Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Bradford’da Kilise Restorasyonunda Antik Gömüler Bulundu

HolyTrinity kilisesinde 9.yydan kalma kemikler bulundu. Fotoğraf: WessexArchaeology
0 15

Bir hristiyana ait 9.yydan kalma gömü AvonHolyTrinity kilisesinde ortaya çıkarıldı.

HolyTrinity kilisesinde 9.yydan kalma kemikler bulundu. Fotoğraf: WessexArchaeology
HolyTrinity kilisesinde 9.yydan kalma kemikler bulundu. Fotoğraf: WessexArchaeology

W.A. kiliseyi halk için çok amaçlı bir mekan haline getirme amacıyla yapılan restorasyon sırasında gömüyü keşfetti.

Eski buhar kazanı kaldırıldıktan sonra arkeologlar çoğunlukla Georgian ya da Victorian dönemlerinden kalma mezarları kazdı.

W.A. proje yöneticisi Bruce Eaton bölgenin M.S. 710’da Bradford’un geliştiği dönemlerde piskopos ve bilgin olan St.Aldhelm tarafından kurulan kayıp kilisenin yeri olabileceğine inandıklarını söyledi.

Bruce Eaton: “Böyle bir şey bulmak takımdaki herkesi çok mutlu etti. Harcadığımız çabaya değen bir keşif. Takımımız bunun daha önceleri var olan HolyTrinity olduğunu ve daha eskiden bu bölgede inşa edilen başka bir kiliseyle ilişkili olduğunu düşünüyor. Asıl soru gömünün ne kadar eski olduğu ve kasabanın etrafında geliştiği St.Aldhem kilisesi için bir kanıt olup olmayacağı.”

İlgili Yazılar
1 252

Gömünün en alt tabakasından alınan iki radyokarbon örneği kalıntıların Anglo-Saxon zamanlarından kaldığını doğruladı. Tüm kalıntılar geri gömülmeden önce analiz ediliyor.

Kilisenin papazı Joanna Abecassis:” Bu bulgular Holy Trinity’de sadece bizim için değil tüm kasaba için büyük bir heyecan yarattı. Bu keşif Hristiyanların bu bölgede 1300 yılı aşkın süredir ibadet etmiş olabileceğini düşündürüyor.”

Projede çalışan Kirsten Dinwiddy, en eski gömüde sağlıklı ve iyi beslenmiş erkek, kadın ve çocukların bulunduğunu söyledi.

W.A. ve Avon müzesinden gönüllüler kalıntıların incelemeden önce temizlenmesine yardım ediyor.

 

Kaynak: wiltshiretimes

Çeviri:  Neslihan Özel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.