Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kadim Türk Toprakları “Orta Asya”

Oturulan odaya bir büyük girdiğinde -hala- herkes oturuşunu düzeltiyor ve küçük erkek çocuklarına "Yiğitler" diyerek hitap ediyorlar

Orta Asya Obası
0 269

Orta Asya.. Türklerin tarih sahnesine çıktığı daha sonra da kimsenin indiremediği bölge olarak ifade ettiğimizde herkesin aklına Orta Asya gelecektir. Orta Asya’da özellikle Kazakistan ve Kırgızistan’da yaşayan insanlar genellikle fiziksel yönden oldukça atletik görüntüleriyle öne çıkıyor. Genel olarak sert bir mizaca sahip olan bahsettiğim insanlar, bunların dışında misafirperverlikleri ve sıcaklıklarıyla da ilk görüşte beni etkiliyor. Orta Asya’da yer alan tüm ülkelerde asimilasyon ve yozlaşma son sınırına ulaşsa da yine de atalara ve dedelere saygı devam ediyor. Oturulan odaya bir büyük girdiğinde -hala- herkes oturuşunu düzeltiyor ve küçük erkek çocuklarına “Yiğitler” diyerek hitap ediyorlar. Bu hitap şekli bile Türklerin Orta Asya’dan geldiğinin bir göstergesi olabilir.

Orta Asya Halklarının Kökenini Buradan Okuyabilirsiniz

Orta Asya Haritası

Orta Asya’nın Bilgesi Hoca Ahmet Yesevi

Orta Asya’daki her şehirde tarihi şahsiyetlere büyük saygı gösteriliyor. Kağan, hükümdar, şair, ilim adamı, sanatçı, komutan.. Saydıklarımız yalnızca saygı gösterilen tarihi şahsiyetlerden birkaçı. Yazının başında belirttiğimiz ülkelerde özellikle Hoca Ahmet Yesevi’ye karşı büyük saygı ve sevgi besleniyor. Türkistan’da yaşayan yerliler her sene Hoca Ahmet Yesevi’nin anıtına birçok insan geldiğinden bahsediyor.

Ahmet Yesevi demişken; Ahmet Yesevi, ilim ve bilimde, Türklerin göç etmesinde önderlik eden bir şahsiyettir. Tabi ki bu kadar kısa bir şekilde tanımlamak zor ancak yazımızı Ahmet Yesevi üzerine hazırlamadık.

Asya Gezi Notlarına ve Gezi Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Ahmet Yesevi Türbesi

Orta Asya’da hemen hemen her araç taksi olarak kullanılıyor. Kimse ticari olarak devlete vergi vermek zorunda değil. Arabası olan bir kişi rastgele yoldan birisini alabiliyor. Ücretiyle birlikte -ya da ücret almadan- kişiyi gideceği yere bırakıyor. Özellikle Orta Asya’da bulunan Türk kökenli milletlerde bu durum daha da yaygın. Elbette kendi ülkemiz ile kıyasladığımızda böyle bir durum ile karşılaşmamız söz konusu bile değil.

İlgili Yazılar
1 252
Özgür Atların Toprağı Orta Asya

Orta Asya’da At Eti ve Domuz Eti

Kazakistan’da aynı Türkiye’de olduğu gibi Helal Restoranlar da bulunuyor. Birçok farklı restoran ve kendilerine özgü yemekleri sizi bekliyor. Kazakistan’da at eti ikram ediliyor. ‘’Kazı’’ ismini verdikleri ve yapılış olarak neredeyse bizim yediğimiz sucuklarla aynı olan fakat daha lezzetli bir yiyecekleri de var. Özel olarak yetiştirilen atlardan etleri bütün parçalar halinde sucuk şeklinde hazırlayan ustalar, İslami usullere uygun bir şekilde hayvanları keserek servise hazırlıyor. Kırgızistan’da Türkiye’nin aksine birçok restoranda domuz eti de satılıyor.

İpek Yolu Haritasını Burada Görebilirsiniz

Eğer “Facebook” üzerinden instant article(yazı yanında yıldırım vardır) özelliği ile geldiyseniz resim galerimizi tam olarak göremeyebilirsiniz. Bu linke tıklayarak Chrome ya da Opera gibi bir tarayıcıyı seçerek orijinal metine gidebilirsiniz.

Yazan: Mert Hızmalı

İletişim: merthizmali@gmail.com

Asya’dan Güncel Arkeoloji Haberleri İçin Bu Başlıklarımıza Bakabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.