Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Stonehenge Yakınında 6000 Yıllık ‘eko ev’ Bulundu

Taşlarla birleştirilen çukur
0 9

Taş Devri ‘eko’ evinin çığır açan keşfi, Stonehenge bölgesinde henüz bulunan en eski yerleşimin izleri, hükümet destekli tünel planları gerçekleşecek olursa, tünel bu antik bölgeden geçeceği için tehlike altında kalabilir.

2.9 km uzunluğunda olması planlanan bu tünel arkeolojik alan boyunca 20metre ilerleyecek ve muhtemelen henüz gün yüzüne çıkartılmamış olan diğer Taş Devri gizemlerini yok edecek.

Blick Mead bölgesinde barınağın bir parçası, yıkılmış geniş bir ağacın yol açtığı topraklı bir çukur
Blick Mead bölgesinde barınağın bir parçası, yıkılmış geniş bir ağacın yol açtığı topraklı bir çukur

Bu önemli bulgular Buckingham Üniversitesi Arkeoloji Proje Direktörü David Jacques tarafından yürütülen bir arkeolojik kazıda geçen hafta ortaya çıkarıldı. Bu keşif eski Britanya tarihinin tekrar yazılması anlamına gelebilir, çünkü şimdiye kadar Mezolitik kabilelerin tamamen göçebe bir hayat yaşadıkları düşünülüyordu.

Bu keşif eko ev olarak adlandırıldı ve bu eko ev daha önce Stonehenge bölgesinde rastlanılanlardan çok farklı. Evlerin duvarlarını oluşturmak için düşen bir ağacın bıraktığı yaklaşık 9 metrelik geniş bir alanı kullanılmıştır.

Topraktan tamamıyla arınmamış ahşap duvar, becerikli kişiler tarafından taşlarla döşenilerek, ağacın sökülmesiyle ortaya çıkan 3 metreye varan çukur ve ağacın kökünden elde edilen taşlarla birleştirilmiştir. Daha sonra hayvan derileri ve taşlarla da çatısı oluşturulmuştur.

Diğer belirtiler atalarımızın bizim düşündüğümüzden çok daha önce çevre dostu olduklarını göstermektedir duvarların yakınlarına yerleştirilmiş çok sayıda büyük taş ise ilkel “ısıtıcılara” işarettir. Bu ısıtıcılar insanların uyudukları yerlere yakın olarak yerleştirilmiştir bu sayede onları ısıtan ateş tüm gece yanmak zorunda değildir. Bu özellik de bu yeri ev olarak tanımlanabilecek en çevre duyarlı yer kılmaktadır.

Arkeologlar Stonehenge’in yaklaşık 1,5 km uzağında yer alan bu bölgenin, Birleşik Krallıkta yaşayan insanların geçmişinde kilit noktası oluşturduğunu düşünmektedir. Birleşik Krallığın ele geçirilmesi ve adaya yerleşilmesi MÖ 7600 yılından MÖ 4246 yılına değin süregelmiş ve 3000 yılı almıştır.

İlgili Yazılar
1 252
David Jaques ağacın nasıl duvar olarak kullanılabildiğini gösteriyor
David Jaques ağacın nasıl duvar olarak kullanılabildiğini gösteriyor

Uzmanlar, bu evlerde yaşayan insanların Stonehenge’i inşa edenlerin ataları olabileceğini düşünmektedir

Kazıda bulunan boğalardan daha büyük canlılar olan Avrupa bizonu dişleri ve yanmış kömür, Taş Devri insanlarının bu hayvanlardan beslendiklerine işaret eder. Ayrıca kazıda somon balığı, alabalık ve fındık kalıntılarına da rastlanmıştır.

10 yıldır bu bölgede kazı çalışmalarını yürüten David Jacques, bu bölgenin Birleşik Krallığın nerede başladığının anahtarı olduğunu, eko evlerin Mezolitik Britanyalıların yaşadıkları bir çeşit ev olduğunu belirtmiştir. Stonehenge’e ev sahipliği yapan Blick Mead bölgesinde bir şeylerin nesilleri buraya çektiğini; doğaya ihtiyaçlarımıza adapte etmeye çalışan ve eşsiz değerdeki yerlerden tüneller geçirmeye çalışan 21. yüzyıl hükümetinin aksine, bu insanların doğaya gerçekten çok yönlü ve içgüdüsel olarak adapte olduğunu ifade etmiştir.

Taşlarla birleştirilen çukur
Taşlarla birleştirilen çukur

Buz Devri’nden sonra Birleşik Krallık’ta buzullarının eridiği ve bahar sıcaklıklarının artık devamlı olduğu dönemde, Blick Mead bir seçenek olarak görülmüştür. Çok çeşitli bitkilerin yetişmesiyle Mezolitik kabileler bu bitkileri beslenme ve tıbbi amaçlar için kullanmışlardır. Avon nehri ise bölgeye yakınlığı dolayısıyla başka bir çekim unsurudur.

2 yıl önce, Avrupa’nın en eski pişirilmiş kurbağa bacağı yine burada ortaya çıkarılmıştır, bu da İngilizlerin Fransızlardan çok daha önce bu adada bulunduklarını göstermektedir.

 

Haber Düzenleme: Sena Erkan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.