Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Arkeologlar, İskoç Kralının Uzun Süredir Kayıp Olan Mezarının Peşindeler

Kralın mozolesi, Fransa Alplerinde Grande Chartreuse'de modellenmiş Charterhouse adlı bir Şartrö dönemi manastırının kalbinde yatmaktaydı.

0 1.320

İskoç tarihinin gidişatını gerçek hayata uyarlanmış Taht Oyunları dizisi yönünde değiştiren cinayete kurban gitmiş ortaçağ kralının mezarı, cumartesi günü başlatılan yeni bir teknoloji projesinde kazılmış olabilir.

Arkeologlar ve sanal gerçeklik sanatçıları Edinburgh’a yaklaşık 40 mil (64 kilometre) mesafede olan Perth, I. James (İskoçya) Mahkemesini dijital olarak yeniden oluşturmak ve günümüz şehri altında gömülü olan kralın mezarını bulmaya çalışmaktadırlar.

Ayrıca kraliçe Joan Beaufort,’u İngiltere kralı VIII. Henry’nın kız kardeşi Margaret Tudor’uve aradan bir yüzyıl geçtikten sonra oraya gömülen İskoçya kralı IV. James’in eşini de aramaktadırlar.

İngiltere kralı III. Richard’ın Leicester, İngiltere’de bir parkın altında keşfedilmesi ekip için bir ilham kaynağı olmuştur.

Glasgow Sanat Okulunda (GSA) dijital görselleştirme projesine öncülük eden Paul Wilson: ‘’Bu, gerçek bir hikaye olması dışında, Taht Oyunları ve Outlander’ın bir araya gelmiş hali gibi.’’

Tarihçilerin Perth’i İskoçya’nın başkenti yapabilme hırsının son buluşuna neden olan bir hareket olduğunu nitelendirdikleri gibi, I. James 21 Şubat 1437’de I. James’e rakip bir kişinin destekçileri tarafından öldürülmüştür.

İlgili Yazılar

Wilson: ‘’İskoçya’nın değiştiği gün.’’

Kralın mozolesi, Fransa Alplerinde Grande Chartreuse’de modellenmiş Charterhouse adlı bir Şartrö dönemi manastırının kalbinde yatmaktaydı.

Ekip,Charterhouse sınırlarını belirleyebilmek ve sanal gerçeklik turu oluşturmada kullanılacak eserleri kurtarabilmek için önümüzdeki iki yıl içerisinde yapılacak arkeolojik kazılar planlamaktadır.

Kuzey İskoçya’da Prehistorik Döneme Ait Kaya Süsü Buluntusu

Birleşik Krallıktaki Romantik Demir Yolu Yolculukları

Çeviren: Gülnihal Kafadar

Kaynak: phys “Archaeologists hunt for long-lost tomb of Scottish king


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More