Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Birleşik Krallıktaki Romantik Demir Yolu Yolculukları

Demiryolu yolculukları her zaman duygusallığı ve romantizmi çağrıştırmıştır. Biz de sizler için güzel fotoğraflar eşliğinde bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar.

0 532

Brief Encounter’in 70. Yıldönümü kutlamasının arifesinde, Anthony Lambert Birleşik Krallık’ın en güzel manzaralara sahip rotalarını gözler önüne serip, kalınacak yerler konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

 

Londra-Penzance

Londra-Penzance

İngiltere’deki en zevkli uzun yol seyahatlerinden olan rota, aynı zamanda bazı trenlerde her yerde karşılaşamayacağınız kendine özgü yemekli vagonlarda yemek yeme fırsatı sunuyor. Kenne&Avon kanalı yoluyla, doğayla iç içe olan Kennet ile Pewsey vadilerinin arasından geçen yol, devamında ise Exeter ,  ardından da deniz kenarındaki manzarası ile eşsiz olan tren yolunun devam ettiği Dawlish ve  Teignmout’dan geçiyor. Tren South Hams tepelerini aştıkça Dartmoor manzarası da kuzeye doğru uzanıyor  ve Tamar ile Brunel’in son harika çalışmasını buluşturuyor. Zirvenin kenarında sizi St Ives’e ulaştıracak olan yerel  trenlerin kollar halinde ayrıldığı Penzance’ye varmadan deniz kenarında yapılan yolculukta onlarca viyadükt ve köprü hattı Cornish vadilerinin ötesine taşıyor.

Konaklama tavsiyesi: Artist Residence, Penzance

 

Middlesbrough-Whitby

Middlesbrough-Whitby

Middlesbrough’nun görkemli taşıyıcı köprüsünün gölgesinde, otantik bir yapıya sahip istasyonunundan kalkan tren, North York Moors Milli Parkı üzerindeki tüm köylerden geçtikten sonra doğrudan Heartbeat’e ulaşıyor. Çizmeli yürüyüşçüler Great Ayton istasyonundan Roseberry Topping’e doğru yolları aşındırırken, sağlam yapıları ile ihtişamlı istasyonlar başlangıç noktaları olarak Eksdale boyunca yer almaya devam ediyor. Grosmont’da kavşağı buharla çalışan North Yorkshire Moors Demiryolları ile geçtikten sonra hat Whitby’nin çarpıcı şekilde konumlanmış limanına doğru iniyor.

Konaklama tavsiyesi: La Rosa Hotel, Whitby

 

Shrewsbury-Porthmadog (Pwllheli)

Shrewsbury-Porthmadog (Pwllheli)

Kırsal ve sarp Cambrian Dağları boyunca yapılan ilerleyiş treni Machynlleth’deki Owain Glyndŵr’nin parlemonta binasına götürüyor.  Birleşik Krallık’taki en tenha birleşme noktalarından birinde, bir hat güneydeki Aberystwyth’e doğru yol alırken kuzeye doğru kıvrılan hat, genellikle kayalıklara oturup yukarıdan aşağıdaki Cardigan koyunun dikizlendiği, Birleşik Krallık’taki en uzun kıyı manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Clough Williams-Ellis’in yarattığı Portmeirion ise Snowdonia üzerinden Welsh Highland ve Ffestinion dar demiryolu hatları üzerinden yapılan seyahatlar için iyi konumlanmış bir yolculuk rotası durumunda.

Konaklama  tavsiyesi: Portmeirion, Minffordd, Penrhyndeudraeth, Gwynedd LL48 6ER (01766 770000; portmeirion-village.com)

 

Inverness-Thurso

Inverness-Thurso

Birleşik Krallık’ın en kuzeydeki tren yolu sizi Kuzey İskoçya’nın en güzel bölgelerinden bazılarına götürüyor.  Koyun satışlarının merkezi olan Lairg’in bulunduğu ülkenin iç kısımlarına tırmanmadan önce, Beauly, Cromarty ve Dornoch haliçlerinin manzaraları ile başlıyor rota. Helmsdale’ye giderken deniz kenarından kat edilen uzun yolun ardından tren yolu hattı,  Forsinard istasyonundaki kuş gözlemciliği merkezinden geçmek üzere Strath Kildonan’a doğru yol alıyor. Son olarak tren, Thurso’ya ulaşmak adına bölgenin ıssız noktalarından olan Flow Country geçildikten sonra ülkenin en kuzeyindeki birleşme noktası olan Georgemas’a varıyor.

Konaklama tavsiyesi: Forss House, Forss, Thurso, Caithness

 

Inverness-Kyle of Lochalsh

Inverness-Kyle of Lochalsh

Kyle treni Dingwall’daki Thurso hattından ayrılıp Skye için batıya doğru ilerlemeye başladıktan sonra gözünüzü camdan bir anlığına bile ayıracak zamanınız yok. Tüm yol boyunca muhteşem manzaralar var: yakın zamanda temizlenen kozalaklı ağaçlardan sonra daha da ortaya çıkan manzarası ile Raven kayalıklarına çarpıcı bir tırmanış; Strath Bran ve Glen Carron’ın sıklıkla erkek geyikler özdeşleşen ıssız çorak tarlaları ve bataklıkları; ve Skye’e tepeden bakan Kyle’daki harika konumuyla dikkat çeken terminale giderken Loch Carron boyunca kat edilen muhteşem mesafeler.

Konaklama tavsiyesi: Kinloch Lodge, Skye

 

İlgili Yazılar

Glasgow–Fort William–Arisaig–(Mallaig)

Glasgow–Fort William–Arisaig–(Mallaig)

Yolculuk boyunca gözümüze hitap etmeyi sürdüren bir rota daha.  West Highland birçok ilgi çekici noktaya sahip: Loch Lomond, Beinn Dorain’de şekli at nalını andıran büyüleyici viraj, Robert Louis Stevenson’un Kidnapped’te ölümsüzleştirdiği Rannoch Moor’un ıssız bölgeleri. Bu görkemli manzara, Ağustos ve Eylül’ün ilk haftalarına kadar haftaiçleri Harry Potter filmlerinde de gözüken Fort Williams Mallaig arasında işleyen buharlı lokomotiflerin(Jacobite) getirdiği yolcular ile renkleniyor.

 

Konaklama tavsiyesi: The Old Library Lodge and Restaurant, Road to the Isles, Arisaig PH39 4NH (01687 450651; oldlibrary.co.uk)

 

London-York

London-York

Bu rota,yolculuk güzergahının güzelliği bir yana esas olarak mimari ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkıyor. Yine de, doğu yakasının ana hattı Lincolnshire’nin inişki çıkışlı arazilerinı aşındırıp Grantham’daki St Wulfram’ın çan kulesinden geçerken birçok güzel kareye rastlamak mümkün.

Konaklama tavsiyesi: Middlethorpe Hall Hotel, York

 

Leeds–Carlisle

Leeds–Carlisle

Kuşkusuz İngiltere’nin en büyük sehayat rotası olan Settle&Carlisle, en uzakta kalan manzaraları, gösterişli zirveleri ve bozkırları Wild Boar Fell, Batty Moss ve Blea Moor gibi adını duyduğumuz isimlerle birleştiriyor. Ribblehead’daki ünlü viyadüktte rüzgarlar öylesine şiddetli hissediliyor ki işçiler taşların korkuluklarından elleri ve dizleri üstünde geçmek zorunda kalıyorlar.

 

Konaklama tavsiyesi: Hotel recommendation: The Crown Hotel, Wetheral, Carlisle, Cumbria CA4 8ES (01228 561888; crownhotelwetheral.co.uk)

 

London-Ashford-Rye

London-Ashford-Rye

King’s Cross üzerinden biraz zor yollardan ya da Charing Cross’dan biraz daha nazik yollardan Ashford International’a yapılan yolculuktan sonra yerel bir tren, eski romancılar Henry James ve E.F. Benson’un da doğduğu yer olan ve National Trust vaktı tarafından koruma altında bulunan büyüleyici pazar kasabası Rye’e  ulaşmak için Romney Marsh üzerinden Saxon kıyı yolu ve Royal Military kanalından geçerek güneybatıya doğru yol alıyor.

Konaklama tavsiyesi: The George in Rye

 

London–Beaulieu Road veya Brockenhurst

London–Beaulieu Road veya Brockenhurst

Surrey ve Hampshire boyunca yapılan yolculuk size,New Forest içinde sayısız yürüyüş yolu ve 18. Yüzyılda Nelson zamanındaki deniz donanması için gerçekleştirilen gemi yapımlarının hikayelerinin de anlatıldığı Denizcilik Müzesi’nin bulunduğu Beaulieu Nehri-Exbury Bahçeleri ve Beaulieu Buckler’s Hard çevresindeki büyüleyici yerleri görmenize imkan tanıyor.

Konaklama tavsiyesi: The Montagu Arms, Beaulieu

 

Hazırlayan: Candaş Buzcu


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More