Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Daha Önce Duyulmamış 10 Piramid

Herkes Giza Piramidini duymuştur, fakat piramit inşaatı uygarlıklar boyunca değişik şekillerde yapılmıştır. Aşağıda tahminen daha önce duymadığınız 10 piramidi Nereye Dergisi sizin için listeledi.

0 838

Herkes Giza Piramidini duymuştur, fakat piramit inşaatı uygarlıklar boyunca değişik şekillerde yapılmıştır. Aşağıda tahminen daha önce duymadığınız 10 piramidi Nereye Dergisi sizin için listeledi.

Monte d’Accoddi

Monte Accoddi (tepe çekim) Monte d’Accoddi (canlandırma)Monte d’AccoddiItalya’da Kuzey Sardunya Bölgesi’nde Porto Torres yakınlarındaki Sassari topraklarında bulunan bir arkeoloji alanıdır. Bu alanın megalitik (tarih öncesi döneme ait büyük taş) bir yapısı vardır. En eski kısmı M.Ö.3650-4000 yıllarına denk gelmektedir ve 1954’te Segni ailesine ait arazide bulunmuştur. Bu yapı iki kenarı 27’şer metre olan bir temele sahiptir ve tahminen 5,5 metre yüksekliğindedir. Yokuş çıkılarak ulaşılan 12,5 metreye 7,2 metre bir platformla sonuçlanmıştır. Bir sunak, tapınak veya basamaklı piramid gibi çeşitli tanımlamaları vardır.

Büyük Cholula Piramidi
Büyük Cholula Piramidi 2

Büyük Cholula Piramidi, Tlachihualtepetl olarak da bilinir, (Yapay dağ için kullanılan isim) Cholula, Puebla, Meksika’da bulunan büyük bir komplekstir. Bu bir piramidin (tapınağın) Yeni Dünya’daki en geniş arkeoloji alanıdır. Piramit çevresindeki düzlüğün üstünde 55 metre yüksekliğe sahiptir (180ft) ve son hali 400 metreye 400 metre olarak ölçülmüştür.

Bu piramit geleneksel açıdan Tanrı Quetzalcoat’a ithaf edilmiş bir tapınak olarak görülmüştür. GulfCoast’ın etkisi, özellikle El Tajin’in, bir kanıt olsa da, binanın mimari tarzı Meksika Vadisi’ndeki Teotihuacan ile yakından ilişkilidir.

 Yunan Piramitleri
Yunan Piramitleri

Argolis Piramitleri olarak da bilinen Yunan Piramitleri, Yunanistan’daki Argolid düzlüklerinde bulunan farklı yapılara işaret eder. Bunlardan en iyi bilineni Hellinikon’unPiramidi’dir. Coğrafyacı Pausanias zamanında mezar olarak kabul edilmiştir. Yirminci yüzyıl araştırmacıları farklı kullanımları olabileceğini de düşündürmüştür.

Cestius Piramidi

Cestius Piramidi

Cestius Piramidi Porta San Paolo ve Protestan Mezarlığı yakınlarında, Roma, Italya’da antik bir piramittir. Bu piramit iki antik yol arasındaki çatalda durmaktadır.  Bu yollar ViaOstiensis yolu ve modern ViaDellaMarmorata hattı boyunca batıda Tiber’e doğru giden yoldur.  Şehir surları ile birleşimi nedeniyle bugün Roma’nın en iyi korunmuş antik binalarından biridir.

Piramit yaklaşık olarak M.Ö.18-M.Ö.12’de Roma’nın dört büyük dini kurumundan biri olan SeptemviriEpulonum üyesi ve hakimGaiusCestius için bir mezar olarak inşa edilmiştir.  Beyaz mermer kaplı tuğla yüzeyli betondan yapılmış olup, traverten bir temel üzerinde konumlanmıştır. Piramit 125 Roma Feet (37m) yüksekliğindedir ve 100 Roma feet (29.6m) büyüklüğündeki kare temel alanı üzerinde durmaktadır.

Nubian Piramitleri

Nubian Piramitleri 2 Nubian Piramitleri 3

Nubian Piramitleri Napata ve Mereo’nun merkezindeki Kushita’nın yöneticileri ve Mısır kralları tarafından inşa edilmiştir. Kushita’nın  günümüz Sudan’da bulunan bu piramitleri inşa etmesinden önce, Mısır’da ve Nil Vadisi’nde 500 yıldan uzun bir süredir hiçbir piramit inşaatı yoktu.

Bugün Sudan’da yer alan, Nubia olarak bilinen Nil Vadisi alanı, antik dönemde üç Kushita krallığına ev sahipliği yapmıştır. Birincisi’nin başkenti M.Ö.2600-M.Ö.1520 arasında Kerma’daydı. İkincisinin merkezi M.Ö.300 ve M.Ö.1000 arasına denk gelen dönemde Napata’ydı. Sonuncusunun merkezi de M.Ö. 300 ve M.S.300 arasında Meroe’daydı.

İlgili Yazılar

Madghacen
Madghacen

Madghacen, Cezayir-Numidia’daAurasiusMons’ta Batna şehir yakınında bulunan Berber MunidianKraları’na ait bir mozole tapınağıdır.  Madghis, M.Ö. 300 ve M.Ö. 200 arasında bağımsız Numidia Krallığı’nın kralıydı.  Bu dönem, Komşu Kral Masinissa ve onların önceki Roma bağlantıları zamanına yakın bir zamana denk düşmektedir.

La Quemada Votive Piramidi

La Quemada Votive Piramidi

Farklı türleri açısından Chicomóztoc olarak da bilinen La Quemada  Mezoamerikan bir arkeoloji alanıdır.  La Quemada çok sayıda farklı büyülükteki duvar platformlardan tepe üzerine inşa edilmiştir. Bunlar üzerine inşa edilen yapı için temel oluşturmuştur. Güney ve güneydoğu kenarlarında, bazıları batık teras platformlardan ve altar piramidinden oluşmuş kompleksler olan törensel inşaatlara büyük önem verilmiştir. Bu özellike, tipik bir Mezoamerikan mimari tarzıdır.

Votive Piramidi, 10 metreden fazla yüksekliği olan yapısıyla yamaçlarındaki açı ile vurgulanmıştır. 1995’te CoronaNunez’in çalışmaları sırasında, yamaç kalıntısında piramidin güney kenarına çıkan merdiven kalıntıları bulunmuştur. Zamanla orta ve üst kısımlar parçalanarak bugün de görülebilen zemine düşmüştür.  Aslında, merdiven piramidin tepesine kadar varıyordu. Piramidin tepesinde de o zamanlarda bulunan, bozulabilen maddelerden yapılmış bir oda veya tapınak inşa edilmişti.

Koh Ker

Koh Ker 2

Koh Ker SiemReap ve antik Angkor alanından yaklaşık 120 km. (75mi) uzakta, Kamboçya’nın kuzeyinde bulunan uzak bir arkeolojik alandır. İnsan nüfusunun seyrek olduğu ormanlarla dolu bir alandır.

  1. Jayavarman ve 2. Harshavarman krallarının saltanatı altında Koh Ker bütün imparatorluğun başkenti olmuştur (M.S. 928-944). 4. Jayavarman hırslı bir yapılanma programı üzerine gitmiştir. Onun yönetiminde devasa bir su tankı ve 40 kadar tapınak inşa edilmiştir. En önemli tapınak kompleksi, çifte mabed (PrasatThom/Prang), doğrusal bir plan izlemektedir. Khmer krallarının çoğu tapınağı gibi ortak bir merkez içermemektedir. Büyük ihtimalle 4. Jayavarman tarafından devlet tapınağı olarak hazırlatılan yedi katmanlı ve 36 metre (188ft) yüksekliğinde olan piramit benzersizdir. Tapınakların iki metre, 6 – 7 ft yüksekliğindeki lingaları da çok etkileyicidir.

Guimar Piramitleri

Guimar Piramitleri

Guimar Piramitleri 6 tane dikdörtgen piramidi şeklindedir, teraslı bir yapısı vardır ve volkanik taşlardan harç kullanılmadan yapılmıştır. Kanarya Adaları’nda, Tenerif’teki bir adada Guimar şehrinin bir bölgesi olan Chacona’da bulunmaktadır. Yapımları 19. Yüzyıla dayanan bu yapıların asıl işlevi modern tarım tekniklerinin bir yan ürünü olmaları olarak açıklanabilmektedir.

Aynı teknikle yapılan ve aynı inşaat malzemeleri kullanılan diğer piramitler Tenerif’in farklı alanlarına dağılmıştır. Sadece Guimar’da 9 tane piramit bulunmaktaydı ve bunlarda sadece 6’sı günümüze ulaşmıştır.

Sukuh

Sukuh 2 Sukuh

Sukuh (Endonezya’da CandiSukuh diye geçer) 15. Yüzyıldan kalma, Java-Hindu basamaklı piramit tapınaktır (candi). 910 metre yani yaklaşık 3000fit yüksekliğindeki, Lawu Dağı’nın batı yamaçlarında, Merkezi ve Doğu Java bölgesinin arasındaki sınırda bulunmaktadır. Sukuh tapınağının diğer basamaklı piramit tapınaklardan farklı olarak doğumdan önceki hayat ve cinsellikle ilgili eğitimi temel konusu olan tematik kabartmalara sahip olmasıdır. Temel anıt ön tarafında kabartmaları ve heykelleri olan basit bir piramit yapısına sahiptir. Bu kabartma ve heykeller üç tane düz kabuğu olan kaplumbağa ve penisini tutan bir erkek figürden oluşur. Penilkesileri gösteren, 1.82 metre büyüklüğünde devasa bir penis şekilli yapı ve dört testisi, Ulusal Endonezya Müzesi’ne götürülmüş heykellerden biridir.


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More