Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Aborjin Kadınların ve Dingoların İlginç İşbirliği

Günümüz toplumlarında da köpekler, zaman zaman bekçi köpeği olarak kullanılıyorlar; ancak onların, körlere yardım ya da hasta ve yalnız insanlara terapi gibi farklı şekillerde de insanlara eşlik ettikleri  biliniyor

0 679

 

Modern toplumlarda köpek, insanın en iyi dostu olarak bilinir; yapılan araştırmalar, Aborjin toplumlarında da kadınlar ve dingolar arasında benzer bir ilişkinin varlığına işaret ediyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi ve Batı Avustralya Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmalarda, dingoların yaklaşık 4000 yıl önce anakaraya ulaşmasının ardından, kadınların avlanmasına yardımcı olduğu ve insanlarla yakın ilişkiler kurduğu öne sürülüyor.dingo

Araştırmaya öncülük eden arkeolog Jane Balme, dingoların Güneydoğu Asya’dan kayıklar aracılığıyla getirildiğine dair bir inanışın olduğunu söylüyor.

Dr. Balme sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “Dingoların, kayıkta nasıl davrandıkları pek bilinmese de 4000 yıl önce insanlarla birlikte küçük bir kayıkta oldukları düşünülürse, evcilleştirilmiş hayvanlar olarak buraya getirilmiş olmaları mümkün hale geliyor.”

“Fakat buraya ulaştıktan sonra, vahşi hayvanlara dönüşmüş olmaları da gözden kaçmıyor.”

Dr. Balme, mevcut DNA örneklerinin, dingoların Kimberley ve Avustralya’nın kuzeydoğusu olmak üzere iki bölgedeki varlıklarına işaret ettiğini söylüyor.

Aborjinlerin köpeklerle kısa sürede yakın ilişkiler kurduğunu ekleyerek; ilk Avrupa kolonilerinin,  Aborjinlerin dingoları battaniye ya da bekçi köpeği  olarak çeşitli amaçlar için kullandıklarına dair kayıtlarının olduğunu söylüyor.

Günümüz toplumlarında da köpekler, zaman zaman bekçi köpeği olarak kullanılıyorlar; ancak onların, körlere yardım ya da hasta ve yalnız insanlara terapi gibi farklı şekillerde de insanlara eşlik ettikleri  biliniyor.

İlgili Yazılar

Bulgular, dingoların insanların yaşamını kısıtladığınaı işaret ediyor.

Çalışmayı kapsayan kayıtların ve antropolojik gözlemlerin, Aborjin erkeklerin avlanmaya çıktılarında avı korkutup uzaklaştıracağı düşüncesiyle dingoları yanında götürmediklerini gösteriyor.

Fakat Dr. Balme ve arkeolog Sue O’Connor’ın çalışmaları, dingoların Avustralya’ya gelmesiyle Aborjinlerin büyük çeşitlilikte küçük hayvanlarla beslenmeye başladığını ortaya çıkarıyor.

Yapılan araştırmalar ise, ilk yerleşim alanında bulunan çok çeşitli hayvan kemiklerine ait arkeolojik kazılara dayanıyor. Tarihleme yöntemiyle geçmişe ışık tutan bu araştırmalar, dingoların bölgeye ulaşmasının ardından bu hayvanların avlandığını gösteriyor.

Yine bu araştırmalara göre, Aborjinlerin beslendiği çeşitli hayvanların sayısındaki artış, monitör kertenkeleleri gibi küçük hayvanları avlamak için dingoları kullanankadınlara bağlanıyor.

Dr. Balme ise çalışmalarına şu sözlerle açıklık getiriyor: “Güneybatı Avustralya’da yer alan Cave Tüneli de dahil olmak üzere arkeolojik bölgelerden edindiğimiz bazı kayıtları inceledik.  Bundan 4000-5000 yıl öncesine ait Holosen Çağı’nın ortalarından itibaren, birçok bölgenin faunasında değişiklik olduğunu tespit ettik. Faunadaki bu değişikliği, geleneksel olarak kadınlar tarafından yakalanan küçük hayvanların dingolar aracılığıyla avlanmasına bağlıyoruz.”

Haber Düzenleme: Berrak Akyüz

Kaynak: phys.org

nereye logo 3


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More