.

Jamestown, kısmen de olsa uzak mesafeden dolayı İngiltere’den gelen tedariğe diğer bir yandan Virginia Company’nin bütçe kriziyle karşı karşıya kalmasından dolayı güvenememiştir. Koloninin karşı karşıya kaldığı sayısız sorunun haberi Londra’ya ulaştığında, birçok yatırımcı çekilmiş, anonim şirketten fonlar kesilmiştir.

Sanatçının Yüzbaşı John Smith’in hayatını kurtaran Pocahontas tasviri. (1870)

Prenses Pocahontas

Nitekim Pocahontas, İngiltere’ye, başta sermayeyi artırmak için, reklamlarda hile olarak kullanılmak üzere getirildi. Mali yıkımın sınırında olan bir şirket için Pocahontas’ı kraliyet ailesindenmiş gibi gösterebilmek için çok para harcadılar çünkü  “batmama mücadele içerisinde olan şirketteki yatırımlar açısından teşvik edici olabilirdi” (Dismore, 2016).

Pocahontas, Uyuyan Güzel veya Yasemin gibi bir prenses değildi. Güçlü bir şefin kızı olarak belki de birtakım elverişli durumlardan hoşlanıyordu, ‘’ancak çocukluğu muhtemelen Tsenacommacah’daki bir kız için sıradandı… Yemek ve yakacak odun toplamayı, çiftlik ve samandan evler kurmayı öğrenmişti. Powhatan’ın birçok kızından biri olarak bayram ve diğer kutlamaların hazırlanmasına da katkıda bulunmuştur.’’(Biography.com Editors, 2014) Muhtemelen, Şef Powhatan ve John Smith’in kader zirvesine katılacak kadar büyük bir kapasiteye sahipti. Pocahontas’ın İngiltere’ye gelişinin arifesinde John Smith, Kraliçe Anne’e, olayları canlı bir şekilde tarif ederek güzel Kızılderili Prensesin nasıl kendisini zarardan korumak için Smith’in önüne atladığını anlattığı bir mektup yazmıştır. Tarihçiler bugün Smith’in asla gerçekten tehlikede olmadığına inanmaktadırlar, ancak “kabilenin bir üyesi olarak ölümünü ve yeniden doğuşunu sembolize etmesine yönelik bir kabile törenine tabi olabilir” diye düşünmektedirler (Biography.com Editörleri, 2014). Fakat olayların bu şekilde gelişmesi, Pocahontas’ın ziyaretinin yutturulmasına az katkı yapmıştır.

Pocahontas’ın kaçırılması, bakır oymacılığı, Johann Theodore de Bry, 1618

Pocahontas’ın Gerçek Aşkı

Pocahontas gerçek bir prenses değildi ve John Smith’in hayatını da kurtarmadı.  O halde neden İngiltere’ye getirilmişti?

1610’da 600 orijinal Jamestown kolonicileri 70’e düşürüldü. 1613 yılına gelindiğinde geride kalan İngilizler umutsuzlardı ve Powhatan’ın onları tuttuğuna inanıyorlardı. Koloniciler zorla kurtulmaya çalıştılar. Bu, İlk Anglo-Powhatan Savaşı olarak bilinirdi. Bu süre zarfında, Pocahontas yakalanıp tutuklandı. Koloniciler, Powhatan tarafından tutulan bol miktarda malzeme ve İngiliz esirleri Jamestown’a teslim edilmedikçe Pocahontas’ın serbest bırakılmayacağını söyledi. Powhatan sömürgecilerin aşırı talebini karşılamakta başarısız olunca Pocahontas esaret altında kaldı. Pocahontas, güvenliği için, Alexander Whitaker adlı bir papazın evinde tutuldu. Orada ona, İngilizce, Hristiyan inancı ve nasıl bir İngiliz hanımefendi gibi giyinileceği öğretildi.

Pocahontas’ın Vaftizi (1840)John GadsbyChapman

Nisan 1614’te Pocahontas, Kızılderililer ve yerleşimciler arasında barışı sağlayabilmek için yeni keşfedilmiş bilgilerinden yararlanacaktı. Tutsak olunca, Pocahontas John Rolfe adlı yerel bir tütün çiftçisi ile tanıştı.Son derece dindar bir adam olan Rolfe “karısı ve çocuğunu Virginia’ya olan bir yolculukta kaybetmişti. Valiye, Pocahontas’la evlilik izni talebinde bulunan uzunca bir mektubunda, onun ruhunu hem kendisine olan sevgisi hem de Hıristiyan evlilik kurumu aracılığıyla kurtaracağına olan inancını açıklıyordu “(Biography.com Editörleri, 2014).

Matoaka’nın (Pocahontas) John Rolfe ile evlenmesi. William M. S. Rasmussen’Pocahontas: Yaşamı ve Efsanesi’ (1855).

Jamestown valisi Sir Thomas Dale ile Şef Powhatan arasında büyük tartışmalar oldu. Sonunda ikisi de evliliğe izin vermeyi kabul ettiler. Bu evlilik, Anglo-Powhatan Savaşı’nı sona erdirmek için yararlı olacaktı. Ayrıca, beyaz bir insanla Yerli Amerikalı arasındaki birliğin ilk kayıtlı örneğidir.

İki yıl sonra, John ve Pocahontas, Rolfe çiftliğinde birlikte mutlu yaşadılar. 1615’te Thomas adlı bir oğulları dünyaya geldi. Pocahontas, ‘evcil vahşi’ sembolü haline gelmişti.

Pocahontas ve John Rolfe(1850ler)J.W. Glass.

Pocahontas İngiltere’de

İngiliz din adamları, özellikle de çocuklar için dini okulların kurulmasıyla Amerikan Kızılderililerini Anglikan inancına dönüştürmek için büyük bir hareket başlatmak istediler. Virginia Şirketi, bahtlarını tersine çevirme fırsatı bulduğunda, Rolfe ailesinin İngiltere’ye gelip  Hıristiyan’ın bir “evcilleştirilmiş bir vahşinin” ne kadar uygar olabileceğini göstermesini istedi.

Uzun boylu bir şapka giyen ve yarı boyda görünen Pocahontas portresi. (1616) Simonvan de Passe

Rolfes ve küçük bir Kızılderili grubu (prensesi koruma amacıyla) 3 Temmuz 1616’da İngiltere’ye geldiler. Pocahontas, yılın geri kalanında, iyi karşılandığı Londra’da yüksek toplum çemberini oluşturdu.

5 Ocak 1617’de Pocahontas ve John, Kral ve Kraliçeyle tanıştıkları Whitehall Sarayında kraliyet Onikinci Gece ziyafetine katıldılar.

Pocahontas, I. James Mahkemesinde, Concessionaire, TheJamestown Amusement&VendingCo.,Inc.(1907)

Pocahontas’ın Ölümüne Sebep Olan Neydi?

Kalabalık şehir, Pocahontas ile aynı fikirde değildi. Londra’daki hava Pocahontas’a solunum problemleri yaşattığından, O ve John sıklıkla kenttten, kasabalarda kalmak için ayrılmışlardı (John’un ailesinin yaşadığı Norfolk’taki Heacham gibi). Mart 1617’de John, Virginia kolonisine sekreter oldu ve Amerika’ya dönmeye hazırdı. Maalesef, yelkenliyi açtıktan hemen sonra, Pocahontas’ın yolculuğa çıkmak için çok hasta olduğu ortaya çıktı. Gravesend’e götürüldü ve birkaç gün sonra, 21 Mart 1617’de, öldü. Birçok tarihçi, tüberkülozu olduğuna inanıyor; ancak pnömoni ya da kızıl renkli ateş gibi yabancı hastalıklardan herhangi birisi de olabilir. George Kilisesinde onurlarla gömüldü. Thomas da çok hastaydı fakat iyileşti, o bugüne kadarki birçok önde gelen Virginia gezi ailesinin atası olduğu düşünülüyor. John Rolfe 1619’da yeniden evlendi.

St George Kilisesi dışarısındaki Pocahontas heykeli, Gravesend Kent.

Kafatasının Şeklini Değiştirmek… “Peki Neden?”

GÜNEY FLORIDA’DA 2000 YILLIK KIZILDERİLİ İSKELETİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Çeviri ve Düzenleme: Gülnihal Kafadar

Kaynak: ancient-origins “Pocahontas Shrouded in Myth: A Princess Goes to England

By Kerry Sullivan

Sources:

Biography.com Editors. “Pocahontas.” Biography.com. A&E Networks Television, 02 Apr. 2014. Web. http://www.biography.com/people/pocahontas-9443116#synopsis

Dismore, Jane. “Pocahontas in England.” History Today. History Today, 24 May 2016. Web. http://www.historytoday.com/jane-dismore/pocahontas-england

Reese, M. R. “The True Story of Pocahontas as NOT Told by Disney.” Ancient Origins. Ancient Origins, 3 Nov. 2014. Web. http://www.ancient-origins.net/history-famous-people/true-story-pocahontas-not-told-disney-002285?nopaging=1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.