GÜNEY FLORIDA’DA 2000 YILLIK KIZILDERİLİ İSKELETİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

0 53

Arkeologlar tam da Noel öncesi, Florida’daki Davie kentinde oldukça mühim bir tarih öncesi bulgunun ortaya çıkarıldığını açıkladılar. Yetkililer, kızılderili bir kadının kemiklerinin 2000 yıl boyunca kusursuz bir biçimde muhafaza edilmiş olduğunu ifade ettiler.

Birkaç hafta önce Pine Island caddesinde su şebekesi açmak için hendek kazmakta olan bir grup işçi, akıllara durgunluk veren bir buluntuya rastladı.

Arkeolojik ve Tarihi Değerleri Koruma A.Ş. yöneticisi Bob Carr, ”Yaklaşık 2000 yıldır korunmakta olan kızılderili bir kadının kemiklerini ortaya çıkardık.” şeklinde bir beyanda bulundu.

Eyalet hukukunu da göz önüne alan Local 10 adlı  yerel haber kanalı, kızılderili kadının iskelet kalıntılarını gösteremiyor ancak kazıyı yapmakta olan grup iskeletin yakınlarında insan eliyle yapılmış birkaç parçaya da rastladı. Parçalara ait görüntüler yayınlandı. Bob Carr parçaların geyik kemiğinden yapıldığını ve bir çeşit alet kullanıldığını sözlerine ekledi.

Sepet dokuma ve balık tütsüleme, Pine Adaları’nda yaşayıp geçimini balık tutarak ve kano yardımıyla avlanarak sağlayan kadının yaşamının 2000 yıl önce nasıl olduğunun belki de en iyi tarifidir.

Yetkililere göre, yalnızca 1.52 boyunda olan kadın, 20-30 yaşlarında ve eski çağda hüküm sürmüş olan Pre-Tequesta kabilesinin bir üyesi.

Bob Carr, Pine Adası’nın eskiden aslında Pine Adaları olduğunu ve Everglades’in çepeçevre sardığı bir takımada olduğunu belirtti. Everglades, Davie ve Fot Lauderdale kentlerine kadar epey bir uzanıyordu. Adalarda ise yaklaşık 5000 yıldır insan yaşıyor.

”Buranın üzerinden her ay binlerce araba geçiyor. Yani, modern bir otoyolun altında bile pek çok arkeolojik değer yatmakta olduğu fikrine kapılıyorsunuz.” diyen Carr, ”Pine Island Caddesi’nde daha bir sürü mezar olduğuna iddiaya girebilirim.” diye ekleyerek sözlerini sonlandırdı.

Bütün bunlar olurken Forest Ridge sakinleri de kazı yerinde olup bitenleri heyecanla ve merakla takip ediyorlardı.

Orada yaşayanlardan birisi olan Nancy Nelson, ”Bence bu gerçekten inanılmaz. Bütün tarih adeta ayaklarınızın altında.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.