Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

İznik Gölü’ndeki bazilika ziyarete açılıyor

0 338

Bursa Büyükşehir Belediyesinin başlattığı “Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları” sırasında çekilen görüntülerde tesadüfen fark edilen İznik Gölü’ndeki bazilika ziyarete açılıyor.

gölde bazilika

İznik Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın ve İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen 740 depremindeki çökmenin etkisiyle göl sularına gömüldüğü tahmin edilen bazilikadaki çalışmaları yerinde inceledi.

Pehlivan ve Sargın’a yapılan su altı arkeolojik çalışmaları hakkında bilgi veren Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen “Aziz Neophytos adına yapılan kilise olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yürütülen kazı çalışmalarına 6 ay önce başladıklarını dile getiren Bazilika Su Altı Arkeoloji Başkanı Mustafa Şahin, “Kapılar devamlı kapalı olduğu için halkımızda içeriye bakma merakı doğmaktadır. Biz bu merakı ortadan kaldırma düşüncesi ile bundan sonra her ayın 1. ve 3. cumartesi günü saat 14.00’de halk günü düzenleyeceğiz. Halk gününde tamamen bu süre içinde ne yaptıysak anlatacağız. Göl içindeki bazilika, ayda iki kez vatandaşlar tarafından ziyaret edilebilecek.” ifadesini kullandı.

iznik bazilika

M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik’te, 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı bulunduğu belirlenmişti.

 

Kaynak: haber7


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More