Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Avustralya Kıyılarını İlk İşgalin Kanıtı Barrow Adası’ndan

0 11

Bir arkeolojik çalışma Avustralya kıyısının ilk işgalinin kanıtının Kuzeybatı Avustralya’daki Barrow Adası’ndan olduğunu ortaya çıkardı.

Kuzeybatı Avustralya Üniversitesi Profesörü ve Barrow Adası Arkeoloji Projesi başkanı Peter Veth’in öncülüğündeki çok disiplinli büyük bir araştırma ekibi, Quaternary Science Reviews (Kuvarterner Bilim İncelemeleri)’ta bulguları yayınladı.

Arkeolojik eserlerin kazılması ve tarihlendirilmesi ve adadaki deniz ve kara faunaları Avusturalya’nın Aborijin işgalinin 46.200 ve 51.100 yılları arasındaki bir döneme dayandığına kanıt sağlamıştır. Şimdi bu tahminler yaygın olarak kabul edilmiş Avustralya’nın ilk işgali olan en eski tarihle örtüşüyor ve etkili bir şekilde tarihi geri itiyor.

42.500 yıl önce tüketilen kabuklu deniz ürünleri kalıntıları Avustralya’nın en eski deniz besini kalıntılarının bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmalar Yakın Pleistosen Çağı’ndaki insanların aynı zamanda yaşamını sürdürmek için deniz kaynaklarını kullanarak çöl tabiatına da adapte ettiklerine önemli bir kanıt sağlamakta.

ANSTO (Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Kuruluşu) Hızlandırıcı Bilim Merkezi kömür ve midye de dahil olmak üzere bir dizi numuneyi tortulardan kurtaran dört bağımsız tesisten biriydi.

Radyokarbon ve optik lüminesans tarihlendirme yöntemlerinin ortak sonuçları tutarlı bir tarih dizimine büyük çapta bir katkı sağladı.

ABORJİN KADINLARIN VE DİNGOLARIN İLGİNÇ İŞBİRLİĞİ

AVUSTRALYALI ABORJİNLERİN KAYA RESİMLERİ TARİHLENDİRİLDİ

Anteres hızlandırıcısında radyokarbon tarihlendirmesini denetleyen Dr. Vladimir Levchenko üç yılı aşkın süredir bir alan çalışması yürüten Prof. Veth’in ekibinin, Afrika’dan kaçan ve Avustralya’ya ulaşan modern insanların davranışları kavramını açıklığa kavuşturmaya yardımcı olduğunu ve bu araştırmanın denizden uzakta yaşamalarına rağmen kıyıdaki kaynaklara bel bağlayan Aborjinler teorisini fazlasıyla desteklediğini belirtti.

İlgili Yazılar
1 250

‘’Hızlandırıcı kütle spektrometrisi için muhteşem tesislerimizin bu önemli araştırmaya katkı sağlamasından mutluyduk. Devamlı olarak güncellenen büyük bir süreç taslakları havuzu kullanımı içeren kalite kontrolümüz ölçümlerimizin doğruluğunu ve güvenirliğini artırıyor. Kıtamızın ilk sakinlerinin yaşadığı kıyı alanları şu anda sular altında kalmış olsa da ekip sığ deniz adasında oldukça zengin olduğu kanıtlanan bir alan tespit ettiler.’’ sözlerini ekledi.

Boodie Mağarası’nın planı ve kesiti şu anki kıyı çizgisine dair pozisyonunu ve kazı hendeklerinin konumunu ve diğer harita ayrıntılarını gösteriyor. Fotoğraf: Kuzeybatı Avustralya Üniversitesi

Kuzeybatı Avustralya’daki Barrow Adası 6.800 yıl öncesine kadar bir kara köprüsüyle ana adaya bağlıydı. Adanın Aborijin istilası deniz seviyesi yükselince sona erdi.

Adadaki çok katmanlı tabakalarıyla en büyük kazı alanlarından birisi 10.000’in üzerinde arkeolojik eser topladıkları 100 metre uzunluğundaki Boodie Mağarası’ydı.

Mağaranın en alt seviyesindeki ilk tortullar yanmış kemik, deniz kabuğu ve taşlardan oluşuyordu.

Araştırmacılar avcıların mağaranın 20 kilometresine kadar olan kıyıdan molüskler (yumuşakçalar) topladıklarını ortaya çıkardılar.

Tüm işgal zamanı boyunca değişen deniz seviyesi ve kıyı ovasının ani genişlemelerine rağmen deniz kaynakları farklı miktarlarda mağaraya taşındı.

Kireçtaşı mağarası ve kurak iklim arkeolojik birikintilerin muazzam koruması için uygun şartları sağladı.

DÜNYANIN EN ESKİ RASATHANESİ? ABORJİN ASTRONOMİSİ ESKİ YAŞAMA DAİR NASIL İPUÇLARI VERMEKTEDİR

Çeviri: Esra Demirezen

Kaynak: phys

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.